Dlaczego warto wdrożyć do swojej diety plan żywieniowy?

31 grudnia 2019, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób dba o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną. Coraz częściej spotykamy się także z pojęciem planu żywieniowego. Czym jest plan żywieniowy i dlaczego warto wdrożyć go do swojej diety?

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób dba o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną. Coraz częściej spotykamy się także z pojęciem planu żywieniowego. Czym jest plan żywieniowy i dlaczego warto wdrożyć go do swojej diety?

Dieta – po co i dla kogo?

Wielu ludzi w wyniku napiętego planu zajęć i codziennej gonitwy decyduje się na zakup przetworzonej żywności, gotowych posiłków czekających tylko na odgrzanie lub wszechobecnych fast-foodów. W przerwach między posiłkami niejeden sięga także po kaloryczne i często niezdrowe przekąski oraz kolorowe napoje. Powyższy sposób żywienia nierzadko prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga, otyłość, wysoki cholesterol czy cukrzyca. Osoby cierpiące na owe dolegliwości bezwzględnie powinny zastosować odpowiednią dietę.

Kolejną grupą osób, dla której wskazane jest trzymanie się właściwej diety, są sportowcy oraz osoby chcące osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Godziny spędzone na siłowni czy innej sali treningowej zdecydowanie muszą być połączone ze specjalnym, dedykowanym planem żywieniowym.


Korzyści wynikające z zastosowania planu żywieniowego

Czym jest plan żywieniowy? To dieta dostosowana do indywidualnych warunków i potrzeb każdego organizmu, a jak wiemy, każdy z nich ma zupełnie inne wymagania. Znane powiedzenie brzmi, że jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego. Podobnie jest z dietą. Nie ma jednego złotego środka, który to umożliwiałby rozwiązanie każdej dolegliwości zdrowotnej oraz stanowiłby pomoc w zaspokojeniu wszelkich potrzeb. Realizacja wcześniej założonych celów wymaga zastosowania planu żywieniowego czyli diety ułożonej pod kątem osobistego stanu zdrowia, trybu życia, preferencji żywieniowych czy też zapotrzebowania kalorycznego. Zupełnie inaczej będzie wyglądała dieta opracowana z myślą o osobie zmagającej się z nadwagą oraz tej, która walczy z otyłością. Inne zasady należy zastosować w przypadku kobiet, a inne u mężczyzn. Nic więc dziwnego, że skutecznego wsparcia należy szukać u profesjonalnego doradcy żywieniowego. Nie tylko ułoży on osobisty plan żywieniowy ale także udzieli wsparcia w jego codziennym przestrzeganiu, co szczególnie na początku drogi po spełnione marzenia może nie być takie proste.

Wykwalifikowany doradca zadba o to, by dieta była dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby na czterech głównych poziomach. Powinna być dopasowana do:

  • stylu życia – plan żywieniowy jest układany pod kątem trybu życia każdej osoby- zarówno tej pracującej w systemie zmianowym jak i w stałych godzinach;
  • metabolizmu – dbałość o prawidłowy poziom przemiany materii to podstawa, pozwala bowiem uniknąć efektu jo jo przy zastosowaniu diety redukującej masę ciała;
  • stanu zdrowia – uwzględnia specyficzną farmakoterapię, godziny przyjmowania leków czy posiadane schorzenia;
  • preferencji żywieniowych – nawet najbardziej skuteczna dieta nie przyniesie dobrych efektów, jeśli nie będzie smakować.

Dieta dedykowana sportowcom

Co należy brać pod uwagę aby dieta sportowca była skuteczna? Zapotrzebowanie energetyczne w przypadku sportowca zależy od wielu czynników a główne z nich to rodzaj, intensywność oraz czas trwania sesji treningowej. Organizm osoby uprawiającej sport wymaga dostarczenia materiału budulcowego oraz regeneracyjnego. Zadowalające rezultaty są zatem uzależnione nie tylko od samych treningów ale również od skrupulatnie opracowanego planu diety. Osoby uprawiające sport wykazują duże zapotrzebowanie na węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Spełnienie ich określonych norm procentowych w codziennym jadłospisie to nie lada wyzwanie, w obliczu którego z pewnością przyda się pomoc wykwalifikowanego doradcy.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...