URODA I ZDROWIE

Dlaczego warto lecieć na Karaiby – 6 powodów

11 grudnia 2019, dodał: AnnaK00994

Nadeszła w końcu zima, a wraz z nią ujemne temperatury, wszechogarniający nasz kraj mróz, śnieg i wiatr, które sprawiają, że coraz bardziej nabierasz przeświadczenia, aby zakopać się pod cieplutkim kocem i ograniczyć do minimum wszelkie wyjścia, poza oczywistą koniecznością pracy czy edukacji. W takie właśnie dni, coraz częściej marzy się nam cieplutka plaża, nieskazitelne lazurowe morze, szum fal i gorący piasek, przesypujący się między palcami… Takie oderwanie od rzeczywistości w szare i chłodne dni może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i pomóc w odzyskaniu słonecznej radości na Wyspach Karaibskich. Zupełnie inaczej taka podróż wygląda z perspektywy wycieczki na własną rękę i inaczej, kiedy decydujesz się na rejs po rajskich Karaibach . Dlaczego warto polecieć akurat tam? Co takiego mają w sobie Karaiby, że ludzie pokonują tyle tysięcy kilometrów, aby taka wycieczka stała się ich udziałem? Dowiedz się, dlaczego warto wybrać się na Karaibskie Wyspy.

Jakie to państwo? – różnorodność administracyjna

Karaiby nie leżą na terenie jednego państwa, stąd też ich podział administracyjny jest dość zaskakujący, bo jest to cały zbiór wyspiarskich państw, które mają swoje departamenty, zamorskie tereny  i powiaty, należące do rozmaitych państw. Osobne państwa stanowią takie wyspy, jak: Kuba, Jamajka, Dominikana, Portoryko, Haiti tworzące Wielkie Antyle. Z kolei najpopularniejsze wyspy niezależne (Małe Antyle) to Barbados, Saint Lucia, Grenadyny. Terytoria zależne, należące m.in. do USA, Wenezueli, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii. Planując swoją podróż musisz sprawdzić na jakim terytorium leży konkretna wyspa, gdyż mogą występować tam ograniczenia wjazdowe.

Większa dostępność

Wraz z pomyślnym przystąpieniem Polski do programu USA Visa Waiver Program, oferta turystyczna stała się jeszcze bardziej atrakcyjna, dzięki czemu więcej obywateli Polski decyduje się na rejsy statkami po Karaibach, które najczęściej rozpoczynają się właśnie w Miami, na Wschodnim Wybrzeżu. Nie trzeba już z dużym wyprzedzeniem umawiać spotkania w ambasadzie lub konsulacie i poddawać się procedurze weryfikacji. Od tej pory wystarczy co najmniej 3 dni przed podróżą wypełnić wniosek o sprawdzenie w systemie bezpieczeństwa USA ESTA, a następnie czekać na odpowiedź. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ w świecie zabiegania i wiecznego braku czasu, możemy od tej pory wypełnić taką formę z prostymi pytaniami. Dobrą propozycją na spędzenie czasu urlopu będzie rejs po Karaibach, który rozpocznie się w Miami.  Stamtąd luksusowym statkiem odwiedzisz Jamajkę, Kajmany, Meksyk i Bahamy.

365 dni ciepła

Jeśli chodzi o pogodę to w kwestii Wysp Karaibskich  rok dzieli się na dwie pory: występuje pora sucha i deszczowa. Nie ma jednak stalowych reguł, które sprawdzają się jeśli chodzi o uwarunkowania pogodowe, bowiem pora sucha nie oznacza, że przez kilka miesięcy nie spadnie kropla wody, a zaś deszczowa wcale nie przesądza o tym, że taka passa będzie trwała przez kilka miesięcy, bo niejednokrotnie jest to kilka dni czasem tygodni, wszystko jest zależne od wysokości nad poziomem morza, na jakiej położona jest dana wyspa. Pora sucha rozpoczyna się w grudniu/styczniu, a kończy w kwietniu/maju. Jest to okres czasu najbardziej polecany dla odwiedzenia wysp, ponieważ wilgotność powietrza nie jest tak nieznośna jak w przypadku pory deszczowej. Mimo, że każda wyspa cechuje się swoim specyficznym klimatem, to tak naprawdę na żadnej temperatura nie spada poniżej około 22-23 stopni Celsjusza, a krystalicznie czysta woda, osiąga temperaturę od 22 do nawet 32 stopni! Czyż to nie jest wspaniałe?  Możesz wypoczywać przez okrągły rok!plaża na Karaibach

Z dala od miejskiego zgiełku

Nie da się nie zauważyć, że Karaibskie Wyspy to miejsce, gdzie możemy spotkać się z naturą sam na sam. Jest wolne od miejskiego szumu, pogoni za codziennością i wszechobecnego stresu. W parkach i ogrodach można dostrzec piękne gatunki ptaków np. kolibry czy pelikany. Wakacje w łączności z naturą są same w sobie odpoczynkiem, połączonym z błogim spokojem jaki człowiek może osiągnąć tylko poprzez kontakt z naturą, bo czasem właśnie jedynie ona jest w stanie nas wyciszyć i przelać błogi spokój na nieraz zestresowane barki. Iguany, żółwie i płaszczki to codzienność, a w dodatku rosnące praktycznie wszędzie, piękne kwiaty cieszą oko i rozbłyskują wspaniałymi barwami, uświetniając naszą karaibską przygodę. Zechcesz spróbować takiego relaksu?

Plaże jak z widokówek

Zapewne pamiętasz akcje wielu romantycznych filmów, które rozgrywały się na piaszczystych, pięknych plażach, jakie posiadają te bajeczne wyspy. Nie ma w tym nic przesadzone, bo to jednak same fakty pokazują nam, że Karaiby posiadają rajskie plaże, na których możesz zorganizować sobie prawdziwy relaks pod palmą kokosa, w końcu widząc na zdjęciach Karaiby, łatwo dostrzec, że praktycznie na każdej plaży są kokosowe palmy. Dodatkowym, nieco zaskakującym plusem, może okazać się fakt, że w zależności od wyspy, możesz podziwiać odmienny kolor piasku, bo nawet czarny (np. Grenada lub Dominika), kolor ten zawdzięcza dawnym wybuchom wulkanów. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku różowego piasku na wyspach Bahama w Harbour Island, ponieważ swój kolor zawdzięczają pozostałościom otwornic, węglanu wapnia i malutkim pokruszonym kawałkom koralowców i muszli. Oczywiście możemy też zobaczyć biały i żółty piasek, który zapewne ze względu na swoją temperaturę, będzie zmysłowo relaksował przyjemnym ciepłem nasze stopy. Większość turystów wybiera odpoczynek w kurortach, więc dziewicze plaże najczęściej nie skupiają dużych grup wycieczkowiczów.

Szlakiem piratów … z Karaibów

Na pewno pamiętasz ten hit kinowy, gdzie przystojny Jack Sparrow przeżywał swoje przygody w rzeczywistości pirackiego trybu życia. Teraz masz prawdziwą okazję zobaczyć miejsca, gdzie kręcono część scen do tego przygodowego hitu. Wszystkich aranżacji już nie da się odnaleźć, gdyż huragany i kradzieże poczyniły swoje spustoszenia, jednak w dalszym ciągu na terenie  wyspy Świętego Wincenta może nam wpaść w oko podobieństwo do Port Royale z klatek popularnego filmu. Pamiętacie chatkę wiedźmy? Nadal możecie ją odnaleźć na górzystej wyspie o nazwie Dominika. Tak samo w przypadku bezludnej, mrocznej wyspy Petit Tabac, gdzie dzielny pirat zmagał się z pechową sytuacją za pomocą pistoletu i kuli. Tajemniczych miejsc nie brakuje, a przecież historia pokazała, że właśnie na Karaibach  w XVII i XVIII wieku znajdowało się mnóstwo piratów, więc charakter wysp zapewne jest dość mroczny i zagadkowy, jeśli chodzi o historię.

Przysmak piratów

Na Karaibach możemy zasmakować prawdziwego rumu. Znajduje się tam bowiem duża ilość destylarnii alkoholu, niemal na każdej wyspie możemy takową znaleźć.  Rum powstaje z trzciny cukrowej, a ściślej z melasy, która pozostaje po procesie wytwarzania cukru. Istnieją różne odmiany rumu, charakteryzujące się użyciem świeżych soków w swoim składzie. Za butelką rumu o pojemności 0,75 – 1 l zapłacimy około kilkunastu dolarów (10-17 $)

Teraz już z pewnością rozumiesz dlaczego warto w ramach wycieczki skorzystać z wycieczki na Karaiby w postaci rejsu. Statek zatrzymuje się na Bahamach, Jamajce, Meksyku i Kajmanach, a Ty podczas postoju możesz zobaczyć nie jedno lecz kilka miejsc i plaż. Wakacje zorganizowane np. w formie rejsu, mogą pomóc Ci połączyć wypoczynek i atrakcje na luksusowym statku z poznawaniem nowych ludzi i miejsc. Nie wahaj się, szczególnie wtedy gdy na zewnątrz szaro i ponuro, a piaszczyste plaże i ekskluzywny rejs są do Twojej dyspozycji.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Konferencje w Hotelu
Prawda, na Słowacji jest i taniej, i ładniej....
Fryzurka - owalna twarz
Może też być asymetryczna fryzura, z jednej strony dłuższe włosy, z drugiej krótsze...
Depresja a miejsce pracy
Najczęściej depresja na tle pracy wiąże się z wypaleniem zawodowym... Może zmiana pracy pomogłaby tutaj?
Ubrania z sieciówek - Mohito, Zara,…
Odkąd te marki szyją w Chinach przestałam tam kupować, bo jakość tkanin jest...