Dlaczego ubezpieczenie fotelika samochodowego to dobry pomysł?

9 lutego 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Rodzice, którzy wożą samochodem dzieci, jeżdżą wolniej i bezpieczniej. Dodatkowo prawo zobowiązuje, by pociechy przewozić w dedykowanych im fotelikach. Jednak nie wszyscy opiekunowie wiedzą, że nawet po niegroźnej kolizji powinno się go wymienić na nowy. Niestety foteliki samochodowe sporo kosztują – na szczęście z pomocą przychodzą ubezpieczyciele!

Ubezpieczenie samochodu to podstawa, do której kierowcy są już od dawna przyzwyczajeni. Wykupienie raz do roku polisy OC nikogo nie dziwi. Jednak ceny ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mogą zaskoczyć. Jeśli chcę dowiedzieć się więcej o OC, to odwiedź stronę: https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/, a potem znajdź tanią polisę!

Kolizja a wymiana fotelika

Wypadek lub stłuczka może zdarzyć się każdemu. Bez względu jak bezpiecznie jeździ kierowca z dziećmi, niewielki błąd lub nieodpowiedzialne zachowanie innego uczestnika ruchu może skończyć się kolizją. Nawet te z pozoru niegroźne zdarzenia są dla fotelika samochodowego poważnym wstrząsem!

Zadaniem fotelika jest przytrzymanie dziecka na miejscu podczas jazdy. Pociecha powinna czuć się w nim wygodnie i bezpiecznie. Jednak w przypadku kolizji fotelik samochodowy ma za zadanie pochłonąć energię uderzenia, by dziecko nie doznało urazów.

Absorpcja energii uderzenia sprawia, że fotelik ulega uszkodzeniu. Nawet jeśli jest ono niewidoczne gołym okiem, to może osłabić konstrukcję fotelika. W razie kolejnego zdarzenia może on nie spełnić już swojej roli. Dlatego producenci w instrukcjach obsługi zalecają wymianę fotelika po każdej kolizji drogowej.

Jednak ceny fotelików to spory wydatek. Potrafią one kosztować grubo ponad 1000 zł, a ceny tych z atestami wahają się od 500 do 1000 zł. Nikt jednak nie powinien oszczędzać na bezpieczeństwie dzieci. Niektórzy producenci zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferują darmową wymianą fotelika swojej produkcji po kolizji.

Warto o zasadach zwrotu przeczytać na stronie producenta przed wyborem fotelika. Aby dokonać wymiany, należy zachować dowód zakupu i otrzymać potwierdzenie od policji o udziale w zdarzeniu drogowym.

Odszkodowanie z AC a fotelik dziecięcy

Nie wszyscy producenci oferują wymianę uszkodzonego fotelika po kolizji drogowej. Dlatego innym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenie autocasco, które zapewnia ochronę nawet w sytuacji, kiedy ubezpieczony okaże się sprawcą zdarzenia. O czym należy jednak pamiętać przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej AC? W jakich przypadkach można liczyć na odszkodowanie za fotelik samochodowy?

Ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie, kiedy fotelik zostanie uszkodzony w wypadku lub stłuczce, nawet jeśli to on jest sprawcą. Również w przypadku kradzieży samego fotelika lub samochodu z wyposażeniem w środku można liczyć na ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać o zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Przed wyborem autocasco, warto zapoznać się z OWU – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego wygląda różnie u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia w tej kwestii to podstawa wyboru polis AC. Przykładowo Allianz w autocasco obejmuje ochroną wszystkie elementy zamontowane w pojeździe – czyli również fotelik.

Podobnie działa Proama, które traktuje go jako standardowe wyposażenie. Z kolei Generali pozwala na ubezpieczenie fotelika w ramach ubezpieczenia bagażu. Natomiast LINK4 w ramach odszkodowania oferuje zwrot w kwocie 1000 zł.

Fotelik samochodowy i odszkodowanie OC

Nie każdy właściciel samochodu wykupuje dodatkowe ubezpieczenie AC. Jednocześnie mógł on wybrać fotelik, którego producent nie oferuje wymiany na nowy po kolizji drogowej. Czy w takim przypadku jest on skazany na kolejny wydatek? Niekoniecznie!

Jeśli do zdarzenia drogowego doszło z winy innego kierowcy, to można ubiegać się o odszkodowanie za fotelik samochodowy z polisy OC sprawcy. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, które regulują między innymi kwestie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, zawarty jest przepis, który mówi, że poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie za wszystkie straty.

Aby otrzymać odszkodowanie za uszkodzony fotelik samochodowy, należy ubezpieczycielowi sprawcy przedstawić dowód zakupu i instrukcję urządzenia. To właśnie w tym drugim dokumencie znajduje się informacja o konieczności wymiany fotelika po kolizji drogowej lub wypadku.

To jednak nie wszystko! Ubezpieczyciel może wymagać dowodu, że fotelik znajdował się w pojeździe, kiedy doszło do powstania szkody. Dlatego najlepiej po kolizji zrobić zdjęcie samochodu, tak by było widać fotelik. Warto także zwrócić uwagę policjantowi, by zawarł informacje o tym wyposażeniu w notatce z miejsca zdarzenia.

Dodatkowo poszkodowany może zostać poproszony o wysłanie fotelika do ubezpieczyciela lub zostanie do niego wysłany przedstawiciel po jego odbiór. Odszkodowanie za fotelik można więc otrzymać z własnej polisy AC lub z polisy OC sprawcy kolizji i wypadku!

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz