Dieta VLCD (bardzo niskokaloryczna) | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dieta VLCD (bardzo niskokaloryczna)

18 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

_diet

Dieta VLCD (bardzo niskokaloryczna) w walce z nadwagą i otyłością

Nadwadze i otyłości, a także związanym z nimi chorobami, w dużej mierze można zapobiec. Na poziomie indywidualnym WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca: ograniczenie spożycia energii z tłuszczów (głównie zwierzęcych), zwiększenie konsumpcji owoców i warzyw, a także roślin strączkowych, ziaren zbóż i orzechów, ograniczenie spożycia cukrów; podejmowanie regularnej aktywności fizycznej oraz osiągnięcie równowagi energetycznej.

Jedynym długotrwale skutecznym środkiem terapii nadwagi jest – oprócz zwiększenia aktywności fizycznej – zmniejszenie spożycia kalorii w dłuższym okresie czasu, aby doprowadzić w organizmie do ujemnego bilansu energetycznego.  Może w tym pomóc program Allévo, oparty na niskokalorycznej diecie VLCD.

Koncepcja diety bardzo niskokalorycznej, zwanej tak od angielskiego skrótu VLCD (verylowcalorie diet) znana jest od lat 20. XX wieku i początkowo była wykorzystywana w leczeniu otyłości w lecznictwie zamkniętym. Największą popularność zyskała jednak w latach 80. XX wieku. Diety bardzo niskokaloryczne oparte są na założeniu, że organizm otrzymując mniej energii zużywa własna tkankę tłuszczową. Dlatego też dostarczają one organizmowi mniej niż 800 kcal na dobę (400-800 kcal). Diety takie oparte są na specjalnych posiłkach przygotowywanych z saszetek z proszkiem, który zalewany jest wodą. Produkty te zastępują wszystkie posiłki w ciągu dnia  i powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo zalecane jest picie dużych ilości niskokalorycznych, niesłodzonych płynów.

Dieta ta jest przeznaczona dla osób dorosłych i zdrowych, z nadwagą (BMI > 27), oporną na inne metody odchudzani, lub z otyłością (BMI >30). Bez nadzoru lekarza dieta może być stosowane przez osoby zdrowe do 2 tygodni. Jest to wystarczający czas, aby nabrać nowych nawyków żywieniowych i przygotować organizm do dalszego odchudzania. W okresie tym obserwuje się także znaczny spadek masy ciała, co motywuje do dalszego zrzucania zbędnych kilogramów.

Dieta VLCD nie jest wskazana dla: kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci, młodzieży, osób starszych, chorych z cukrzycą typu 1, osób z zaburzeniami odżywiania, chorobami serca i naczyń krwionośnych, wątroby, nerek i nowotworami. Jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, przed sięgnięciem po produkty VLCD powinno się skonsultować się z lekarzem.

Diety bardzo niskokaloryczne często określane są dietami ostatniej szansy. Należy jednak pamiętać, że 2-tygodniowy okres, kiedy spożywa się tylko produkty VLCD, to pierwszy z kilku etapów. Aby cieszyć się piękną, szczupłą sylwetką przez długi czas, bez efektu jo-jo, należy ściśle przestrzegać także kolejnych faz. Należy nauczyć się komponować zbilansowane, niskokaloryczne posiłki, włączyć aktywność fizyczną i przyzwyczaić się do regularnych posiłków.

_allevo

Dieta Allévo oferuje różnorodny wybór produktów diety bardzo niskokalorycznej:
Zupa ziemniaczano-porowa
Zupa brokułowa z bazylią i kaszą kuskus
Zupa grzybowa
Koktajl owocowy o smaku truskawkowo-jagodowym
Koktajl o smaku czekoladowym
Koktajl o smaku bananowo-malinowym
Mix Pack i Mix Pack 2 (zestawy różnych smaków zup i koktajli)

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz