URODA I ZDROWIE

Dbajmy o zdrowie też podczas snu

27 stycznia 2020, dodał: pinkmause

Zdrowy sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Różnego rodzaju alergie oraz schorzenia kręgosłupa, objawiające się uciążliwym bólem pleców, barków, odcinka szyjnego czy sztywnością pleców, mogą skutecznie uniemożliwić nocną regenerację i sprawić, że po przebudzeniu nie będziemy czuć się wypoczęci. Właściwie dobrany materac i poduszka do spania mogą okazać się bardzo pomocne w łagodzeniu bólu pleców oraz hamowaniu objawów alergii.

 

Bóle kręgosłupa dla niektórych są przykrą codziennością. Wpływ może mieć wiek, tryb życia, który wpływa na przeciążenie kręgosłupa, praca przy komputerze, noszenie ciężkich przedmiotów. Powodów bólu pleców możemy doszukiwać się przede wszystkim w naszych codziennych nawykach. Osoby, które mają siedzącą pracę szczególnie powinny zwracać uwagę na to, jaką pozycję przyjmują przy biurku. Podobnie bóle pleców mogą wynikać z braku dobrego materaca do spania. Ból kręgosłupa może także wynikać z przewlekłego stresu, ze względu na pojawiające się napięcie mięśniowe. Wśród jego przyczyn możemy także wymieniać wady postawy, z którymi należy walczyć już we wczesnym dzieciństwie. Ból pleców może być także objawem poważnych chorób i schorzeń. W diagnozie schorzeń kręgosłupa najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować wysyłanych nam przez organizm sygnałów.

Ból pleców spowodowany chorobą lub złym podłożem, na którym śpimy, może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak bardzo istotny jest dobór odpowiedniego materaca, który może pozytywnie przyczynić się do poprawy samopoczucia u osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami kręgosłupa lub po obudzeniu skarżą się na bóle pleców. Ważne jest jak śpimy i na czym śpimy. Już od najmłodszych lat powinniśmy zadbać o to, aby materac nie był zbyt miękki, ponieważ w takim przypadku zapada się i tym samym powoduje asymetryczne ułożenie ciała i wzmocnione napięcie mięśniowe. Dlatego bardzo ważny jest dobór indywidualnie dopasowanego materaca do spania. Najlepsze materace to takie, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodę. Pod uwagę bierzemy wzrost i wagę, twardość materaca, jego wypełnienie oraz nasze problemy zdrowotne. Bóle, które powoduje spanie na złym materacu, cechują się tym, że pojawiają się tuż po przebudzeniu lub rano. W przypadku zbyt twardego podłoża rano występują trudności ze zginaniem się, zaś zbyt miękki materac powoduje problemy z wyprostowaniem się. Wiemy wtedy, że konieczna jest wymiana materaca. Jeśli bóle pojawiają się w ciągu dnia, np. podczas siedzenia czy chodzenia, trzeba wybrać produkty ortopedyczne na chory kręgosłup. Może to być materac ortopedyczny z lateksu, sprężynowy (kieszeniowy) lub piankowy z polami twardości.

 

 

Materac SleepMed Hybrid Premium

 

Materac SleepMed Hybrid Comfort Plus

 

Człowiek w trakcie snu zmienia swoją pozycję i najlepszym rozwiązaniem z dbałością o zdrowy kręgosłup będzie materac, który dopasowuje się do ciała w nocy. Dobre wsparcie dla kręgosłupa i ulgę w bólach pleców mogą przynieść zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe. Dobrym wyborem są materace wysokoelastyczne dostosowujące się do ciała, zapewniające doskonałe podparcie podczas snu, a także gwarantujące swobodną cyrkulację powietrza. Dodatkowo takie materace zapewniają komfort snu niezależnie od pozycji, w której śpimy. Trafionym wyborem będą również materace termoelastyczne, które pod wpływem ciepła wydzielanego przez organizm osoby śpiącej, dopasowują się podpierając równomiernie całe ciało, eliminując punkty nacisku, które powodują bóle pleców. Wśród produktów sprężynowych polecane są zwłaszcza materace typu multipocket, które składają się z dużej liczby niewielkich kieszonek i tym sposobem idealnie dopasowują się do ciała osoby leżącej. Materac lateksowy reaguje na ruch i nacisk ciała, przybierając kształt sylwetki, jednocześnie dobrze ją amortyzując i zapewniając najlepsze podparcie. Dobry materac powinien zawierać 7 stref twardości, które są gwarancją odpowiedniego podparcia kręgosłupa na całej jego długości i właśnie te cechy gwarantują zdrowie naszego kręgosłupa. Należy przede wszystkim pamiętać, że materac powinien być na tyle twardy, by odpowiednio podpierać kręgosłup, ale na tyle miękki, by było nam na nim wygodnie i można było komfortowo przespać noc, i obudzić się wypoczętym.

 

Za zapewnienie komfortowego podparcia naszego kręgosłupa w czasie snu odpowiada nie tylko materac, lecz także odpowiednia poduszka. W wielu wypadkach świetnym wyborem mogą okazać się modele ortopedyczne, które dają ulgę przy bólach szyi czy pleców, a także zapobiegają rozwojowi wielu schorzeń. W czasie zmagania się z różnego rodzaju schorzeniami, ale też w ramach ich profilaktyki, zaleca się stosowanie poduszki ortopedycznej do spania, która dopasowuje się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa. Wielkość poduszki powinna być dobierana z uwzględnieniem szerokości naszych ramion oraz pozycji przyjmowanej w czasie snu. Większość poduszek ortopedycznych wypełnionych jest materiałem dopasowującym się indywidualnie do kształtu kręgosłupa szyjnego osoby, która w danym momencie z niej korzysta, aby zapewnić jej jak najbardziej komfortowe podparcie. Odpowiedni model łagodzi napięcie mięśniowe, dzięki czemu rano czujemy się zrelaksowani oraz wypoczęci. Poduszki ortopedyczne zapobiegają także drętwieniu, które odczuwane jest w plecach, kończynach czy karku. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty polecane są nie tylko osobom, które zmagają się z wszelkiego rodzaju dolegliwościami, lecz także tym, którzy przykładają dużą wagę do profilaktyki chorób kręgosłupa oraz cenią sobie najwyższą jakość wypoczynku. Dodatkowo istotne jest stosowanie zdrowej diety oraz zrównoważonej aktywności fizycznej. Wszystkie wymienione elementy to najlepszy sposób na zapobieganie wielu chorobom związanym z kręgosłupem.

 

Materac SleepMed Hybrid Supreme Plus

 

Materac SleepMed Comfort

 

Dla higieny snu i naszego zdrowia bardzo istotny jest także wybór materaca i poduszki o wysokiej jakości higieny i bezpieczeństwa. Alergie są bowiem określone mianem jednego z najczęściej występujących w naszych czasach problemów zdrowotnych. Szacuje się, że w Polsce przynajmniej co drugi człowiek zmaga się z jakąś formą alergicznego uczulenia. Jednak niewielu alergików zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma sen na odpowiednim materacu i jakie mogą być konsekwencje użytkowania niewłaściwego modelu. Wydzielane przez nasze ciała ciepło i wilgoć powodują, że większość materacy ze względu na swoje właściwości sprzyja rozwojowi powodujących lub nasilających alergię mikroorganizmów i grzybów, a te z kolei powodują łzawienie, zaczerwienienie i opuchliznę oczu, kichanie, pokrzywkę i swędzenie skóry. Jaki jest zatem najlepszy materac dla alergika?

Pozycją obowiązkową dla każdej osoby borykającej się z alergią jest odpowiedni materac o właściwościach antyalergicznych. Materace i poduszki dla alergików nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, należy więc unikać owczej wełny, mat kokosowych, gryki, traw morskich oraz końskiego włosia, bowiem naturalne surowce są najlepszą pożywką dla roztoczy i pleśni, często też chłoną wilgoć oraz gromadzą kurz. Najczęściej stosowane komponenty w materacach antyalergicznych to wszelkiego rodzaju pianki wysokoelastyczne, termoelastyczne oraz lateks, gdyż skutecznie ograniczają i uniemożliwiają rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, a także skutecznie odprowadzają wilgoć oraz ciepło gromadzone we wnętrzu materaca. Zawdzięczają to swojej strukturze oraz specjalnym perforacjom gwarantującym swobodną cyrkulację powietrza. Optymalna wentylacja umożliwia swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami produktu, co znacznie zmniejsza ryzyko gromadzenia się kurzu i roztoczy. Ogromnym atutem materacy piankowych jest zatem ich higieniczność i antystatyczność. Innowacyjne właściwości ortopedyczne wysokiej jakości pianek gwarantują zatem alergikom wysoki komfort odpoczynku, a jednocześnie sprzyjają utrzymaniu kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Trzeba jednak pamiętać, że bywają osoby, choć jest to bardzo rzadkie, uczulone na lateks, dlatego jeżeli rozważamy zakup modelu wykonanego z tego tworzywa, warto wcześniej się upewnić, że nie należymy do tej grupy.

 

Dobry materac dla alergika przede wszystkim musi być łatwy do utrzymania w czystości. Nie może posiadać zbyt wielu trudno dostępnych miejsc, które sprzyjają gromadzeniu się kurzu oraz niewidocznych dla oka, podrażniających układ oddechowy pyłków roślinnych. O niezawodności materaca świadczy także brak jego podatności na oddziaływanie wilgoci, co gwarantuje wyeliminowanie rozwoju grzybów i wolnych rodników. Ważnym aspektem, który stanowi dopełnienie dla materacy antyalergicznych, jest dobór pokrowca. Najważniejsze to zwrócić uwagę, czy jest on zdejmowany i może być prany w temperaturze, która pozwoli usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Najlepiej, jeśli struktura wybranego pokrowca będzie wykonana w taki sposób, aby zabezpieczać materac przed przenikaniem do jego wnętrza szkodliwych substancji wpływających korzystnie na rozwój drobnoustrojów. Najlepsze pod tym kątem pokrowce to takie, które wyposażono w elastyczną taśmę 3D, która ma za zadanie wspomagać pracę materaca antyalergicznego przy wymianie powietrza wewnątrz oraz usprawniać odprowadzanie wilgoci. Ponadto istotna jest również pościel. Pościel dla alergika nie może być wykonana z naturalnego pierza ani puchu. Dla alergików doskonałe są pościele medyczne, czyli takie, które wypełnione są silikonowym granulatem o antyalergicznych właściwościach. Dbając o zdrowie naszego kręgosłupa nie możemy zapominać o aspektach antyalergicznych, więcej można o tym przeczytać w artykule: Jaki materac dla alergika?

Odpowiedni materac może być ulgą dla schorowanego kręgosłupa i pleców oraz przyczynić się do poprawy jakości snu alergików. Na szczęście na rynku jest obecnie wiele materacy przeznaczonych specjalnie dla alergików, które posiadaj zarówno właściwości antyalergiczne, jak i prozdrowotne, które zapewniają komfort i odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Zakup spełniającego wszystkie wymagania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia materaca to podstawa przyjemnego snu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że miejsce naszego codziennego odpoczynku po ciężkim dniu wymaga także odpowiedniej i właściwej pielęgnacji. Warto zgłębić temat odpowiedniego przygotowania własnego środowiska snu.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zabawki edukacyjne
Ja ciągle uwielbiam puzzle, układam je czasem ze swoimi dzieciakami:)
Niepokój dziecka po szczepieniu.
Czasem wystarczy odwrócenie jego uwagi, zajęcie zabawką itp. Naprawdę nie ma co panikować,...
Jesień a moda?
ja właśnie kupiłam sobie taki letnio-jesienny zestaw: https://luxusowi.pl/wp-content/uploads/2020/04/DSC_0335.jpg https://luxusowi.pl/wp-content/uploads/2020/04/DSC_0336.jpg . Niestety nie udało...
MyDeal
Pewnie, lepiej czasem szukać rabatów nap. na wyjazdy większą paczką, bo hotele też...