URODA I ZDROWIE

Dbając o czystość, dbasz o swoje zdrowie! Walka z roztoczami i grzybami

3 października 2019, dodał: Redakcja

Regularne porządki to klucz w walce z alergenami. Jeśli ciągle towarzyszy ci katar, kaszel i zmęczenie, bardzo możliwe, że musisz przyjrzeć się uważniej swoim porządkom.

Roztocza i grzyby – jaki mają wpływ na zdrowie?

Roztocza to pasożyty wywodzące się z rodziny pajęczaków. Są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale mogą znacznie wpłynąć na nasze zdrowie. Przebywają głównie w ciepłych, zakurzonych i wilgotnych miejscach. To nie one wywołują alergię u ludzi, lecz ich odchody. Na jeden gram kurzu może przypadać aż 10 tys. osobników.

Odchody roztoczy są groźne przede wszystkim dla alergików. Ich obecność może objawiać się dość standardowymi dolegliwościami (katar, kichanie, swędzenie oczu). Długie przebywanie z roztoczami wiąże się z bardziej uciążliwymi skutkami, np. z zapaleniem spojówek, kaszlem, zapaleniem skóry lub wysypką oraz ze swędzeniem twarzy, kolan, łokci i pachwin.

Grzyby i pleśnie są szczególnie groźne dla alergików, ale szkodzą także zdrowym ludziom. Gromadzą się zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach (na ścianach, sufitach) i wszędzie tam, gdzie brakuje odpowiedniej wentylacji.

Przebywanie w pomieszczeniu z grzybem lub pleśnią wiąże się z wieloma dolegliwościami. Atakują one zarówno układ oddechowy, jak i nerwowy oraz skórę. Narażonym mogą towarzyszyć m.in.: bóle głowy i żołądka, katar, zapalenie spojówek, drętwienie rąk i nóg, wysypka, grzybica. Udowodniono także, że pleśń sprzyja powstawaniu nowotworów, niewydolności nerek oraz wpływa na płodność obu płci.

Walka z roztoczami

Należy sobie uzmysłowić, że roztoczy nie da się całkowicie wyeliminować. Można jedynie ograniczyć ich ilość, przeprowadzając regularne porządki.

Walka z roztoczami oznacza walkę z kurzem. W tym celu musisz często sprzątać. Jeśli w domu przebywa alergik, prawdopodobnie nie wystarczą porządki raz w tygodniu. Na szczęście na co dzień możesz przecierać meble w łatwy i szybki sposób np. z pomocą chusteczek nawilżanych.

Miej na szczególnej uwadze wszystkie dywany, ponieważ są one doskonałym miejscem do rozwoju roztoczy. Często odkurzaj i staraj się w miarę możliwości zabijać żywe roztocza (np. wystawiając dywan na dwór, kiedy panują minusowe temperatury). Pamiętaj także o regularnym praniu dywanów.

Walka z roztoczami powinna też objąć częste pranie pościeli oraz zasłon i firan. Zwróć uwagę na to, aby prać te materiały poniżej 60 stopni i z użyciem dobrego środka piorącego.

Niezbędne produkty do czyszczenia domu znajdziesz na General Fresh. Przy wyborze kieruj się zwłaszcza ich wydajnością.

Walka z grzybami i pleśnią

Powstawaniu grzybów i pleśni przede wszystkim się zapobiega. Jeśli już powstaną na naszych ścianach, ich usunięcie jest bardzo trudne. Niestety, wiąże się z przeprowadzeniem małego remontu.

Najlepszym sprzymierzeńcem w zapobieganiu grzybom i pleśni jest regularne wietrzenie pomieszczeń (zwłaszcza zimą). Ważne są też częste porządki i zmniejszenie wilgotności powietrza.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...