Czym zajmuje się ortodoncja?

15 maja 2019, dodał: pinkmause

Ortodoncja to nauka, która pomaga leczyć wady zgryzu i przywrócić zębom piękny wygląd. Jakie metody wykorzystywane są do korekcji nieprawidłowo ustawionych zębów? Które z nich są najbardziej skuteczne?

Ortodoncja – odrobina historii

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i niwelowaniem wad zgryzu. Chociaż samo leczenie zębów ma długą tradycję – pierwsze zabiegi były przeprowadzane już 12 tys. p.n.e., to korygowanie krzywego zgryzu jest stosunkowo młodą dziedziną nauki. O ustawieniu zębów pisał już Hipokrates, jednak początki ortodoncji datuje się na XVII wiek – właśnie wtedy powstały pierwsze regulacyjne aparaty na zęby. Od tamtej pory wiele się zmieniło – pojawiły się nowe metody leczenia wad zgryzu, które pozwalają na skuteczną korekcję nawet u osób dorosłych.

Jakie metody wykorzystuje współczesna ortodoncja?

Ortodoncja koryguje wady zgryzu, czyli zaburzenia w budowie zębów oraz łuków zębowych. Zadaniem lekarza ortodonty jest nie tylko zakładanie aparatów, ale także przekazywanie wiedzy na temat profilaktyki. Współczesne metody korekcji krzywych zębów są bardzo zaawansowane i niezwykle skuteczne. Aparaty ortodontyczne można podzielić na ruchome i stałe. Modele należące do pierwszej kategorii można wyjmować, np. na czas jedzenia lub mycia zębów. Tego typu aparaty są często wykorzystywane do leczenia niewielkich wad zgryzu, np. u dzieci. Z kolei w przypadku dorosłych stosuje się przezroczyste aparaty typu Invisalign.

A jak działają stałe aparaty ortodontyczne? Zbudowane z zamków i pierścieni, mocowane są do zębów za pomocą specjalnych zamków ortodontycznych. Wśród wielu typów aparatów stałych na uwagę zasługują przede wszystkim modele metalowe (niklowe, tytanowe), a także estetyczne (kryształowe, ceramiczne). Dużą popularność zyskują również aparaty lingwalne, które są umieszczane na zębach od strony języka.

Interesuje Cię kompleksowa ortodoncja w Warszawie? Sprawdź ofertę specjalistycznych usług na stronie niebodent.pl!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna jest świetna nie tylko ze względów estetycznych, ale też ze względu na bezpieczeństwo....
nietrzymanie moczu
Spotkała się któraś z was z nietrzymaniem moczu po porodzie? Czy tabletki...
Jaki kierunek studiów wybrać?
Mam znajomą, która w wieku 59 lat zmieniła branżę:) I świetnie sobie radzi:)
Oglądanie filmów w sieci
Ostatnio w ogóle nie mam na to czasu...:/ A iść do kina to...