Czym objawia się cieśń nadgarstka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czym objawia się cieśń nadgarstka?

18 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z najczęstszych schorzeń dłoni, zaliczanych do grupy chorób cywilizacyjnych. To cały zestaw dolegliwości bólowych objawiających się mrowieniem, drętwieniem i dyskomfortem. Skąd bierze się zespół cieśni nadgarstka? Kiedy konieczny jest zabieg operacyjny? Jak uniknąć schorzeń związanych z bólem nadgarstków?

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka – co to jest i jakie ma przyczyny?

Jako zespół cieśni nadgarstka określa się szereg objawów będących efektem ucisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka, tworzonym przez kości oraz troczek zginaczy. Najczęstszą przyczyną cieśni nadgarstka jest stan zapalny nerwu lub otaczających go tkanek, wywołany przeważnie uciskiem mechanicznym – jest on wynikiem nieprawidłowego ułożenia dłoni. Cieśń nadgarstka może także towarzyszyć m.in. chorobom o podłożu reumatycznym, zakaźnym lub zawodowym (związanymi np. z pracą przy komputerze lub grą na instrumentach), oraz nadwadze, złamaniom czy obrzękom.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się przeważnie bólem, mrowieniem oraz uczuciem drętwienia i sztywności palców, które koncentrują się w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. Schorzenie nie dotyka małego palca dłoni. Z czasem do objawów dochodzi osłabienie mięśni, a nawet ich zanik w obszarze kciuka. Chorzy skarżą się również na problemy w precyzyjnym wykonywaniu ruchów, zaciskaniu dłoni w pięść czy wypadanie przedmiotów z rąk. Objawy mogą nasilać się w nocy lub podczas uniesienia ręki w górę.

nadgarstek

Wskazania do operacji cieśni nadgarstka

Jeśli cieśń nadgarstka nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może przynieść pacjentowi przykre konsekwencje, np. znaczne osłabienie motoryki kciuka. Metody leczenia są dobierane do stanu zaawansowania choroby – osobom z lekkimi i umiarkowanymi objawami zaleca się m.in. ćwiczenia, masaże, ultradźwięki, leki przeciwzapalne czy czasowe unieruchomienie nadgarstka za pomocą ortez. Niekiedy podaje się także środki sterydowe o działaniu miejscowym.

Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, wówczas pozostaje rozwiązanie w postaci zabiegu operacyjnego. Bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia operacji mogą być m.in. bóle w obrębie stawu łokciowego i ramienia, ból dłoni i pozostałych części ręki, zaburzenia motoryczne dłoni czy zanik mięśni w obrębie kciuka. Tradycyjnym zabiegiem wykonywanym w ramach leczenia cieśni nadgarstka jest zabieg polegający na przecięciu troczka zginaczy i rozszerzenie objętości kanału nadgarstka. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest hydrodekompresja nerwu pośrodkowego, polegająca na wstrzyknięciu płynu do kanału nadgarstka. Całość odbywa się w bezpieczny i nieinwazyjny dla pacjenta sposób, który może opuścić klinikę po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Bezbolesna operacja cieśni nadgarstka (we Wrocławiu wykonywana np. przez specjalistów z centrum medycznego Sports Medic) to często jedyna szansa na odzyskanie pełnej sprawności dłoni. Niezbędne jest także wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji po zabiegu, mogącej obejmować m.in. kinezyterapię lub zestawy ćwiczeń.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...