Czym jest medycyna przyszłości? Czy zastąpi tradycyjne leczenie?

3 lutego 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nowoczesne badania, innowacyjne sprzęty, coraz wyższy poziom świadczeń – tak wielu Pacjentów chciałoby widzieć opiekę zdrowotną za 20-30 lat. Tymczasem medycyna przyszłości to coś więcej niż nowe technologie. To holistyczne podejście do Pacjenta i jego zdrowia.

medycyna estetyczna

Rozwiązać problemy światowej medycyny

Ochrona zdrowia na całym świecie boryka się z różnorodnymi problemami. Podstawowym jest brak środków na zaspokojenie potrzeb wszystkich Pacjentów – dorosłych i dzieci, którzy nie tylko wymagają leczenia, ale też chcą dbać o profilaktykę i regularnie się badać. Pojawiają się też problemy z wdrażaniem innowacji – nie tylko tych związanych z nowoczesnym sprzętem i technikami leczenia, ale też systemami informatycznymi pozwalającymi na sprawne zarządzanie placówkami medycznymi czy chociażby komunikacją pomiędzy nimi.

Medycyna przyszłości powinna rozwiązać te i inne problemy, z jakimi borykają się szpitale, kliniki, przychodnie i inne placówki opieki zdrowotnej. Wyobrażenia o tym, jak za kilkadziesiąt lat będą wyglądały, skupiają się wokół kwestii głównie technicznych. Wykorzystanie np. drukarek 3D, nanorobotów, interfejsów obsługujących narzędzia wirtualnej rzeczywistości – wszystkie te życzenia lekarzy, ekspertów i naukowców zdecydowanie poprawiłyby jakość opieki zdrowotnej.

Jednak medycyna przyszłości to nie tylko rozwój technologiczny. To też inne niż tradycyjne podejście do Pacjenta. Warto bowiem zwrócić uwagę, że nawet największy postęp nie zastąpi kompleksowego, holistycznego podejścia lekarza do Pacjenta. W tradycyjnej medycynie skupiamy się bowiem na jednostkach chorobowych, przyczynowym i objawowym leczeniu. Tymczasem medycyna przyszłości traktuje jako całość ciało, ale też umysł i emocje człowieka. Takie podejście potrafi przełamać np. klasyfikację objawów czy przyczyny zaburzenia jako „idiopatyczne”. Medycyna przyszłości szuka źródła problemu tam, gdzie tradycyjna opieka zdrowotna nie zagląda.

Medycyna przyszłości – holistyczne podejście do zdrowia

W tradycyjnym modelu medycynę dzielimy na wiele specjalizacji. Z ubytkiem słuchu, chrapaniem i bolącymi zatokami idziemy do laryngologa. W gabinecie laryngolog wykonuje badania w swoim zakresie, przeprowadza wywiad z Pacjentem i na tej podstawie wyznacza najlepszy kierunek leczenia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, sugeruje konsultację u innego specjalisty. Oczywiście podział na dziedziny medycyny i specjalizacje jest czymś słusznym i potrzebnym. Jednak holistyczne podejście do Pacjenta, charakterystyczne dla medycyny przyszłości, znacząco poprawia jakość opieki medycznej i efektywność leczenia.

Medycyna holistyczna opiera się o założenie, że Pacjent – poszczególne sfery jego życia, jego organizm, umysł i emocje – stanowią jedną, nierozerwalną całość. Leczenie nie powinno zatem polegać wyłącznie na terapii danego fragmentu ludzkiego organizmu (np. nerek, układu rozrodczego czy wspomnianych wcześniej zatok), ale na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia.

Doskonałym przykładem zaburzeń, które wymagają leczenia właśnie w takim duchu, są zaburzenia psychosomatyczne. Pulmonolodzy, alergolodzy, laryngolodzy, a nawet gastrolodzy mogą latami leczyć Pacjenta np. z przewlekłego kaszlu. Prawdopodobnie różnymi lekami, dietą czy innymi sposobami redukują objawy, jednak nie wyleczą źródła problemu. Tymczasem kaszel może mieć podłoże psychogenne, wynikać np. z przewlekłego stresu.

Medycyna przyszłości w duchu holistycznym dotrze do tej przyczyny, ponieważ patrzy na człowieka jako na całość. Co dalej z takim Pacjentem? Oczywiście można skierować go do psychologa i przepisać leki. Jednak znacznie skuteczniejsze będzie nauczenie go np. technik relaksacyjnych, skierowanie na masaże czy zabiegi chiropraktyka. Nieraz źródłem stresu bywają problemy z samooceną, co z kolei potrafi skutecznie zlikwidować medycyna estetyczna.

Takie podejście spotkamy w Sense Med Concept – miejscu, którego założeniem jest nie tylko wyleczenie schorzeń, ale też otoczenie Pacjenta kompleksową opieką. Jak wskazano na sensemedconcept.com, oczywiście obejmuje ona konwencjonalne leczenie, ale stawia też na odprężenie, znalezienie życiowego balansu i odzyskanie witalności.

Zdrowie, które nie ma swojej ceny

W medycynie przyszłości wydatki na zdrowie nie są traktowane jako koszt, ale jako inwestycja. Miejsce, w którym się leczymy, powinno wywoływać pozytywne emocje – przypominać sanatorium czy uzdrowisko, w którym poszukujemy ukojenia, poprawy zdrowia i samopoczucia. Takiego podejścia lekarzy i innych specjalistów nie zastąpią żadne innowacyjne – nawet najnowocześniejsze technologie, doskonałe systemy organizacyjne czy sprzęt najwyższej klasy. Medycyna przyszłości musi więc bazować na kompleksowości i odpowiednim podejściu.

Pozostaje pytanie, czy medycyna przyszłości zastąpi tradycyjne leczenie. Niewątpliwe nie wolno nam umniejszać znaczenia tego, co przez lata odkryli i opracowali naukowcy i eksperci medyczni – szczepionek, leków, narzędzi chirurgicznych czy metod terapeutycznych. Z tego medycyna już zawsze będzie czerpać. Jednak zmiana sposobu myślenia i podejścia do Pacjenta jest konieczna, jeśli chcemy naprawdę poprawić zdrowie i jakość życia naszego społeczeństwa.

Artykuł we współpracy komercyjnej z Sense Med Concept

 

Źródło:
Kanownik G., Medycyna przyszłości [w:] „Menedżer zdrowia” 4-5/2017, s. 50-54.
Starzyńska-Kościuszko E., Holistyczna (całościowa) koncepcja zdrowia. Zdrowie jako wartość [w:] „Humanistyka i Przyrodoznawstwo” Olsztyn 2010, s. 319-326.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz