Czy można samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?

9 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Uzależnienie od alkoholu jest trudną do przezwyciężeni chorobą, której początki najczęściej wiążą się z próbą ucieczki od codzienności, problemów i emocji. Sięgając po alkohol coraz częściej, alkoholik przestaje z czasem panować na ilością wypijanych trunków i podporządkowuje swoje życie piciu, oddalając się od rodziny, bliskich i swoich obowiązków. Wielu alkoholików jest oczywiście w stanie funkcjonować w społeczeństwie i skutecznie tuszować swoje uzależnienie, nie przyznając się do niego przed bliskimi, a nawet samym sobą. Niestety, bez zrozumienia jak wielkim problemem jest alkohol, dostrzeżenia swojego problemu i wykazania chęci poprawy, walka z chorobą zwykle okazuje się nieskuteczna. Czy można samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu? Kiedy sięgnąć po profesjonalną pomoc?

kobieta z kieliszkiem

Kiedy picie należy uznać za uzależnienie?

Jednym z największych problemów alkoholików i choroby alkoholowej jest silna społeczna akceptacja i przyzwolenie dla sięgania po trunki w ramach rozluźnienia, poprawy nastroju i ogólnego budowania dobrej atmosfery. Alkohol traktowany jest jako niezbędny dodatek każdej dobrej imprezy i wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby zabraknąć wina, wódki czy piwa podczas wesela, imprezy rodzinnej, wyjścia do klubu czy spotkania w gronie znajomych.
Spożywanie alkoholu przy okazji spotkań nie jest oczywiście samo w sobie problemem i jeśli odbywa się jedynie na takiej płaszczyźnie, nie ma w tym nic złego. Niektóre osoby mogą jednak celowo poszukiwać okazji do wyjść, organizować kolejne spotkania czy dyktować tempo picia w gronie znajomych. Wśród takich jednostek choroba alkoholowa ma znacznie wyższe ryzyko rozwoju.
Początki alkoholizmu bardzo często są niepozorne, co powoduje że choroba jest niedostrzegana przez wiele miesięcy i lat nie tylko przez bliskich, ale i samego uzależnionego. „Piję tylko na imprezach, jak każdy w towarzystwie” wydaje się być dobrą wymówką, ale jeśli faktycznie szukamy okazji do wyjścia, a każdy dzień czy tydzień kończymy stwierdzeniem „w końcu się napiję”, warto zwrócić uwagę na pojawiające się sygnały alarmowe.

Uzależnienie zaczyna się w momencie, gdy potrzeba napicia się jest wystarczająco silna i kiedy nie osoba nie jest w stanie się jej przeciwstawić, często broniąc się słowami „to tylko jeden drink”.

Dlaczego alkoholicy sięgają po alkohol?

Osoby uzależnione od różnego rodzaju trunków czują się po ich wypiciu rozluźnione, odprężone i szczęśliwsze. Iluzoryczne poczucie zrzucenia z siebie ciężaru obowiązków, emocji i trudnych przeżyć jest kuszące, szczególnie gdy na co dzień mierzymy się z ogromną ilością stresu. Alkohol staje się sposobem na zapomnienie, ale z czasem uzależniony nie widzi już innego sposobu na poradzenie sobie z emocjami. Trunki mają zabić poczucie bezsilności i beznadziei i na chwilę stworzyć poczucie, że wszystko mamy lub możemy mieć pod kontrolą. Sama choroba zaczyna się jednak spod tej kontroli wymykać.
Predyspozycje do alkoholizmu pojawiają się u wielu osób genetycznie, ciążą na rodzinie, ale znaczna część alkoholików to także osoby, które wychowały się w normalnym, niealkoholowym środowisku. Nie można więc czuć się bezpiecznym od uzależnienia tylko dlatego, że nikt z bliskich się z nim nie zmagał – jeśli osoba zacznie pić coraz częściej, nie będzie w stanie dobrowolnie, skutecznie i w każdej chwili zrezygnować z kolejnego trunku, a sam stan upojenia będzie dla niej najlepszym uczuciem rozładowującym emocje, z pewności mamy do czynienia z alkoholikiem. Niestety, samodzielnie zwykle nie poradzi sobie z chorobą.

Czy z alkoholizmem można wygrać samodzielnie?

Wiele osób próbuje, z lepszym lub gorszym skutkiem, udowodnić sobie i bliskim że alkoholizm nie jest problemem, a z potrzebą picia mogą zerwać w każdej chwili. W praktyce zwracają się w stronę picia w ukryciu, bo nie potrafią ot tak odstawić alkoholu.

Samodzielna walka z uzależnieniem jest niezwykle trudna i nawet przy wyjątkowo silnej woli nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Jedynie przy wsparciu bliskich i pomocy ze strony specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień udaje się zwykle dotrzeć do podłoża choroby alkoholowej i wypracować mechanizmy, które stłumią chęć sięgania po kolejne dawki alkoholu.
Pierwszym etapem do leczenia choroby alkoholowej jest przyznanie się do problemu. To właśnie świadomość alkoholizmu buduje w chorych chęć i potrzebę sięgnięcia po pomoc oraz motywację do zmiany swoich przyzwyczajeń.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...