URODA I ZDROWIE

Czerwone wino dobre… nie tylko na smutki

4 marca 2013, dodał: Marta Małecka

Glass of red wine

 

„Wino jest pośród napojów najszlachetniejsze, pośród lekarstw najsmaczniejsze, pośród pokarmów najprzyjemniejsze”. Plutarch.

Czerwone wino ma swoich przeciwników i zwolenników. Jednakże jedni i drudzy muszą przyznać rację, że jest ono jednym z najzdrowszych alkoholi. Wspomaga pracę serca, chroni przed miażdżycą, zawałem i udarem mózgu, a to wszystko dzięki zawartym w winie polifenolom. Związki te zmniejszają ryzyko tworzenia się skrzepów, usprawniają przepływ krwi i pomagają dotlenić serce. Dodatkowo hamują reakcje wolnorodnikowe, jak również mogą zmniejszyć utlenianie cholesterolu, co zmniejsza ryzyko miażdżycy. Głównym składnikiem polifenolów jest resweratrol. W 1993r. Fitzgerald wykazał, że resweratrol usprawnia przepływ krwi, a także może hamować najważniejsze stadia powstawania i rozwoju nowotworów. Oprócz wspomagania naszego zdrowia fizycznego, wpływa także na poprawę nastroju, relaksuje i uspokaja.
Czerwone wino jest świetne w profilaktyce chorób układu krążenia. Wg portalu dobrydietetyk.pl porcja 200-300 ml. Czerwonego wina dziennie uznawana jest za prozdrowotną. Pamiętajmy jednak, by starać się nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż wino to także alkohol, który w większych ilościach szkodzi i uzależnia.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co najlepiej dac w prezencie ślubny…
Jak dla mnie najlepszą opcją jest przedstawienie zaświadczenia dla nowożeńców https://giftmall.pl/on/karta-podarunkowa-dla-nowozencow Mogą ten certyfikat...
Z kim najchętniej poszłybyście do ł…
Ja to najchętniej chodzę do łóżka sama :D Chyba całkowicie już straciłam zainteresowanie tymi sprawami...
Jeździcie autostopem?
Jak miałam 16-19 lat to jeździłam bardzo chętnie :) Poznałam w ten sposób trochę...
niechciane prezenty...
Mi jest zawsze smutno, kiedy dostanę coś nietrafionego. Na szczęście dzieje się to bardzo...