Co zrobić z kotem podczas urlopu?

13 czerwca 2013, dodał: Redakcja

Wakacje z kotem są możliwe, ale nie zawsze i nie wszędzie można go ze sobą zabrać. Co nie oznacza, że trzeba z wyjazdu zrezygnować. Wręcz przeciwnie. Prawda jest taka, że właściciele kotów są nawet w lepszej sytuacji niż posiadacze psów. I to co najmniej z dwóch powodów: nie trzeba kota wyprowadzać na spacery i ma zupełnie inną psychikę niż pies.

Opiekunka do kota od zaraz potrzebna

Opiekę do kota prościej jest znaleźć niż do psa, bo i opiekować się kotem jest znacznie łatwiej. Nie jest tak absorbujący. Wystarczy, gdy ktoś go nakarmi, zmieni żwirek w kuwecie, pomizia po brzuszku. I to praktycznie wszystko!

Koty najlepiej czują się na własnych śmieciach, więc idealną byłaby sytuacja, w której tymczasowy opiekun na czas naszej nieobecności zamieszka w naszym domu. A jeśli jest nim osoba, którą zwierzak dobrze zna, wówczas wszyscy są szczęśliwi. My beztrosko odpoczywamy na plaży w Egipcie, a nasz czworonożny przyjaciel jest bezpieczny.

Jakby na to nie patrzeć, koty to zwierzęta terytorialne. Własny rewir zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie przepadają za bardzo za podróżami. Chyba, że razem z ukochanym właścicielem, którego darzą bezgranicznym zaufaniem. Z tego powodu oddanie kota do hotelu dla zwierząt lub całkowicie obcej mu osobie jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

Co zrobić z kotem podczas urlopu 1

Przymusowy pobyt w nieznanym miejscu i w towarzystwie obcych ludzi dla większości kotów jest nie do zniesienia. Zaszywają się w jakimś kącie i odmawiają przyjmowania pokarmu. Po co narażać ukochanego zwierzaka na taki stres? To zupełnie nie potrzebne, ponieważ kota można bez obawy zostawić samego w domu, „zatrudniając” jedynie kogoś, kto będzie do niego przychodził.

Czy można zostawić kota samego w domu?

Jak najbardziej można. Potrzebny jest tylko ktoś, kto będzie przychodził, by go nakarmić i posprzątać mu w kuwecie. I wcale nie musi tego robić codziennie. Wystarczy raz na dwa lub nawet raz na trzy dni.

Koty są towarzyskie, i owszem. Wieź człowieka z kotem może być bardzo głęboka, jednakże kot nie jest zwierzęciem stadnym. Dlatego pozostawiony sam w domu, nie odczuwa wielkiego dyskomfortu. Z psem taki numer by nie przeszedł, jako że jest to zwierzę, które bez swojego stada po prostu nie jest wstanie żyć. Jak pisał Desmond Morris „samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy, samotny kot ma po prostu święty spokój”. No i kota nie trzeba wyprowadzać na spacery.

Co zrobić z kotem podczas urlopu 2

Takie rozwiązanie jest jednak znacznie lepsze niż oddanie go w całkiem obce ręce, do obcego domu. Nie ma wątpliwości, że kot będzie trochę za nami tęsknił, ale przynajmniej będzie czuł się bezpiecznie. Większość czasu zapewne prześpi. No chyba, że mamy więcej niż jednego kota. Wówczas zaprzyjaźnione ze sobą zwierzaki doskonale dotrzymają sobie towarzystwa i nie będą się nudzić.

Przed wyjazdem musimy tylko ustawić w mieszkaniu dostateczną liczbę misek z jedzeniem i kuwet ze żwirkiem. Tak, by wystarczyło tego przynajmniej na trzy dni. Tymczasowemu opiekunowi pozostanie już tylko dosypywać kocią karmę i sprzątać w kuwetach.

Tekst: Jacek P. Narożniak

Zdjęcie: Fotolia.com

O AUTORZE:

jacek

Jacek P. Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta z zamiłowania i wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

 

Kakadu sp. z o. o.
ul. Annopol 4a, bud E
03-236 Warszawa

www.kakadu.pl

 

zobacz również:

Bestie czy łagodne pupile: fakty i mity na temat agresywnych ras psów
Gady i płazy w domu – żywienie i pielęgnacja
Pielęgnacja zębów u psów i kotów – porady jak czyścić zęby
Najdziwniejsze zwierzęta trzymane w domuMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł
Sok z jagody kamczackiej
polskarozasklep.pl
Cena:
14 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii, k…
Zobacz na osrodek-leczenia-uzaleznien.pl. Ośrodek oferuje wiele terapii dla ludzi zmagających się z uzależnieniami,...
Powitalnia - napisz kilka słów o so…
Chcialabym przywitać się na forum ze wszystkimi.Jest mi niezwykle miło, że będę mogła uczestniczyć...
Alkoholizm
alkoholizm niszczy życie!
Pomysł na biznes – salon kosmetyczn…
Jeśli zakładasz salon działający lokalnie to polecam Ci ciekawy artykuł - http://marketing-hq.pl/marketing-internetowy/wypozycjonowac-lokalna-firme-google-maps-mini-poradnik/ według...
facebook