URODA I ZDROWIE

Co warto wiedzieć o leku o działaniu przeciwbólowym Ketonal?

2 lipca 2020, dodał: Redakcja

Ketonal jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W grupie specyfików, do której należy, jest jednym z najsilniej działających preparatów. Z tego względu może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe i młodzież od piętnastego roku życia.

Ketoprofen – substancja czynna w Ketonalu

Substancją czynną w Ketonalu jest ketoprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są to preparaty o działaniu przeciwbólowym, hamujące stany zapalne oraz przeciwgorączkowe. W tej grupie ketoprofen jest jedną z najsilniej działających substancji, dlatego powinno się go zażywać w przypadku, gdy istnieją ku temu wskazania. Działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe ketoprofenu nie jest tak silne, jak jego właściwości łagodzące dolegliwości bólowe, dlatego jest przeznaczony wyłącznie dla młodzieży i osób dorosłych. Opinie o Ketonalu wskazują, że jest jednym z najskuteczniejszych leków przeciwbólowych na rynku farmaceutycznym.

Jak działa Ketonal?

Aby zrozumieć działanie Ketonalu, warto wiedzieć, jakie reakcje chemiczne zachodzą w organizmie człowieka po zażyciu leku. Ketoprofen, substancja aktywna zawarta w tym leku, hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX) – enzymu, który w połączeniu z innymi przekaźnikami jest odpowiedzialny za pobudzanie receptorów bólowych i narastanie obrzęków. Dzięki częściowemu zahamowaniu jego aktywności synteza przekaźników zmniejsza się, co skutkuje ograniczeniem bólu i znacznym zmniejszeniem obrzęków. Maleje także temperatura ciała chorego – substancja działa również przeciwgorączkowo.

Działanie przeciwbólowe Ketonalu

Ketonal jest lekiem, który łagodzi bóle o umiarkowanym natężeniu. W dużych dawkach może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, dlatego nie należy przekraczać dawkowania podanego na ulotce. Lek mogą przyjmować młodzi po piętnastym roku życia, dorośli i osoby w podeszłym wieku. Ketoprofen skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz chorobie zwyrodnieniowej. Można go stosować także przy bólu zębów, bolesnym miesiączkowaniu i dolegliwościach spowodowanych urazami mechanicznymi. Poprawia też komfort przy schorzeniach wywołanych stanem zapalnym. Może być zażywany przez chorych zmagających się ze schorzeniami metabolicznymi.

Dostępność Ketonalu

Producentem Ketonalu jest firma Sandoz, która na rynku istnieje od wielu lat. Lek, który produkowała, był dostępny wyłącznie na receptę. Zaczęło się to zmieniać, gdy firma wystąpiła o umożliwienie produkcji ketoprofenu jako leku ogólnodostępnego. Operacja ta zakończyła się sukcesem, dlatego od pewnego czasu Ketonal można kupić bez recepty. Dawka substancji czynnej jest taka sama, jak w przypadku leku na receptę, ale z racji ogólnej dostępności zmniejszono liczbę tabletek w opakowaniu. Nie jest to jedyna postać Ketonalu, którą można nabyć w aptece. Dostępne są także ampułki do wstrzykiwań oraz żele o działaniu miejscowym. Te można kupić za okazaniem recepty lekarskiej.

Działanie przeciwbólowe Ketonalu – co jeszcze warto wiedzieć?

Ketonal jest silnym lekiem przeciwbólowym, dlatego nie powinno się przesadzać z jego przyjmowaniem. Dawkowanie na ulotce wskazuje na 1 tabletkę co 8 godzin, więc nie wolno przyjmować więcej niż 3 tabletki na dobę. Jak każdy inny lek, tak i Ketonal ma przeciwwskazania do stosowania. Nie powinny go zażywać osoby z chorobami układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego. Producent zaleca ostrożność przy nadciśnieniu tętniczym oraz przy lekach przeciwkrzepliwych. Środek można przyjmować 5 dni.

Ketonal jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób zmagającym się z uporczywym bólem. Trzeba jednak pamiętać o jego działaniu i zażywać lek tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Przed przyjęciem go warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli pacjent ma przewlekłe choroby współistniejące. Koszt jednego opakowania Ketonalu bez recepty to około kilkanaście złotych. 1 tabletka działa kilka godzin.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gabinet lekarski
Jeśli chodzi o profesjonalnie wyposażone gabinety ginekologiczne, to polecam Centrum Medyczne Babka Medica...
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Sama już przestałam przejmować się wirusem, bo jak zawsze jesienią mam zwykłą infekcję,...
Inicjatywa w stworzeniu trwałego zw…
Żyjemy w czasach, gdzie relacje stały się przejściowe, ludzie są rozpieszczeni i zamiast...
Sklepy dziecięce
Fajne rzeczy dziecięce i w niskich cenach są ostatnio w marketach, warto tam...