URODA I ZDROWIE

Co to jest irygator do zębów i czy warto go stosować?

18 lutego 2021, dodał: Redakcja

Poszukując szczególnie skutecznych metod czyszczenia jamy ustnej, z pewnością natkniemy się na metodę mycia pod ciśnieniem dziąseł i przestrzeni międzyzębowych za pomocą irygatora. To interesujące urządzenie wykorzystuje sprężone powietrze do higieny miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka. Czym dokładnie jest irygator do zębów i czy warto go stosować?

  1. Jak wygląda irygator do zębów?
  2. Metoda działania irygatora
  3. Irygator stacjonarny czy bezprzewodowy? 
  4. Jak korzystać z irygatora do zębów?
  5. Jak dbać o irygator? 
  6. Irygator do zębów – czy warto go kupić?

Jak wygląda irygator do zębów?

Irygatory do zębów to urządzenia wymyślone w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony i higieny jamy ustnej. Wyglądem przypominają one nieco szczoteczki elektryczne i tak jak one zasilane są niewielkim silniczkiem elektrycznym. Zamiast końcówki do czyszczenia irygator posiada jednak dyszę strumieniową, przez którą wydostaje się sprężone powietrze, trafiając między zęby i wokół dziąseł.

Metoda działania irygatora

Irygator w swoim działaniu wykorzystuje wodę i sprężone powietrze do usuwania resztek pokarmu z przestrzeni, do których nie dosięgniemy zwykłą szczoteczką. Nie pozbędziemy się tych zabrudzeń całkowicie nawet przy stosowaniu płynu do płukania. Irygatory sprawdzają się też dobrze przy czyszczeniu aparatów ortodontycznych. Te urządzenia zostały wymyślone z myślą o wszystkich, którzy w szczególny sposób chcą zadbać o higienę jamy ustnej, ale w szczególności o osobach, u których pojawia się okazjonalne krwawienie dziąseł lub które zmagają się z problemem próchnicy.

Irygator stacjonarny czy bezprzewodowy?

Jeśli zdecydujemy się na zakup irygatora, możemy wybrać pomiędzy modelem stacjonarnym z kablem lub bezprzewodowym. Choć ten pierwszy zajmuje sporo miejsca, to jego niezaprzeczalnym plusem jest duży pojemnik na płyn, dzięki czemu nie będziemy musieli go wymieniać w trakcie używania irygatora. Z drugiej jednak strony, jeśli planujemy zabierać irygator na wyjazdy i dość często podróżujemy, powinniśmy wybrać znacznie mniejszy i bardziej przenośny model bezprzewodowy.

Jak korzystać z irygatora do zębów?

Po pierwsze przed przystąpieniem do użytkowania irygatora powinniśmy wlać do niego wodę lub specjalny płyn. Jeśli używamy wody, nalejmy ciepłej, a nie zimnej – używanie irygatora będzie trochę przyjemniejsze. Przystępując do czyszczenia jamy ustnej, musimy pamiętać, by irygator trzymać prostopadle do czyszczonej powierzchni (wymaga to nieco wprawy). Zwróćmy uwagę także na to, by nie dotykał on dziąseł ani zębów, tak by był on stosowany z pewnej odległości. Po włączeniu irygator przesuwamy powoli wzdłuż zębów i dziąseł. Jeśli nosimy aparat ortodontyczny, na każde miejsce poświęćmy trochę więcej czasu. 

irygatory do zębów

Jak dbać o irygator? 

Dbanie o irygator wymaga regularności w wykonywaniu kilku prostych czynności. Po pierwsze, zawsze opróżnijmy niezużyty płyn po użyciu irygatora, aby nie mnożyły się tam bakterie. To samo dotyczy końcówki i obudowy, którą powinniśmy wytrzeć do sucha. W przypadku modeli z wymiennymi dyszami wymieniajmy je regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Wreszcie pamiętajmy o tym, aby irygator regularnie odkamieniać. 

Irygator do zębów – czy warto go kupić? 

Irygator to urządzenie dające gwarancję higieny jamy ustnej w sposób, który trudno jest zapewnić innymi metodami. Jeśli pojawiają się problemy z dziąsłami, krwawieniem z jamy ustnej, próchnicą – irygator powinien obowiązkowo znaleźć się w naszej łazience. Jednak nawet w przypadku osób, które po prostu chcą zadbać o lepszą higienę, jest to sprzęt polecany. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to urządzenie bardzo drogie – najtańsze irygatory można kupić już w cenie ok. 150 zł, a nieco droższe modele nie powinny przekraczać kwoty 500-600 zł. 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam
Moda na kosmetyki indyjskie?
Mam mydełko indyjskie, nawet fajny zapach, ale słabo się pieni.. Drugi raz nie kupię.
Sklepy z tańszymi świecami zapachow…
Ostatnio odkryłam aromatekę