URODA I ZDROWIE

Co może powodować suchość pochwy?

24 maja 2019, dodał: Redakcja

Suchość pochwy i warg sromowych to objawy przypisywane zwykle kobietom, które dotknęła menopauza. Jeśli mała ilość wydzieliny z pochwy dotyczy kobiet młodych, nawet nastolatek, choć głównie kobiet po porodzie, wówczas zastanawiamy się, jakie mogą być przyczyny. Warto dowiedzieć się nie tylko, co może powodować suchość pochwy, lecz także, jak pozbyć się nadmiernego wysuszenia oraz dlaczego taki stan wymaga leczenia. Suchość pochwy i warg sromowych to objawy przypisywane zwykle kobietom, które dotknęła menopauza. Jeśli mała ilość wydzieliny z pochwy dotyczy kobiet młodych, nawet nastolatek, choć głównie kobiet po porodzie, wówczas zastanawiamy się, jakie mogą być przyczyny. Warto dowiedzieć się nie tylko, co może powodować suchość pochwy, lecz także, jak pozbyć się nadmiernego wysuszenia oraz dlaczego taki stan wymaga leczenia.

Dlaczego suchość pochwy trzeba leczyć – funkcje śluzu pochwowego

Śluz wytwarzany pod wpływem estrogenów ma za zadanie nawilżać ściany pochwy, co jest potrzebne ze względu na:

 • ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych (grzybów, bakterii);
 • tworzenie bariery biologicznej dla zarazków mogących przeniknąć do dalszych części kanału rodnego;
 • nawilżenie dróg rodnych w czasie stosunku, a tym samym umożliwienie penetracji;
 • ochronę przed podrażnieniem.

Kobiety, które dotyka nadmierna suchość pochwy, zwykle uskarżają się na objawy, takie jak:

 • swędzenie spowodowany wysuszeniem skóry w okolicach intymnych;
 • pieczenie wynikające z podrażnienia – suchość pochwy sprawia, że nawet nieodpowiednia bielizna może podrażniać delikatne wargi sromowe;
 • uczucie kłucia, np. przy chodzeniu;
 • częste i nawracające infekcje – brak naturalnej ochrony zwiększa ryzyko infekcji, z kolei zakażenia mogą pogłębiać dyskomfort związany z suchością pochwy;
 • pomimo suchości, może pojawić się charakterystyczny żółty lub zielony śluz z pochwy, widoczny np. na bieliźnie;
 • problemy z układem moczowym, częsta potrzeba chodzenia do toalety;
 • ból pochwy podczas stosunku;
 • ból i pieczenie pochwy po stosunku płciowym.

Suchość pochwy – przyczyny naturalne

Suchość pochwy zwykle ma podłoże hormonalne. Odpowiednie nawilżenie pochwy jest regulowane przez układ hormonalny, czyli wytwarzane estrogeny (żeńskie hormony). I rzeczywiście, ich niski poziom jest charakterystyczny dla okresu menopauzy, ale pojawia się także u kobiet w ciąży oraz połogu. Suchość w pochwie jest naturalnym stanem także kobiet, niezależnie od wieku, które są w cyklu przedmiesiączkowym.

Jeśli suchość pochwy jest stanem przejściowym, mija po kilku dniach (np. suchość pochwy przed okresem) i nie obserwujemy innych objawów, wówczas nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak kobieta przechodzi menopauzę, zaleca się konsultację z ginekologiem – być może poza odpowiednimi środkami do higieny intymnej konieczna będzie hormonalna terapia zastępcza.

Suchość pochwy wynikająca z przyjmowania leków i higieny

Suchość pochwy może mieć przyczyny niezwiązane z gospodarką hormonalną. Często nadmierne wysuszenie okolic intymnych wynika z jednocześnie przyjmowanych preparatów, takich jak np.:

 • leki antykoncepcyjne,
 • środki przeciwalergiczne,
 • niektóre antybiotyki,
 • leki stosowane przy nadciśnieniu,
 • leki moczopędne,
 • leki przeciwdepresyjne.

Kolejne, często spotykane przyczyny suchości pochwy to nieodpowiednia higiena oraz tryb życia. Na suchość pochwy duży wpływ ma niezdrowa dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody, kąpiel w chlorowanej wodzie czy stosowanie preparatów do higieny zawierających środki drażniące.

Infekcje bakteryjne i grzybicze wywołują suchość pochwy

Infekcje pochwy i warg sromowych zwykle kojarzą się z upławami, często towarzyszy im nieprzyjemny zapach z pochwy i zaczerwienienie. Zdarza się jednak, że zakażenia bakteryjne lub grzybica dają objawy właśnie w postaci przewlekłej suchości pochwy.

Suchość pochwy może wynikać ze stanu zapalnego, ale także zwiększa ryzyko jego wystąpienia, dlatego w obu przypadkach, bez względu na to, czy obserwujemy inne objawy, suchość pochwy nie powinna być lekceważona. Warto zadbać o okolice intymne nie tylko ze względu na komfort i wygodę, lecz także dla zdrowia.

Należy zwracać uwagę na dobór preparatów do higieny intymnej. W przypadku, gdy kobiecie dokucza suchość pochwy, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, stosując specjalistyczne środki, takie jak żele do stosowania zewnętrznego lub irygacja pochwy przy użyciu nawilżającego preparatu. Takie środki łagodzą dolegliwości związane z suchością pochwy i sromu oraz wzmacniają naturalne bariery ochronne delikatnych narządów kobiecych.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...