URODA I ZDROWIE

Botoks czy minilifting chirurgiczny? O alternatywnych metodach odmładzania twarzy

27 maja 2019, dodał: Redakcja

Współczesna medycyna estetyczna wypracowała wiele metod, pozwalających przywrócić skórze twarzy dawny wygląd. Jedną z nich jest iniekcja toksyną botulinową, którą stosuje się do usuwania zmarszczek od przeszło 20 lat. Botoks, bo nim właśnie mowa, nieprzerwanie od końca XX wieku do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów Anti-Aging, a dzięki ogromnej popularności stał się symbolem medycyny estetycznej. Z drugiej strony, bazując na postępie technologii, gabinety medycyny estetycznej oferują innowacyjne metody odmładzania twarzy, które jak minilifting chirurgiczny MACS LIft, pozwalają uzyskać pożądane efekty w sposób mało inwazyjny i bardzo bezpieczny. O botoksie i miniliftingu twarzy rozmawialiśmy z lekarzami z warszawskiej Kliniki Melitus.

Botoks. Lifting twarzy bez skalpela

Mimo wielu innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych obecnie do oferty gabinetów medycyny estetycznej, botoks wciąż pozostaje numerem jeden wśród zabiegów Anti-Aging. Iniekcja toksyny botulinowej to najlepszy sposób na pozbycie się kurzych łapek okalających oczy, lwiej zmarszczki czy też bruzd na czole. Wstrzyknięcie botoksu powoduje czasową blokadę mięśni, które przestając się kurczyć, sprawiają, że powierzchnia skóry zostaje wygładzona. Jednak, jak podkreśla dr n. med. Maria Noszczyk, ceniona dermatolog estetyczna, wykonująca botoks w Klinice Melitus, jest to metoda, która musi być przeprowadzona z dużą precyzją przez wykwalifikowanego specjalistę. Niewiele osób wie, że w świetle prawa toksyna botulinowa jest lekiem, który może być podawany wyłącznie przez lekarza! Efekty nieumiejętnie wstrzykniętej botuliny widzimy na co dzień na stronach kolorowych magazynów, gdzie różne gwiazdy  szczycą się twarzą wygładzoną do tego stopnia, że aż całkowicie pozbawioną ekspresji. A przecież zgódźmy się – to nie wygląda dobrze. Taka groteskowość, przerysowanie, nienaturalność rzutuje na ocenę całego zabiegu, przez co wiele osób rezygnuje z jego wykonania. Szkoda. Bo podanie toksyny botulinowej w odpowiedniej dawce i w odpowiedni sposób nie tylko przynosi pożądane, naturalne rezultaty, lecz także jest bardzo bezpieczne.

Procedura zabiegowa

Podczas pierwszej wizyty wstępnej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, bada skórę, określając jej kondycję oraz wiek dermatologiczny, co jest potrzebne do ustalenia właściwej dawki toksyny botulinowej. Sam zabieg polega na iniekcji botuliny w wyznaczone partie twarzy za pomocą jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Trwa to krótko, bo nie dłużej niż 20 minut, po czym zaleca się przez godzinę ćwiczyć mięśnie mimiczne twarzy, a przez kolejne cztery godziny unikać skłonów, pozycji leżącej oraz gwałtownych ruchów – a wszystko po to, aby pozwolić botulinie rozejść się równomiernie.

Efekty botoksu

Toksyna botulinowa blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, co powoduje rozluźnienie mięśni, a tym samym rozprostowanie się zmarszczek. Pierwsze efekty botoksu widoczne są już po tygodniu: skóra zostaje wygładzona, zmarszczki zniwelowane, a twarz przybiera zrelaksowany wygląd. Takie rezultaty, w zależności od indywidualnych predyspozycji, utrzymują się nawet przez 8 miesięcy, po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Minilifting twarzy. Mało inwazyjny lifting chirurgiczny

Chociaż botoks jest zabiegiem bardzo popularnym, nie poradzi sobie z mocno zwiotczałą skórą. Pacjentom przychodzącym z takimi problemami zaleca się raczej klasyczne liftingi chirurgiczne. Wśród nich nowością jest minilifting twarzy MACS Lift, który, wpisując się w najnowsze trendy medycyny estetycznej, pozwala na redukcję oznak starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny. Minimalna liczba i zakres nacięć, które robi chirurg przy znieczuleniu miejscowym oznacza nie tylko wykonanie zabiegu bez potrzeby hospitalizacji, lecz także szybki powrót do codziennych aktywności. Dzięki temu minilifting twarzy MACS Lift, a w zasadzie Minimal Access Coronal Suspension, jest uznawany za najbardziej innowacyjny lifting chirurgiczny ostatnich lat. Za sprawą takiego liftingu w wersji ,,light” można skutecznie uporać się z mankamentami skóry dojrzałej, pozbawionej napięcia i elastyczności. Ponadto, oprócz przywrócenia gęstości, MACS Lift pozwala na poprawę owalu twarzy oraz wygładzenie nawet głębokich zmarszczek. To zabieg skutkujący bardzo pozytywną metamorfozą!

Procedura zabiegowa

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do zabiegu. Podczas wstępnych konsultacji omawia się różne kwestie: problem, z którym pacjent przychodzi, jego oczekiwania dotyczące rezultatów, a także jego stan zdrowia potwierdzony podstawowymi badaniami laboratoryjnymi. To bardzo ważne, ponieważ zielone światło do wykonania miniliftingu dają wyłącznie pozytywne wyniki morfologii i układu krzepnięcia. Cukrzyca, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi oraz choroby układu krążenia są wyraźnymi przeciwwskazaniami, których w trosce o dobro pacjenta nie wolno bagatelizować – wyjaśnia dr. n med. Jarosław Zieliński, specjalista chirurgii plastycznej, wykonujący minilifting twarzy w Klinice Melituswłaśnie metodą MACS Lift.

Przeprowadzenie zabiegu odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Cięcia wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, na takich obszarach twarzy, aby blizny pozabiegowe pozostawały niewidoczne. Kiedy skóra zostaje uniesiona i naciągnięta przy pomocy szwów, a jej nadmiar usunięty, nakłada się opatrunek. Obrzęk po zabiegu może utrzymywać się do 5 dni, a szwy zdejmuje się w 8-9 dobie po zabiegu.

Efekty mini liftingu

Minilifting MACS Lift, chociaż mniej inwazyjny i bardziej komfortowy od tradycyjnych liftingów, przynosi podobne efekty. Widoczną zmianę wyglądu twarzy uzyskuje się już po jednym zabiegu, a naturalne odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek i wymodelowanie owalu twarzy utrzymuje się kilka lat! Należy jednak zaznaczyć, że mimo tego, że rezultaty miniliftingu mają charakter długotrwały, na ich pierwsze oznaki trzeba poczekać. Pojawienie się efektów po zabiegu MACS Lift jest ściśle uzależnione od zdolności regeneracyjnych danego organizmu, a pełny efekt   daje się zauważyć po upływie około dwóch miesięcy.

Zarówno botoks, jak i minilifting twarzy to skuteczne metody odmładzania. Różnią się sposobem wykonania oraz trwałością efektów, a łączy je to, że pozwalają odzyskać młody wygląd skóry techniką bezpieczną, jak można najmniej inwazyjną, a zarazem najbardziej komfortową dla pacjenta. Wybór odpowiedniego zabiegu powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, na którą zaprasza warszawska Klinika Melitus, mieszcząca się na zielonym Żoliborzu!

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kremy do twarzy
A ja lubię Tołpę i Nivea, obie marki mają same zalety:)
Lokówki
Można też zapleść wilgotne włosy na noc i rano loki gotowe bez lokówki:)
Wypożyczenie większej ilości krzese…
Ostatnio na 50. rocznicę ślubu moich dziadków wypożyczaliśmy krzesła i stoły ze szkoły,...
prezenty
Warto kupić coś, co sprawi przyjemność, np. dobre perfumy czy krem z wyższej półki,...