Bóle wzrostowe u dziecka

26 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Gdy dziecko szybko rośnie, rodzice biorą to za znak dobrego rozwoju i cieszą się, że ich pociecha nie będzie najniższa wśród rówieśników. Jednak zbyt szybki przyrost długości kości, a co za tym idzie, rozrastanie się tkanki mięśniowej, może powodować u dzieci ból, pojawiający się najczęściej w czasie snu, kiedy organizm powinien się regenerować i odpoczywać przed kolejnym aktywnym dniem.

Bóle tego rodzaju przytrafiają się już kilkuletnim dzieciom, ale częściej skarżą się na nie nastolatki. Wizyta u lekarza zwykle kończy się tylko zaleceniem unikania zbyt dużego wysiłku fizycznego w ciągu dnia i dodatkowo przyjmowania leków przeciwbólowych gdy dolegliwości będą nasilone. Jednak jeśli dziecko cierpi też na inne schorzenia, lekarz powinien zalecić zestaw badań, które wykażą, czy ból nie jest przypadkiem sygnałem poważniejszej choroby, np. białaczki, której pierwszym objawem bywa właśnie ból nóg.

Najbardziej nasilony ból występuje u dzieci, które rosną zbyt szybko niż jest to przewidziane w skali dla danego wieku. Wówczas pojawiające się napięcie bólowe jest spowodowane zbyt szybkim rozciąganiem ścięgien podczas wzrostu kości. Wiadomo przecież, że dzieci rosną głównie podczas snu, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia ilość. Jeśli dziecko ma nieprawidłową postawę, widoczne skrzywienie kręgosłupa czy skoliozę, garbi się i chodzi w nieprawidłowy sposób np. z powodu płaskostopia, to także wady kośćca mogą powodować bóle.

Co ważne w diagnozie, ból dotyczy obu stron ciała. Jeśli jest jednostronny, należy szukać innych jego przyczyn. Może trwać zarówno kwadrans, jak i przez większą część nocy. Zwykle ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych. Aby wzrost kości następował w prawidłowy sposób, w diecie dziecka należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wapnia i wit. D.

Jeśli bóle nasilają się z wiekiem i nie ustępują mimo stosowania środków farmakologicznych dostępnych bez recepty, lub towarzyszy im podwyższona temperatura ciała, brak łaknienia, chudnięcie czy bóle stawów, to należy niezwłocznie zrobić badania krwi oraz prześwietlenie RTG. Zwykle już takie badania wykazują ewentualne choroby związane z tymi dolegliwościami.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...