Ból brzucha w chorobie

13 września 2018, dodał: Redakcja

Łatwo zauważyć, że dolegliwości, które można uznać za powszechne, często są bagatelizowane. Należy do nich między innymi zgaga czy ból głowy. Trudno spotkać osobę, która nie znałaby ich z własnego doświadczenia, a chyba nikt, gdy ich doświadcza, nie uważa od razu, że może to być symptom poważnej choroby. Do grupy tej można również zaliczyć ból brzucha , który jest spotykany często i na ogół bagatelizowany. Nie zawsze jednak jest to dobre podejście.

Dlaczego boli nas brzuch?

Żołądek jest dość wrażliwym organem, mocno reagującym między innymi na to, co dzieje się w psychice człowieka, stąd jego ból może pojawiać się w reakcji na stres czy strach. Często powoduje go też spożycie określonych pokarmów, zwłaszcza ciężkostrawnych, tłustych czy drażniących, na przykład słonych i mocno wysmażonych. Powszechne są również kolki u niemowląt, które nie wymagają specjalistycznego leczenia, bóle brzucha odczuwane przez kobiety ciężarne, na organy których naciska powiększająca się macica, czy po prostu objawy przejedzenia. Z tym ostatnim zjawiskiem spotykają się zwłaszcza osoby, które nie potrafią odmówić sobie pokarmów bądź nie jadły dłuższy czas, przez co żołądek został obciążony nadmierną ilością jedzenia. Niestety jednak nie każdy przypadek bólu brzucha jest tak błahy.

Co może oznaczać ból brzucha ?

Jeśli nie wiadomo, co spowodowało ból brzucha , pojawia się on często albo jest nietypowy, nieodczuwany do tej pory, trzeba bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Szczegółowy opis rodzajów bólów brzucha (a jest ich wiele!) i chorób, o których mogą świadczyć, można znaleźć na stronie amol.pl/dlaczego-boli-zoladek-przyczyny-i-sposoby-leczenia. Schorzeń tych jest bardzo wiele, od zapalenia żołądka spowodowanego przejedzeniem i niezdrową dietą, przez wrzody żołądka, aż po zakażenia pasożytnicze.

Najgroźniejszą chorobą dotykającą tej części ciała może być nowotwór żołądka, którego także nie można wykluczyć, zwłaszcza jeśli bólowi w nadbrzuszu towarzyszy pieczenie, wymioty, zgaga czy uczucie pełności. Chorobę tę na uwadze powinny mieć przede wszystkim osoby, które miały takie przypadki w swojej rodzinie, gdyż skłonność do nowotworów często przekazuje się dziedzicznie.

Różne rodzaje bólu brzucha

Ponieważ ból brzucha może mieć różne postaci, stosunkowo łatwo jest dokonać wstępnej diagnozy, korzystając z przedstawionych informacji. Jeśli zauważy się u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na którąś z chorób, a nie zwykłą niestrawność, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroby żołądka mogą mieć groźne powikłania.

Najlepszym tego przykładem jest choroba wrzodowa żołądka. Jeśli nie wie się o jej istnieniu i nie leczy, z czasem może dojść do pęknięcia wrzodu i perforacji, czyli przedziurawienia, ściany żołądka. Następuje wówczas przemieszczenie się kwaśnej treści pokarmowej do jamy brzusznej i zapalenie otrzewnej, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Inne choroby, o jakich istnieniu może świadczyć często występujący, charakterystyczny ból żołądka i towarzyszące mu objawy, to między innymi refluks, zapalenie żołądka oraz zakażenie pasożytnicze. Czasem wskazuje to też na zatrucie pokarmowe, którego również nie można bagatelizować.

W większości przypadków oczywiście wystarcza leczenie w domu, ale jeśli zatrucie jest silne albo doszło do odwodnienia organizmu, konieczna może być hospitalizacja. Zatrucie jest przy tym szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Modelowanie ciała
ja chodzilam na modelowanie ciala ultraformer. wiadomo, ze trzeba wlozyc nieco wiecej wysilku...
Botox na zmiany trądzikowe
Pierwsze slysze, zeby lekarz zalecal botoks na trądzik. W pierwszej kolejnosci powinnas isc do...
Wybielanie skóry
Hmmm, nie wiem czy chcesz wybielic cala skore? Czy po prostu rozjasnic...
Dzień ojca
Super prezentem jest taki kosz z pysznościami