URODA I ZDROWIE

Biała lista podatników VAT w ramach strategii Bezpieczna Transakcja

8 października 2019, dodał: Redakcja

,Jednym z priorytetów obecnego ustawodawcy jest tak zwane uszczelnienie systemu VAT, poprzez eliminację przestępczości gospodarczej oraz nieprawidłowości w rozliczeniu podatków i wyłudzaniu pieniędzy w VAT. Czym jest akcja Bezpieczna transakcja? Z jakich działań się składa? I jak uruchomiono białą listę podatników VAT?

Bezpieczna transakcja – podstawy działania

Bezpieczna transakcja jest skierowaną do przedsiębiorców ogólnopolską kampanią edukacyjną, która ma za zadanie wyjaśnianie mechanizmu wyłudzeń podatku VAT oraz podniesienie ich świadomości w tym zakresie. Dodatkowo, tłumaczy zasady działania podstawowych narzędzi wprowadzanych w Polsce w ramach reform, takich jak między innymi:

  • Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) wraz z jego nowelizacjami;

  • Mechanizm Podzielonej Płatności (czyli MPP) zwany inaczej Split Payment;

  • Metodyka zachowania należytej staranności (wraz z nowym, podstawowym narzędziem, czyli Białą lista podatników VAT).

Metodyka zachowania należytej staranności

Założeniem ustawodawcy jest podejmowanie określonych działań, ale również zmobilizowanie podatników do współpracy, w tym do korzystania z określonych narzędzi oraz sprawdzania się wzajemnie przy transakcjach. W tym kontekście, jednym z głównych nowych narzędzi będzie biała lista podatników VAT. Co ciekawe, ustawodawca określając konkretne konsekwencje za niekorzystanie z nowych narzędzi, dodał również dodatkowe zapisy umożliwiające uniknięcie odpowiedzialności, w przypadku określonej współpracy bezpośrednio z organami podatkowymi. Na przykład w wypadku białej listy podatników VAT, jeżeli podatnik nie skorzysta z niej odpowiednio i zapłaci na błędny numer rachunku bankowego kontrahenta, będzie mógł jeszcze zgłosić ten fakt w ciągu maksymalnie 3 dni od transakcji, do właściwego dla sprzedawcy naczelnika urzędu skarbowego i zwolnić się z części sankcji.

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT jest już konkretnym narzędziem, czyli specjalnym rodzajem wykazu elektronicznego, z którego mogą korzystać podatnicy. Wyszukiwarki są dostępne zarówno na stronach rządowych, jak i w zapewniają je najlepsi usługodawcy programów i aplikacji finansowych i księgowych. To właśnie na białej liście podatników VAT można sprawdzić jaki jest prawidłowy numer rachunku kontrahenta i czy zgadza się on z tym podanym na dokumencie księgowym. Jeżeli nie, to w przypadku płatności powyżej 15 000 zł, podatnik powinien od 1 stycznia 2020 roku skontaktować się z nim przed płatnością w celu wyjaśnienia sytuacji. W innym przypadku (zapłaty na błędny numer rachunku) podatnik może ponieść negatywne konsekwencje, w postaci:

  • braku możliwości zakwalifikowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodu;

  • możliwości odpowiedzialności solidarnej ze sprzedawcą w ramach nieopłaconego przez niego podatku VAT.

W celu obrony przed ewentualnym oskarżeniem o zapłatę na zły numer rachunku bankowego, podatnik powinien weryfikować kontrahentów na białej liście podatników VAT, a potwierdzenia takiego sprawdzenia drukować lub zapisać w formie elektronicznej na komputerze – do okazania w przypadku kontroli.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Domowe pieczywo.
Kiedyś piekłam swój chleb, ale teraz nie mam na to po prostu czasu...
zakupy przez internet
Zwykle kupuję przez internet ubrania, buty, kosmetyki, chemie, torebki i akcesoria. Jednym słowem wszystko...
materac na zamówienie
> xxxyyy napisał/a:> Najlepiej jest właśnie szukać takich sklepów jak ten z materacami gdzie...
Prezent na Dzień Kobiet
Też tak uważam. Może bransoletka z charmsami? Taka biżuteria robiona jest z wysokiej...