Bestsellery dla dzieci. Najlepsze książki, muzyka, film

27 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

girl-reading-book

Według badań, osoby, które czytają od najmłodszych lat, chętniej sięgną po książkę w dorosłym życiu. Wczesne lata dzieciństwa i okres szkolny są więc kluczowe w rozwijaniu nawyków czytelniczych, kształtowaniu wyobraźni i zaciekawienia światem. Co dziś czytają najmłodsi? Jakie filmy i muzykę najchętniej kupujemy swoim dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka, Merlin.pl prześledził listę kulturalnych bestsellerów ostatnich lat.

Książki znajdują się w domach 9 na 10 polskich uczniów – jedynie 7% rodzin nie posiada ani jednego tytułu w domowej biblioteczce (Instytut Badań Edukacyjnych). Nie bez powodu to właśnie okres szkolny jest kluczowy dla wyrobienia cennych nawyków czytelniczych, a im większy zasób książek w domu, tym większe szanse na to, że dziecko w przyszłości będzie czytać z własnego wyboru. Co więcej, dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz studenci to grupy wiekowe, które najchętniej sięgają po książki. Podczas, gdy zaledwie 41,7% Polaków przeczytało w ub. roku choć jeden tytuł, w przypadku młodych z grupy wiekowej 15-19, odsetek ten wyniósł aż 71% (Biblioteka Narodowa, badanie czytelnictwa w Polsce). Brak czasu, brak chęci, inne zajęcia i rozrywki? Powodów nieczytania w dorosłym życiu może być wiele. Zanim dopadnie nas proza życia, wróćmy na chwilę do kolorowych, wesołych i beztroskich historii, które uwielbiają dzieci! Merlin.pl prześledził najchętniej kupowane i wyszukiwane książki, filmy i muzykę dla najmłodszych.

Książkowe besty dla dzieci
Literatura dla dzieci stanowi ok. 5% wszystkich tytułów dostępnych na polskim rynku wydawniczym (Ruch wydawniczy w liczbach 2013, Biblioteka Narodowa). Rodzice mogą wybierać niemal w równym stopniu z publikacji autorów zagranicznych, jak i polskich z minimalną przewagą tych ostatnich (52% książek dla dzieci, to tytuły polskie).
Według danych sklepu Merlin.pl, Polacy kupują chętnie zarówno tytuły współczesne, jak i klasykę dla dzieci. – Spośród autorów polskich, niesłabnącą popularnością cieszą się książki Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Czesława Janczarskiego, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej czy Kornela Makuszyńskiego. Z kolei klasyka literatury dziecięcej i top 10 najlepszych pisarzy zagranicznych to m.in.: Astrid Lindgren, Tove Jansson, Alan Alexander Milne, Charles Perrault, bracia Grimm, René Goscinny czy Hans Christian Andersen – wymienia Patrycja Markowska, promotor kategorii Książka w Merlin.pl.
Równie chętnie kupujemy dla swoich pociech tytuły współczesnych twórców. Na liście bestsellerowych pozycji, znajdują się m.in. pięknie ilustrowane książki od Aleksandry i Daniela Mizielińskich (np. nowość „Pod ziemią, pod wodą”), książki Grzegorza Kasdepke – autora m.in. serii o detektywie Pozytywce, dzieła Wojciecha Widłaka – twórcy Pana Kuleczki. Do zestawienia najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej, przebojem wkroczyła także Agnieszka Chylińska – „Zezia i Giler”, „Labirynt Lukrecji” to jedne z ostatnio najchętniej kupowanych książek dla dzieci.

_Dzien_Dziecka_Ksiazki
W zestawieniu Merlin.pl, wśród najchętniej czytanych współczesnych twórców, znajdują się także: Andrzej Maleszka (seria „Magiczne Drzewo”), Joanna Papuzińska („Nasza mama czarodziejka”), Agnieszka Frączek (książki dla dzieci popularyzujące wiedzę o współczesnej polszczyźnie), Katarzyna Bajerowicz (m.in. „Opowiem ci mamo, co robią mrówki”) czy Martyna Wojciechowska („Dzieciaki świata”, „Zwierzaki świata”).
A którzy autorzy zagraniczni są najchętniej wybierani przez polskich rodziców i ich dzieci? Niesłabnącą popularnością cieszy się J.K.Rowling i seria o Harrym Potterze, a wśród młodszych czytelników królują m.in. Michael Bond (autor przygód misia Paddingtona), Maurice Sendak („Tam, gdzie żyją dzikie stwory”), Sam McBratney („Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”) czy Hervé Tullet („Naciśnij mnie„, „Książka z dziurą„). – Niekwestionowanym hitem ostatnich lat są także książki duetu Christian Dreller & Petra Maria Schmitt, czyli seria „Historyjki dla ciekawskich dzieci”. Przykładowo, „Skąd się biorą dziury w serze”, jedna z trzech części serii, to nr 1 na liście książkowych bestsellerów w 2013 roku – dodaje Patrycja Markowska z Merlin.pl.

Bestsellerowe filmy: dzieci uwielbiają kinowe przeboje
Najchętniej kupowane filmy i animacje dla dzieci to głównie produkcje z ostatnich lat. I choć na liście bestsellerów nadal można wyszuka ulubione od pokoleń bajki dla najmłodszych, m.in. Przygody Reksia, Scooby Doo, Tom i Jerry, Smerfy czy przygody Krecika, to znacznie częściej decydujemy się jednak na zakup kinowych hitów czy filmów animowanych z udziałem dziecięcych idoli, np. cykl z Barbie w roli głównej („Barbie księżniczka i piosenkarka”, „Barbie w świecie mody”, „Barbie i diamentowy pałac”) czy My Little Pony.
– Nr 1 na liście najchętniej kupowanych filmów dla dzieci to „Jak wytresować smoka”. W zestawieniu bestsellerów z ostatnich lat królują także inne tytuły bijące rekordy popularności w kinach, jak „Shrek”, „Epoka Lodowcowa”, „Samoloty” czy „Rio”. Co ciekawe, na tle hollywoodzkich produkcji w top 10 najchętniej kupowanych filmów dla dzieci, z pewnością wyróżnia się „Tajemniczy Ogród”, czyli piękna i ponadczasowa opowieść w reżyserii Agnieszki Holland – dodaje Justyna Domaniak, promotor kategorii Film w Merlin.pl.

_Dzien_Dziecka_Film

Muzyczne hity – od kołysanek po dziecięce gwiazdy rocka
Merlin.pl przeanalizował także muzyczne bestsellery dla dzieci, tworząc zestawienie najlepiej sprzedających się płyt na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Co rodzice kupowali najchętniej z myślą o swoich pociechach? Na podium bestów królują m.in. „Kołysanki Utulanki”, czyli zbiór tradycyjnych i współczesnych kołysanek we wspólnym projekcie Grzegorza Turnau i Magdy Umer. Jedne z najczęściej wybieranych muzycznych pozycji dla dzieci to także zdecydowanie „Przeboje Pana Tik Taka” czy soundtrack z filmu „Kraina Lodu”.
Wśród najchętniej kupowanej muzyki dla dzieci, według danych Merlin.pl, znalazły się także: „Tańce malucha do brykania i skakania”, przeboje w wykonaniu Fasolek, Jacek Wójcicki i „Piosenki Pana Tenorka” oraz projekt „Nie Wiem Kto?”, czyli rockandrollowe dzieciaki w interpretacji wierszy rodzimych petów – Tuwima, Brzechwy czy Wawiłow.

_Dzien_Dziecka_Muzyka

Kulturalne bestsellery dla dzieci można również przejrzeć na infografice przygotowanej przez Merlin.pl. Zestawienie obejmuje najchętniej kupowane i wyszukiwane tytuły w kategoriach Książka, Muzyka, Film w Merlin.pl w latach 1999-2015.

**
Merlin.pl należy do czołówki polskiej branży e-commerce, jest jednym z najdłużej istniejących sklepów internetowych. Swoją działalność rozpoczął w 1999 roku jako księgarnia, jednak w ciągu kolejnych lat znacząco rozszerzył asortyment m.in. o kosmetyki, zabawki, elektronikę, odzież czy artykuły sportowe oferując już ponad pół miliona produktów i ogólnopolską sieć punktów odbioru stacjonarnego.

_merlin_logo_nowe


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Bestsellery dla dzieci. Najlepsze książki, muzyka, film

  1. avatar Kasia pisze:

    W dzieciach trzeba pielęgnować zamiłowanie do książek i od małego zachęcać je do ich czytania. Ostatnie dni spędzamy z moimi pociechami z „Bajeczką o książeczce”, jest fenomenalna zarówno pod względem estetycznym, jak i tego, co zawiera w sobie. Tym bardziej mi się podoba, bo jest inna niż te wszystkie współczesne książki dla dzieci. Inna, bo napisana w 1944 roku. Polecam :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...