Barbie i Ken z całego świata – galeria i opis | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Barbie i Ken z całego świata – galeria i opis

1 lutego 2018, dodał: aleksandraw
Artykuł zewnętrzny

9 marca skończy 59 lat, a nadal olśniewa figurą i uśmiechem. Została zaprojektowana w 1959 roku przez Ruth Handler,współzałożycielkę firmy Mattel. Szacuje się, że około 90% dziewczynek w wieku 3-10 lat posiada w swojej kolekcji zabawek przynajmniej jedną lalkę Barbie, a co sekunda na świecie sprzedawane są dwie sztuki tej ikony popkultury! Nic dziwnego, że lalka doczekała się ponad miliarda kreacji oraz wcielała się w różne role i narodowości. Jej chłopak, Ken, 1,5 cm wyższy od swojej wybranki, zadebiutował dwa lata po Barbie, w 1961 roku. 

Pierwsza lalka Barbie firmy Mattel nosiła legendarny strój kąpielowy w paski, włosy miała upięte w koński ogon i kosztowała 3 dolary. Wiele lat później, po odniesionym sukcesie, jedną z pierwszych lalek Barbie w idealnym stanie sprzedano za 27 450 dolarów!

 

Wokół wizerunku Barbie przez lata narastały kontrowersje: zarzucano producentom, że sylwetka tej lalki stała się niedoścignionym ideałem i kreuje nierealny obraz kobiecego ciała. Dyskusjom podlegały także kwestie ubioru i koloru skóry Barbie. Obecnie jednak amerykańska Barbie to nie zawsze długonoga blond piękność o talii osy – producenci zadbali o to, by lalki Barbie ukazywały piękno w każdym jego wymiarze. W 2015 roku firma postanowiła gruntownie zmienić wizerunek lalki, chcąc sprawić by modele Barbie przypominały jak najbardziej chodzące po ulicach kobiety.  Zmieniły się również preferencje dziewczynek, które obecnie często za wzór stawiają sobie nie ciało rodem ze Słonecznego patrolu, lecz krągłe figury Beyonce czy Kim Kardashian lub drobną budowę np. Miley Cyrus. Tak więc w kolekcji Barbie znaleźć możemy lalki o 7 różnych kolorach skóry, 22 kolorach oczu, 30 kolorach włosów, 14 kształtach twarzy oraz o różnych sylwetkach.

Do tego na rynek systematycznie wychodzą nowe edycje limitowane lalek Barbie z każdego zakątka świata, o dopracowanych stylizacjach i różnych profesjach: od Barbie-astronautki, poprzez Barbie-lekarkę, aż do Barbie-naukowca.

Oto kilka przykładów Barbie  jako reprezentantki różnych narodowości:

1 – Barbie z 1998 roku, jako Tajka o egzotycznych rysach twarzy, w ceremonialnym stroju z tradycyjnym nakryciem głowy i bransoletkami na przedramionach niczym tajska tancerka.

2 – Barbie z 2006 roku, jako irlandzka tancerka o burzy rudych loków i w zielonym stroju symbolizującym narodową barwę Irlandii, zaprojektowana przez Sharon Zuckerman.

3 – Barbie z 1998 roku, jako reprezentantka naszego kraju, ubrana w tradycyjny ludowy strój i uczesana w dwa długie blond warkocze zakończone czerwonymi kokardkami. Fryzurę zdobi kolorowy wianek.

4– Barbie z 1998 roku, jako Indianka, ubrana w uroczysty strój, o długich czarnych włosach ozdobionych opaską i turkusowym piórkiem. Zgodnie z tradycją indiańską, na nogach nosi mokasyny.

5 – Barbie jako Niemka nosi tradycyjny strój na Oktoberfest.

6 – Barbie-Marokanka nosi tradycyjną marokańską suknię, welon w kolorze fuksji oraz złoty naszyjnik z monetą, pierścionek i kolczyki.

 

Lalki Ken z kolekcji Fashionista odznaczają się różnorodnym stylem. Zauważyć można jednak, że w kwestii stylizacji, producenci postawili na Barbie – stylizacje Kena nie są tak wymyślne, jak stylizacje jego wybranki.

7 – Blond Ken nosi niebiesko-białą koszulę z podwiniętymi rękawami, beżowe spodenki i mokasyny.

– Czarnoskóry Ken ubrany jest w białą koszulę z krawatem, długie szare spodnie i srebrne buty.

– Ken o rysach azjatyckich ubrany jest białe spodenki, koszulkę z nadrukiem i białe tenisówki.

 

Oprócz powyższych modeli Barbie i Kena, na całym  świecie projektowane są lalki z uwzględnieniem charakterystycznych cech dla swojej narodowości.

Niemcy – Bild Lilli Doll

W Niemczech w 1955 roku powstała Bild Lilli Doll, która stała się inspiracją dla późniejszej Barbie firmy Mattel. Bild Lilli Doll była postacią z komiksów dla dorosłych, stworzoną przez Reinharda Beuthiena dla niemieckiego tabloidu Bild. Początkowo sprzedawano ją  w barach – dziś ceny Lilli dochodzą do kilku tysięcy euro i stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów lalek.

Iran – Sara i Dara

W 2002 roku w Iranie, jako alternatywę dla kontrowersyjnych lalek Barbie wprowadzono na rynek lalki Sarę i Darę. Są one dostępne w różnych stylach lecz w przeciwieństwie do swoich amerykańskich odpowiedników, lalki ubrane są w skromne, tradycyjne stroje.

 

Kraje muzułmańskie – Hijarbi Barbie

Hijarbi Barbie zaprojektowana została przez Nigeryjkę, Haneefah Adam, która chciała stworzyć lalkę, która ubrana będzie w ten sam sposób, w jaki ubiera się ona sama. Tak powstała Hijarbi Barbie.

Arabia Saudyjska – Fulla

W Arabii Saudyjskiej lalki Barbie zostały uznane przez rząd za symbol degradacji zachodu zagrożenia dla moralności, zaś ich ubrania nie odpowiadały normom arabskiej społeczności. Z tego powodu w 2003 roku stworzono lalkę o nazwie Fulla. Oprócz lalki ubranej w tradycyjne stroje arabskie, na rynek wypuszczono również akcesoria, takie jak mata do modlitwy.

Korea Południowa – Pullip 

Lalki Pullip, które weszły na rynek w 2003 roku są południowokoreańską wersją lalek Barbie. Mają nieproporcjonalnie duże głowy, a ich ciała można ustawić w każdej pozycji. Charakteryzują się również unikalnym mechanizmem, który pozwala na przesuwanie gałek ocznych w obie strony i dodatkowo daje możliwość zamykania oczu.

Nigeria – Queens of Africa

Stworzone w próbie uświadomienia o różnorodności typów urody na świecie przez przedsiębiorcę Taoficka Okoyę, lalki Queens of Africa za zadanie mają ukazywać piękno afrykańskich kobiet.

Japonia – Licca chan

Japońska wersja lalki Barbie, Licca chan, w tym roku świętować będzie swoje 51 urodziny. Sekretem jej popularności w Japonii jest fakt, że lalka odzwierciedla zmiany we współczesnej modzie, będąc zawsze w zgodzie z najnowszymi trendami.

zobacz również:

Kobiece rekordzistki świata

Tajemnica kobiecego orgazmu

Dobroczynne działanie sauny: czy w saunie się chudnie?

Jak wybrać najlepsze i najładniejsze perfumy?

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz