Anna Klejzerowicz: Pamiętaj o śmierci – recenzja

7 kwietnia 2019, dodał: pinkmause

Anna Klejzerowicz:

Pamiętaj o śmierci – recenzja

Pamiętaj o śmierci to kolejna odsłona sensacyjnej serii Anny Klejzerowicz o Emilu Żądło, charyzmatycznym dziennikarzu śledczym i byłym policjancie. Książka utrzymana w stylu autorki, zgrabnie wiążąca historię ze współczesnością, wplątująca wątek kryminalny w ciekawą, chociaż tym razem mocno zarysowaną obyczajówkę.

Obecna kawiarnia Schron kryje w sobie wiele tajemnic, a odkryte tam współcześnie ciała wywołują duchy przeszłości. Naoczny świadek, wiekowy staruszek też już wiele powiedzieć nie zdążył, a ostrzegawczy napis „Memento” wcale nie ułatwia śledztwa. Giną kolejne osoby, a powiązań nikt nie może dostrzec. Śledztwo trwa, pojawia się wątek hitlerowców i templariuszy, a jednak prym wiodą potyczki gangów i testosteronowe łyse głowy. Nieco bałaganu, mnóstwo emocji i klimatycznej historii Gdańska.

Główne atuty autorki to lekki język i sympatyczni i realni bohaterowie. Jest przyjemnie, sympatycznie, a nawet kulinarnie. Odpowiednia szczypta humoru, domieszka romansu, niezwykły klimat, rudy kot Bolero i gdańska narracja. Wszystko to buduje opowieść z gatunku tych ciekawych, zaskakujących i niejednoznacznych, za co autorkę warto doceniać. Tym razem jednak w inteligentnej konstrukcji wydarzeń, którą Anna Klejzerowicz zwykła nam serwować, znalazło się mnóstwo przestrzeni dla życia prywatnego bohaterów, i moim zdaniem lekko ucierpiał na tym wątek kryminalny. Znajdziemy tu jednak również wiele odniesień do obecnej sytuacji społecznej i politycznej, analizę poznawczą ludzkiej chciwości i bezwzględności oraz charyzmatyczną oryginalność. Zdecydowanie zatem mamy do czynienia ze wspaniałą czytelniczą rozrywką, spotkaniem z literaturą polskiego kryminału, i to taką z wysokiej półki.

Wartościowa książka, wysoki poziom literacki, fantastyczny klimat. Przyjemna opowieść na wieczór i na poprawę nastroju, a także kolejne udane spotkanie z redaktorem Żądło oraz jego rodziną i przyjaciółmi. Polecam ciepło.

Wydawnictwo Replika


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Diety diety i jeszcze raz diety
Przy każdej diecie trzeba unikać cukru oraz przetworzonej żywności
Jaki zabieg na zmarszczki w Krakowi…
Jeśli chodzi o usuwanie/wypełnianie zmarszczek, jednym ze skuteczniejszych zabiegów jest użycie kwasu hialuronowego,...
Czego nauczyły Was związki?
Moje związki nauczyły mnie aby nie ufać mężczyznom. To smutne...ale to prawda.
Gdzie wyobrażacie sobie idealne zar…
Najlepsze zaręczyny...to plaża i polskie morze.