Agresja – jak sobie z nią radzić? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Agresja – jak sobie z nią radzić?

19 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Agresja jest problemem złożonym, z którym, na pewnym etapie życia, każdy człowiek ma do czynienia. Inaczej objawia się ona u dzieci i osób dorosłych, ale jest problemem, która dotyczy wszystkich grup wiekowych. Nie da się całkiem uniknąć spotkań z agresją – wystarczy nawet zwykłe wyjście do sklepu, by spotkać się z agresywnym zachowaniem lub nawet paść jego ofiarą. Czym tak konkretnie jest agresja i do czego prowadzi? Jak sobie z nią radzić? Przeczytaj!

agresja

Czym jest agresja?

Zgodnie z definicją amerykańskiego psychologa, Elliota Aronsona, agresja to zachowanie, które ma na celu wyrządzenie krzywdy, przykrości lub szkody. Samo słowo wywodzi się od łacińskiego terminu „aggresio”, które oznacza „atak” oraz „napaść”.

Tak naprawdę istnieje całe mnóstwo różnorodnych definicji agresji, ale można to uogólnić jako działanie, które ma na celu zrobienie komuś krzywdy. W przypadku autoagresji agresja jest skierowana przez agresora w stronę samego siebie. Agresja może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Z tego powodu wyróżnia się różne typy agresji, w tym fizyczną, psychiczną, emocjonalną, bierną i słowną.

Agresję można też podzielić przez wzgląd na celowość działania. Wtedy spotkać się możesz z agresją:

  • Instrumentalną – motywowana jest chęcią osiągnięcia innych korzyści i nie jest stosowana wyłącznie po to, by zadać ból ofierze. Osoba, która stosuje agresję instrumentalną stosuje ją, by osiągnąć zamierzony cel i pozbyć się osób, które mogłyby jej w tym stanąć na drodze.
  • Wrogą – tutaj agresja stosowana jest po to, by skrzywdzić ofiarę – ból drugiej osoby jest celem nadrzędnym
  • Zadaniową – ona wynika z przyjęcia różnorodnych ról społecznych. Może mieć na celu zachowanie porządku społecznego i spełniać się w celach wychowawczych. Wszystko to pod warunkiem jednak, że nie jest nadużywana i nie występuje w zbyt silnej postaci

Na tym nie kończy się podział, bo zgodnie z psychologią można o agresji mówić w jeszcze innych kontekstach i ujęciach. Jeśli agresja staje się zbyt nasilona, zaczyna negatywnie oddziaływać na danego człowieka i całe jego otoczenie.

Do czego prowadzi agresja?

Agresja potrafi skutecznie niszczyć więzi międzyludzkie i doprowadzić do rozpadu rodzin. Ofiara agresji może borykać się z wieloma problemami psychicznymi i emocjonalnymi. Mieć niską samoocenę, cierpieć z powodu zaburzeń nastroju, w tym depresji, coraz bardziej wycofywać się z życia, mieć problemy z pamięcią, koncentracją czy motywacją do działania. Życie w wiecznym strachu, że znowu padnie się ofiarą zachowań agresywnych może doprowadzić do rozwoju wielu chorób i zaburzeń.

Osoba, która nie potrafi radzić sobie ze swoimi napadami agresji może spotkać się z ostracyzmem społecznym, mieć problemy w życiu prywatnym oraz w pracy.  Może też stracić relacje, na której jej zależy, a także doprowadzić do całkowitego rozpadu rodziny.

Niekontrolowana agresja może w końcu doprowadzić również do bardzo poważnych problemów z prawem, jeśli na skutek jej działań dojdzie do złamania prawa.

Jak radzić sobie z agresją?

Agresja jest bardzo poważnym problemem, który nie może być bagatelizowany. Oddziałuje on nie tylko na agresora, ale też na całe jego otoczenie. Nie zawsze można sobie samodzielnie poradzić  problemem agresji. Najpierw trzeba znaleźć jej przyczynę, a ta może być głęboko ukryta i nieuświadomiona. Wyzbycie się agresji wymaga wytężonej pracy nad sobą i nie zawsze jest to możliwe w pojedynkę.

Dlatego bardzo ważne jest poszukanie pomocy. To nie jest powód do wstydu – to objaw siły i chęci polepszenia jakości swojego życia. Pomocą tą może służyć psycholog lub psychoterapia. Warszawa to miejsce, w którym bez problemu znajdziesz pomoc, po prostu zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/. Nie bój się pytać. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zakomunikuj je, otrzymasz wszystkie potrzebne Ci odpowiedzi.

Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć skąd się biorą Twoje problemy z agresją i przepracować je w odpowiedni sposób. To też szansa na to, że uda Ci się zrozumieć mechanizmy, które stoją za Twoim zachowaniem, co pozwoli Ci wypracować nowe, lepsze i akceptowalne społecznie wzorce.

Terapia to też doskonały sposób na to, by się nauczyć zdrowego rozładowywania kłębiącego się napięcia i stresu. To dlatego, że w psychoterapii bardzo często są stosowane różnorodne techniki relaksacyjne, dobierane odpowiednio do danego przypadku. Zdrowe rozładowywanie emocji pozwala radzić sobie z problemem z agresją w sposób społecznie akceptowalny, a przy tym lepszy nie tylko dla otoczenia, ale też danego człowieka.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...