ABC testów alergicznych. Kiedy warto je wykonać?

23 maja 2016, dodał: Redakcja

Wiecznie zatkany i cieknący nos? A może częste migreny? Jeżeli zaobserwowałeś u siebie te lub inne symptomy alergii nie zwlekaj z wizytą u alergologa. Specjalista z pewnością zleci wykonanie testów alergicznych. Jakie najlepiej wykonać?

Pipette tropft Immunglobulin Allergietest Pricktest

Alergia to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że na chwilę obecną z tą przewlekłą chorobą zmaga się przeszło 4 mln Polaków.   Takie dane sytuują alergie wśród najpowszechniejszych chorób Polaków. Z roku na rok, liczba chorujących, rośnie proporcjonalnie do wciąż zwiększającej się liczby alergenów. Najczęstszymi alergenami niezmiennie pozostają: roztocza zawarte w kurzu, pyłki roślin, pleśń oraz sierść zwierząt.

Pamiętajmy jednak, że czynników wywołujących alergie jest zdecydowanie więcej. Dlatego bez szczegółowej diagnostyki medycznej, trudno jednoznacznie stwierdzić, na jaki czynnik możemy być uczuleni. Nie opierajmy się na własnych domysłach, tylko wybierzmy   zaufanego alergologa, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Jeżeli zauważyliśmy u siebie niepokojące symptomy mogące świadczyć o alergii, jak najszybciej umówmy się na wizytę u specjalisty, który potwierdzi lub też wykluczy chorobę.

Leczenie alergii

Podczas pierwszej wizyty u alergologa, specjalista przeprowadzi dokładny wywiad lekarski. Zbierze wszystkie niezbędne informacje, aby jak najlepiej i najszybciej zdiagnozować pacjenta. Niezbędne będzie przeprowadzenie testów alergicznych. Dotychczas testy alergiczne kojarzone były tylko i wyłącznie z testami przeprowadzonymi na skórze. Warto jednak wiedzieć, że obecnie istnieją również inne testy. Dlaczego ich przeprowadzenie jest tak ważne?

– Testy alergiczne wykorzystuje się w diagnostyce alergologicznej. Są niezbędne, aby poznać źródło alergii oraz zastosować właściwe, efektywne leczenie alergii. Wynik testów pozwala również ocenić stopień nasilenia alergii. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego wybiera odpowiedni rodzaj testów dla pacjenta – tłumaczy dr n. med. Eliza Wasilewska, alergolog z Poradni Alergologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

 

Testy alergiczne. Jakie wybrać?

Choć obecnie samodzielnie możemy zadecydować o tym, jakie testy chcemy wykonać, najlepiej jednak zaufać doświadczonemu specjaliście, który indywidualnie dobierze najlepsze testy dla pacjenta w zależności od objawów. Poniżej opis dostępnych testów w pigułce.

 

Testy skórne (STP)

Polegają na naniesieniu na przedramię lub plecy pacjenta kropelek zawiesin zawierających alergeny oraz kropelki z kontrolą dodatnią i ujemną. Następnie poprzez delikatne wprowadzenie do warstwy naskórkowej alergen dostaje się pod skórę. W przypadku uczulenia na daną substancję w miejscu wprowadzenia alergenu powstanie reakcje alergiczna w postaci zaczerwienienia i bąbla.

Wynik testu odczytywany jest po 15-20 minutach. Powstałe na skutek reakcji alergicznej pęcherze, mierzone są za pomocą miarki. Następnie – ich średnicę porównuje się do pęcherzyka powstałego w reakcji na kontrolę dodatnią. Wynik testu interpretuje alergolog. Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na dwa tygodnie przed planowanymi testami, nie zaleca się opalania – w szczególności na solarium -, stosowania samoopalaczy oraz ograniczenie balsamów oraz innych specyfików do smarowania ciała. Dzień przed badaniem nie należy się niczym smarować.

Przeciwwskazania do wykonania testów skórnych:

Ogólny zły stan zdrowia, a także przyjmowanie leków przeciwhistaminowych – hamują reakcję alergiczną skóry. Nie zaleca się również przeprowadzania testów w okresie największego pylenia danego alergenu. Istnieje wówczas bardzo wysokie ryzyko wystąpienia gwałtownej reakcji wstrząsowej u pacjenta. Testów skórnych nie zaleca się także wykonywać u kobiet w wysokiej ciąży oraz karmiących matek. Pamiętać jednak należy, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego z każdym nurtującym pytaniem najlepiej zwrócić się bezpośrednio do specjalisty.

Testy płatkowe (naskórkowe)

Takie testy przeprowadza się w diagnostyce alergologicznej wyprysków,  w szczególności w przypadku występowania wyprysku kontaktowego – alergii na  metale, kosmetyki, substancje zapachowe, żywice naturalne, itp.

Przebieg badania:

Niewielką ilość substancji umieszczonej w aluminiowych paskach mocuje się w  w plastrze hypoalergicznym. Takie przygotwanie plastra ma na celu ułatwienie przenikania substancji w głąb skóry. Zdjęcie „opatrunku” następuje po 72 godzinach, czyli dwóch dobach. Wynik  badania interpretuje alergolog. Tak, jak w przypadku testów skórnych, nie zaleca się stosowania balsamów sterydowych na dwa tygodnie przed planowanym zadaniem oraz na dzień i w dniu badania nie balsamować pleców.

Testy z krwi:

Alergolog, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, może zlecić również wykonanie testów alergologicznych z krwi. Badanie to polega na oznaczeniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, zwierzęcych oraz pleśniowych. Badania z krwi, zaleca się przede wszystkim małym pacjentom, u których występują bardzo silne reakcje alergiczne. Testy z krwi będą także bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów na stałe przyjmujących leki antyhistaminowe.

Badania z krwi są bezpieczne i nie wymagają specjalnego przygotowania, w przeciwieństwie do pozostałych testów; nie zaleca się wykonywania badania na czczo.   Można je wykonywać nawet podczas nasilonych objawów alergii oraz podczas przyjmowania leków przeciwhistaminowych.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do ABC testów alergicznych. Kiedy warto je wykonać?

  1. avatar amadea pisze:

    Jeżeli występują objawy alergii pokarmowych, to pierwsze badania można wykonać już u dzieci. Przykładowo, jest możliwość przeprowadzenia badania z krwi pod kątem ustalenia poziomu przeciwciał IgG, dzięki któremu można dokładnie ustalić, co nas uczula, a to jest pierwszy i niezbędny krok do podjęcia trudu leczenia.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Założenie firmy sprzątającej
Szkoda, że linki są tutaj usuwane, bo jak tak czytam te wiadomości, na przykład...
Co na wypadanie włosów?
Dziewczyny, a może któraś z Was poleci jakiś preparat, który wzmocni włosy...
psychodietetyk odchudza
Podobno to jest właśnie pułapka. Wygląda na to, że mamy do czynienia z błędnym...
Dieta sałatkowa?
Tak! To chyba to. To na pewno to :) Myślałam o tym dzisiaj robiąc...