Jarosław Hrycak i Robert Drogoś laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
Znamy nazwiska laureatów tegorocznej, przyznanej już po raz 24., Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Ich ogłoszenie nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 listopada br. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Zebranym towarzyszyły słowa ks. Tischnera, które można było usłyszeć na początek: „Zachodzi głęboki związek pomiędzy drogą a nadzieją. Kiedy człowiek ma nadzieję, powstaje droga. Kiedy człowiek traci nadzieję, nie ma drogi (…). Są rozmaite drogi, tak jak rozmaite są nadzieje człowieka”. Nagroda od lat przyznawana jest tym, którzy pielęgnując i podtrzymując nadzieję, torują drogi także dla innych ludzi.
W kategorii pierwszej: za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, kapituła zdecydowała się nagrodzić dzieło Jarosława Hrycaka „Ukraina. Wyrwać się z przyszłości” wydane w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej i Joanny Majewskiej-Grabowskiej przez Międzynarodowe Centrum Kultury. To znakomita, obszerna, pełna rozmachu próba zmierzenia się z historią własnego narodu.
Hrycak – ukraiński historyk, profesor i kierownik katedry na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie – w nowoczesny sposób podkreśla wyjątkowość Ukrainy na mapie Europy. Nie jest to jednak praca apologetyczna, lecz uczciwa rozprawa również z ciemnymi kartami ukraińskiej historii.
Wrocławski społecznik Robert Drogoś otrzymał statuetkę w kategorii drugiej: inicjatyw duszpasterskich i/lub społecznych będących działaniem według wartości głoszonych przez ks. Tischnera. Nagroda to wyraz uznania dla jego trwającej już trzy dekady działalności pomocowej. Jako prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” Drogoś wraz ze współpracownikami i wolontariuszami reaguje we wszelkich sytuacjach kryzysowych, ale też działa długofalowo: walczy z wykluczeniem społecznym, dba o budowanie lokalnych więzi. Jesienią 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim wspierał Grupę Granica, organizując pomoc materialną dla ludzi w drodze. W trzecim dniu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę uruchomił całodobowy punkt, który stał się największym na Dolnym Śląsku centrum pomocy humanitarnej dla uchodźców.
Laureatom oraz wszystkim Nominowanym serdecznie gratulujemy!
—
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Promuje sposób myślenia i postawy łączące rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.
Fundatorami Nagrody są: założona przez ERGO Hestię Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Wydawnictwo Znak.
Skład Kapituły: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Wojciech Bonowicz, Magdalena Czarzyńska-Jachim, Paweł Dangel, Witold Dudziński, Dominika Kozłowska, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner, Karolina Wigura, Henryk Woźniakowski.
—
ORGANIZATORZY NAGRODY:
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w imieniu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia prowadzi rozbudowany program mecenatu kultury i sztuki, a także projekty art brandingowe i edukacyjne. Jej założycielem i pomysłodawcą jest Piotr M. Śliwicki, były Prezes Grupy ERGO Hestia. Na polu sztuk wizualnych Fundacja współpracuje m.in. z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w kraju i za granicą oraz działa na rzecz promocji polskich twórców i twórczyń. W 2023 roku powołała Ogólnopolski Program Dotacyjny, którego celem jest wyłonienie projektów wystaw indywidualnych i zbiorowych, które pozwalają lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości. Od 2021 roku Fundacja organizuje konkurs Literacka Podróż Hestii.
Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości prywatna firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw. ERGO Hestia to znany mecenas kultury oraz lider prestiżowego Rankingu ESG.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG należący do czołowego reasekuratora, Munich Re. Prezesem Grupy ERGO Hestia jest Artur Borowiński.
Informacje o Grupie Wydawniczej Znak
Ufundowany w 1959 roku Znak zaczynał jako niezależna oficyna, która powstała dzięki społecznej składce. Sześćdziesiąt lat później Znak to jedna z największych grup wydawniczych w Polsce. Wśród naszych autorów są: Josif Brodski, Seamus Heaney, Patrick Modiano, J.M. Coetzee, Mario Vargas Llosa, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji i prezentacji myśli ważnych, niejednokrotnie trudnych dla człowieka żyjącego w świecie sprzecznych wartości. Zawsze w naszych wyborach wydawniczych kierujemy się odpowiedzialnością, poszanowaniem dla tradycji i korzeni, które nas określają.
Każdego roku Znak wprowadza na rynek setki książek polskich i zagranicznych. Publikuje zarówno autorów uznanych i nagradzanych, jak i debiutantów, którzy wzbogacają polską literaturę. Współpracuje z najlepszymi tłumaczami i redaktorami, angażuje się w akcje promujące czytelnictwo i kulturę. Książki Znaku odnajdują się w adaptacjach teatralnych, radiowych, filmowych, wydawane są za granicą, cytowane w podręcznikach, zdobywają najwyższe nagrody i wyróżnienia literackie, często wywołując burzliwą debatę społeczną. Grupa Wydawnicza Znak to m.in. sześć imprintów wydawniczych, kreatywne i doświadczone zespoły redakcyjne i promocyjne, energiczne działy: handlowy, produkcji, prawny, księgowy, e-commerce i IT. Do Grupy Kapitałowej Znak należą również Wydawnictwo Otwarte, ecom Group (Woblink) oraz serwis Lubimy Czytać. Wielość podmiotów należących do Domu Wydawniczego Znak buduje naszą różnorodność i daje duże możliwości rozwoju