Zaskakujący fakt: współcześnie większość ludzi czyta każdego dnia – jednak nie zawsze jednakowo. Czytamy SMS-y, e-maile, wpisy znajomych w mediach społecznościowych, krótkie artykuły takie jak ten. Środowisko cyfrowe pozwala na szybkie zapoznawanie się z informacjami, które częściej przypomina skanowanie niż czytanie. Dlatego takie formy, choć niewątpliwie są do czytania, nie rozwijają umiejętności skupienia uwagi na jednej rzeczy przez dłuższy czas – w przeciwieństwie do książek, które angażują cały mózg w szerokie spektrum korzystnych dla niego procesów.
Jak czytanie wpływa na mózg człowieka?
Co zyskujemy, stawiając na tradycyjną, dłuższą lekturę? Rzeczy oczywiste: poszerzamy wiedzę, wzbogacamy słownictwo, rozwijamy wyobraźnię. Nie każdy jednak wie, że czytanie zwiększa efektywność pracy mózgu. Zagłębienie się w lekturę stymuluje neurony, dzięki czemu polepsza się nasza pamięć i koncentracja.
Na regularnym czytaniu zyskuje twórcze myślenie. Gdy pochłaniamy kolejne strony, w mózgu zachodzą procesy, które nie mają miejsca podczas innych aktywności. Dzięki temu, że przetwarzamy rzeczywistość opisaną w książkach, wyostrzają się nasze zmysły. Lepiej odczuwamy emocje, za co odpowiedzialna są neurony lustrzane. Działanie tych komórek sprawia, że obserwowanie konkretnych odczuć u kogoś innego generuje podobne stany w naszym mózgu. Podczas czytania neurony lustrzane są bardzo aktywne – w końcu przeżywamy wszystko razem z bohaterem!
Ćwiczenie umysłu poprzez czytanie
Jakie książki wybierać, by trening mózgu był efektywny? Czytanie każdego gatunku literatury jest lepsze niż jego brak. Trzeba jednak zaznaczyć, że to literatura piękna, oparta na historiach, emocjach i współodczuwaniu, pozwala uzyskać wszystkie wymienione korzyści.
Czytanie warto uzupełniać innymi aktywnościami, które doskonale wpływają na rozwój możliwości umysłowych. To przede wszystkim gry z wykorzystaniem liter i słów. Anagram czy też inne krzyżówki online to najprostsze metody, dzięki którym tworzą się nowe skojarzenia i połączenia nerwowe. Kreatywność językową dobrze rozwiną gry takie jak Scrabble, a także ich popularna duńska wersja online Wordfeud snyd.
Dzięki zróżnicowanym formom aktywności umysłowej pozytywne efekty się mnożą. Ćwiczony na wiele sposobów mózg zyskuje nowe zdolności i pogłębia już posiadane – w każdy możliwy sposób. Oznacza to, że czytanie korzystnie oddziałuje na wiele aspektów życia zaangażowanego czytelnika.