Każda z nas pragnie zachować piękną i zdrową cerę. Podstawą dbałości o swoją skórę jest jej odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie. Czy koniecznością jest używanie drogich kosmetyków i zażywanie zabiegów pielęgnacyjnych u kosmetyczki? Poniżej postaram się udowodnić, ze nie.
Oczyszczanie
Podstawą prawidłowego oczyszczania naszej cery jest pozbycie się zaskórników. Zaskórniki to zmora niemal każdej z nas. Jak w naturalny i niedrogi sposób pozbyć się uciążliwych małych kropeczek widocznych także pod makijażem?
Osobiście za doskonały sposób uważam domowe parówki. Ten zabieg, który możemy wykonać same w domu sprzyja rozluźnieniu i rozpulchnia skórę, co sprzyja łatwiejszemu usuwaniu wągrów. Domową parówkę możemy wykonać ze zwykłej wody i ziół:
Do gotującej się w garnku wody wrzucamy garść rumianku, który złagodzi wszelkie podrażnienia. Do mikstury dodajemy taką samą ilość szałwii lub kwiatu lipy, które to doskonale oczyszczają skórę. Świętnie wpływają na kondycję każdego typu cery: normalną, suchą, tłustą i tę mieszaną. Wykonanie parówki zaleca się wykonywać raz w tygodniu. Taka ilość zabiegów wykonywana regularnie pozwoli twojej cerze odetchnąć od znienawidzonych zaskórników.
Aby oczyścić skórę na powierzchni twarzy możemy przygotować także tonik. 10g rumianku zalewamy szklanką wrzącej wody destylowanej. Zostawiamy pod przykryciem, odcedzamy i używamy do przemywania skóry twarzy dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Wyeliminować wroga
Jak usuwać zaskórniki? Przede wszystkim zapomnijmy o wyciskaniu! Taki zabieg powinien być wykonywany tylko i wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Samodzielne usuwanie może skończyć się nacięciem naskórka i powstaniem blizn. Na wągry polecam ściągające maseczki i peelingi. Domową maseczkę ściągającą możemy przygotować z ubitego białka z jaja kurzego, soku z ogórka (żurawiny lub cytryny). Po nałożeniu maski czekamy aż zrobi się sucha, kiedy to nastąpi, zmywamy ja letnią przegotowaną wodą.
Peelingi, które możemy stosować na twarz mogą zawierać wiele składników. Ja proponuję dwa, najbardziej sprawdzone i skuteczne. Pierwszy peeling wykonujemy z płatków owsianych ( 3 łyżki), które rozbijamy tłuczkiem, dodajemy 1 łyżkę miodu, sok z połowy cytryny. Gotową substancję odstawiamy do lodówki na jakieś pół godziny. Kolejno, po wyjęciu dodajemy 1 łyżkę mleka i dokładnie mieszamy. Gotowy peeling nakładamy na twarz i masujemy skórę ok. 3 minuty. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą cerę nie polecam stosowania cytryny. Może za bardzo złuszczyć skórę, co niekorzystnie wpłynie na jej kondycję.
Drugi peeling wykonujemy z cukru. 2 łyżeczki cukru mieszamy z niewielką ilością wody, substancja ma być syropowata, nie dopuszczamy więc aby cukier się rozpuścił. Do peelingu możemy dodać rumianek, szałwię lub cytrynę. Dodatki zapewnią nie tylko miły zapach ale i odpowiednio oczyszczą skórę.
Nawilżanie
Odpowiednie nawilżenie skóry twarzy to podstawa jej zdrowego wyglądu. Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na charakterystykę swojej cery, gdyż w zależności od jej rodzaju wybieramy odpowiedni krem. Jeśli masz skórę suchą, pozbawioną witalności, złuszczającą się przy każdym myciu wodą powinnaś stosować krem intensywnie nawilżający. Krem do cery suchej powinien zawierać wyciągi z aloesu, masło kakaowe, olejek jojoba, a także powinny być bogate w witaminę E.
Cera tłusta wbrew powszechnej opinii, także potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Mitem jest to, że cerę tłustą powinno się wysuszać, takie działania sprzyjają intensywniejszemu przetłuszczaniu się cery, naczynie łojotokowe bowiem wydzielają więcej swojej substancji aby ochronić się przed inwazyjnym działaniem. Do tego rodzaju cery powinnyśmy stosować kremy, które w swojej zawartości posiadają wyciąg z ogórka, ekstrakty z bambusa, olejek jojoba, glicerynę. Przy pojawiających się wypryskach jesteśmy zmuszone stosować kosmetyki z zawartością alkoholu. Wybierajmy jednak te o obniżonej jego zawartości.
Cera normalna także musi być odpowiednio dopieszczona. Krem, jaki powinnyśmy stosować do tego rodzaju cery winien zawierać witaminy i ekstrakty z roślin. Nie ma restrykcyjnych zastrzeżeń do takiej skóry. Jeśli Twoja skóra nie jest bardzo wrażliwa możesz stosować wiele kosmetyków.
Nocna zmiana?
Okazuje się, że kremy stworzone na noc mają nieco inny skład od tych na dzień. Składniki kremu na noc są bardziej skoncentrowane. Jeśli chodzi o to czy są konieczne – NIE. Nie musimy stosować kremów na noc, jednakże jeśli chcemy zachować całą kurację a nasza skóra jest wyjątkowo pozbawiona witalności, szczerze zalecam stosowanie kremu na noc. Najlepiej wybrać krem tej samej marki, którą stosujemy na dzień. Kremy bowiem odpowiednio się uzupełniają.
Ile powinnyśmy wydać na dobry krem? Ceny kremów wahają się od kilku do kilkuset złotych. Nie cena jednak powinna być determinantem decydującym o wyborze kosmetyku. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skład i ilość poszczególnych koncentratów. Porównując ceny klerów z różnych półek okazuje się, że te, które straszą swoją wysoką ceną, często zawierają mniej składników odżywczych od kremów naszych rodzimych i niedrogich firm.
Aby mieć piękną, zdrową i zadbaną cerę, nie musimy wydawać majątku na drogie kosmetyki. Tak naprawdę musimy zainwestować tylko w dobry krem. Dobry nie znaczy jednak drogi. Wybór odpowiednich składników dla rodzaju cery jest kluczowy jeśli chcemy cieszyć się zdrową skórą twarzy.