URODA I ZDROWIE

3 fakty i mity na temat snu niemowląt

23 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Jak wygląda prawidłowy sen niemowlęcia?

Na temat tego, jak powinien wglądać prawidłowy sen niemowlęcia krąży wiele mitów. Najpopularniejszy mówi, że 6-miesięczne dziecko karmione piersią powinno przesypiać całe noce. Fakt, tak małe dziecko śpi bardzo dużo, około 16 godzin na dobę, ale zwykle robi to z wieloma przerwami – i jest to całkowicie normalne. Sen niemowlęcia dzieli się na dwie główne fazy: NREM (spokojną) i REM (aktywną). Pierwsza oznacza głęboki, wolno falowy sen, podczas którego uwalnia się hormon wzrostu – trwa ona jednak krótko, zaledwie kilkanaście minut. Druga natomiast oznacza płytki sen, podczas którego rozwija się mózg – trwa ona o wiele dłużej, niestety maluszek jest wtedy niespokojny, wierci się i często rozbudza. Im młodsze dziecko, tym większa przewaga fazy REM nad NREM, a co za tym idzie – częstsze pobudki. Z czasem spokojna faza snu się wydłuża, jednak nawet w przypadku półrocznego dziecka przesypianie spokojnie całej nocy jest raczej niespotykane.

Jak ułatwić niemowlęciu zasypianie?

Popularny mit mówi, że niemowlę szybciej i łatwiej zasypia, gdy jest mu ciepło, dlatego często słyszy się, że należy zakładać dziecku do snu kilka warstw ubrań, opatulać je kocami i ustawiać wyższą temperaturę w pokoju. Tymczasem prawda jest taka, że może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Fakt, dziecko nie powinno marznąć, ale nie powinno też być mu zbyt ciepło. 18°C to optymalna temperatura w pokoju maluszka, zrezygnujmy też z nadmiernego opatulania go kocykami, inaczej będzie się czuł niekomfortowo, a to na pewno nie ułatwi mu zasypiania. Co do ubrań, jedna warstwa w zupełności wystarczy, dlatego ograniczmy się do body i skarpetek niemowlęcych. Pamiętajmy, aby ubrania do snu, w tym również skarpetki niemowlęce, były wykonane z delikatnych, naturalnych i miłych w dotyku tkanin, na przykład bawełny – zapewni to dziecku niezbędną wygodę i komfort. Zarówno body, jak i skarpetki niemowlęce, powinny być też w miarę luźne, w żadnym miejscu nie mogą go uciskać.

Jak zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo podczas snu?

Kwestia zapewnienia dziecku maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie snu spędza rodzicom sen z powiek. Niestety na ten temat również krąży wiele mitów. Najczęściej powtarzany mit mówi, że tak małe dziecko nie powinno spać z rodzicami, ponieważ zwiększa to ryzyko SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Tymczasem prawda jest taka, że przyczyny SIDS wciąż pozostają nierozpoznane i nie ma żadnych powodów sądzić, że może na nią wpływać co-sleeping. Pamiętajmy jednak, aby podczas wspólnego spania przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, tj. wybierać twardy materac i ograniczać pościel do minimum. Podobnych zasad należy przestrzegać, gdy dziecko śpi samo w łóżeczku. Dodatkowo, jeśli chcemy zadbać o bezpieczny sen dziecka śpiącego samodzielnie, pamiętajmy o zamontowaniu ochraniacza do łóżeczka od www.bellochi.com. Ochraniacz do łóżeczka to specjalne, profilowane akcesorium mocowane do barierek, które zapobiega urazom – dzięki niemu maluszek wiercąc się podczas snu nie uderzy główką o szczebelki. Ochraniacz do łóżeczka może także pełnić funkcję dekoracyjną, dlatego jest dostępny w wielu różnorodnych, oryginalnych wzorach.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz