URODA I ZDROWIE

3 fakty i mity na temat snu niemowląt

23 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Jak wygląda prawidłowy sen niemowlęcia?

Na temat tego, jak powinien wglądać prawidłowy sen niemowlęcia krąży wiele mitów. Najpopularniejszy mówi, że 6-miesięczne dziecko karmione piersią powinno przesypiać całe noce. Fakt, tak małe dziecko śpi bardzo dużo, około 16 godzin na dobę, ale zwykle robi to z wieloma przerwami – i jest to całkowicie normalne. Sen niemowlęcia dzieli się na dwie główne fazy: NREM (spokojną) i REM (aktywną). Pierwsza oznacza głęboki, wolno falowy sen, podczas którego uwalnia się hormon wzrostu – trwa ona jednak krótko, zaledwie kilkanaście minut. Druga natomiast oznacza płytki sen, podczas którego rozwija się mózg – trwa ona o wiele dłużej, niestety maluszek jest wtedy niespokojny, wierci się i często rozbudza. Im młodsze dziecko, tym większa przewaga fazy REM nad NREM, a co za tym idzie – częstsze pobudki. Z czasem spokojna faza snu się wydłuża, jednak nawet w przypadku półrocznego dziecka przesypianie spokojnie całej nocy jest raczej niespotykane.

Jak ułatwić niemowlęciu zasypianie?

Popularny mit mówi, że niemowlę szybciej i łatwiej zasypia, gdy jest mu ciepło, dlatego często słyszy się, że należy zakładać dziecku do snu kilka warstw ubrań, opatulać je kocami i ustawiać wyższą temperaturę w pokoju. Tymczasem prawda jest taka, że może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Fakt, dziecko nie powinno marznąć, ale nie powinno też być mu zbyt ciepło. 18°C to optymalna temperatura w pokoju maluszka, zrezygnujmy też z nadmiernego opatulania go kocykami, inaczej będzie się czuł niekomfortowo, a to na pewno nie ułatwi mu zasypiania. Co do ubrań, jedna warstwa w zupełności wystarczy, dlatego ograniczmy się do body i skarpetek niemowlęcych. Pamiętajmy, aby ubrania do snu, w tym również skarpetki niemowlęce, były wykonane z delikatnych, naturalnych i miłych w dotyku tkanin, na przykład bawełny – zapewni to dziecku niezbędną wygodę i komfort. Zarówno body, jak i skarpetki niemowlęce, powinny być też w miarę luźne, w żadnym miejscu nie mogą go uciskać.

Jak zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo podczas snu?

Kwestia zapewnienia dziecku maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie snu spędza rodzicom sen z powiek. Niestety na ten temat również krąży wiele mitów. Najczęściej powtarzany mit mówi, że tak małe dziecko nie powinno spać z rodzicami, ponieważ zwiększa to ryzyko SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Tymczasem prawda jest taka, że przyczyny SIDS wciąż pozostają nierozpoznane i nie ma żadnych powodów sądzić, że może na nią wpływać co-sleeping. Pamiętajmy jednak, aby podczas wspólnego spania przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, tj. wybierać twardy materac i ograniczać pościel do minimum. Podobnych zasad należy przestrzegać, gdy dziecko śpi samo w łóżeczku. Dodatkowo, jeśli chcemy zadbać o bezpieczny sen dziecka śpiącego samodzielnie, pamiętajmy o zamontowaniu ochraniacza do łóżeczka od www.bellochi.com. Ochraniacz do łóżeczka to specjalne, profilowane akcesorium mocowane do barierek, które zapobiega urazom – dzięki niemu maluszek wiercąc się podczas snu nie uderzy główką o szczebelki. Ochraniacz do łóżeczka może także pełnić funkcję dekoracyjną, dlatego jest dostępny w wielu różnorodnych, oryginalnych wzorach.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywienie psa
Podając szczeniakowi takie jedzenie wyrządza się mu wielką krzywdę. Powinien dostawać zbilansowaną dietę, pełną...
Brak miłości- co zamiast?
Hobby, udzielanie się w wolontariacie, to też są jakieś pomysły na taką sytuację... Imprezować...
Witaminy a komórki rakowe
Witaminy wzmacniają organizm, więc mogą przeciwdziałać procesom nowotworowym, ale żeby leczyły raka, to wątpię.
Odszkodowanie
Im mniejsza składka OC tym mniejszej kwoty później można się spodziewać przy wypadku... \niestety,...