URODA I ZDROWIE

17 października – Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

18 października 2010, dodał: Redakcja
17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Obchody ustanowione przez ONZ (w drodze rezolucji nr 47/196 przyjętej 22 grudnia 1992), mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa oraz są okazją, aby uznać walkę ludzi chcących zmienić swoje  życie na lepsze. Tegorocznym obchodom w Polsce towarzyszy wystawa fotografii Goni Zduńczyk zatytułowanaKibera – mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom. Wystawę można oglądać w Galerii Obok ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) do 22.10.2010 roku.
Wystawa fotografii Goni Zduńczyk jest zorganizowana pod honorowym patronatem Ośrodka Informacji ONZ i Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Wystawa przełamuje stereotypy myślenia o slumsach i żyjących tam ludziach  i jest spojrzeniem na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców Kibery.  „Ideę, która towarzyszyła autorce można zamknąć w zdaniu jednego z bohaterów jej dokumentu „Kibera – mówią na to slumsy, my mówimy na to dom”. To zdanie świadczy o wysokiej samoświadomości mieszkańców, zaangażowaniu w ich małą społeczność, chęci zmiany swojego status quo, lecz nie przez zmianę adresu, a przez zmianę swojego najbliższego otoczenia i ludzi z nim związanych. Wystawa Goni Zduńczyk, to spojrzenie na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców slumsów w Kiberze” – skomentowała Anna Wolska, kurator wystawy. Opisując wystawę używa słów – „humanizm i współodczuwanie„. Nie trudno jednak nie podejrzewać Gonii o empatię. Prowadzi fundację, fotografuje mieszkańców Afryki często przemierzając slumsy Kibery. Przypatrując się fryzjerce, sklepowej, nauczycielce czy lekarzowi zauważa dumę, swoistą wzniosłość, plan i organizację. Gdy odpoczywają widzi ich w zabawie, modlitwie czy kreujących rzeczywistość wokół siebie. Choć zauważa biedę, głód i bród tym razem ich nie eksponuje bo widzi też inne rzeczy, które jeden z bohaterów określa słowami – „wy mówicie na to slumsy, my mówimy dom„. Mieszkańcy slumsów Kibery zamiast uciekać w inne miejsce z nadzieją, dumą, przekonaniem, świadomie zostając zmieniają swoje otoczenie, wpływają na ludzi wokół i pielęgnują własną społeczność.
Wystawa pod honorowym patronatem Ośrodka Informacji ONZ i Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Dzień 17 października jest okazją, aby uznać wysiłki i walkę ludzi żyjących w biedzie. Jest też szansą, aby usłyszeć ich głos i obawy. Przyznać, że to właśnie ubodzy stoją w pierwszym  szeregu w walce z biedą. Począwszy od pierwszych obchodów Dnia, uczestnictwo ludzi ubogich stanowi kluczowy element w jego celebrowaniu. Od 1987 roku, ludzie różnego pochodzenia i przekonań gromadzą się corocznie 17 października, aby potwierdzić swoje zaangażowanie i pokazać swoją solidarność z ubogimi. „Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem przypomina nam,  że problem ubóstwa dotyczy nas wszystkich i  że nie powinniśmy przechodzić wobec niego obojętnie. W równym stopniu odpowiedzialni za eliminowanie biedy są ci, którzy posiadają zasoby materialne i intelektualne, jak i ci, którzy tych zasobów nie mają” – napisał w swoim apelu Robert Zduńczyk, Prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. „Dlatego przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem gorąco apelujemy o wrażliwość w patrzeniu na otaczający nas świat i wspieranie ludzi chcących zmienić swoje  życie na lepsze. Podzielmy się swoimi talentami i zasobami – wiedzą, umiejętnościami, czasem, dobrym słowem, motywowaniem, środkami materialnymi.”
Gonia Zduńczyk – fotograf z urodzenia, pasjonatka Afryki z miłości i wyboru. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców (w zawodzie od kilkudziesięciu lat), jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Warszawskiej Szkole Fotografii, Galerii Luksfera. Członek Klubu Absolwentów Studium ZPAF. Łączy swoje zainteresowania – fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych i w zakresie pomocy rozwojowej w krajach Afryki Wschodniej.
Autor wystawy: Gonia Zduńczyk
Do kiedy: 22.10.2010
Miejsce prezentacji: Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8 , 00-277  Warszawa,
Telefon: 22 831 03 86.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka going i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą royal canin coś tam mini adult, na wagę...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...