Rak piersi – badania i profilaktyka

9 października 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Rak piersi to nowotwór, który powoduje około 23% wszystkich zachorowań u kobiet i odpowiada za aż 14% zgonów. Jednak wcześnie wykryte zmiany to szansa na całkowite wyleczenie. By wiedzieć, w jakiej kondycji znajdują się piersi, zaleca się regularne badania.

samobadanie piersi

Pierwszą i podstawową szansą na wykrycie niepokojących zmian jest samobadanie. Wykonywane przez kobietę w zaciszu własnej sypialni czy łazienki, może skutecznie pomóc w profilaktyce raka piersi. Samobadanie polega na masażu obszaru piersi oraz węzłów chłonnych dłonią. Masaż wykonuje się zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej, co pozwala na sprawdzenie biustu z każdej perspektywy. Obecnie na rynku znajdują się także urządzenia do samobadania piersi, które skutecznie pomagają w przeprowadzeniu badania, takie jak Braster.

Mammografia i USG piersi

Dwa najczęściej wykonywane badania w profilaktyce raka piersi to mammografia oraz USG. Pierwsze badanie polega na prześwietleniu biustu małą dawką promieni RTG i pozwala wykryć zmiany wielkości nawet 1 milimetra. Szczególną dokładnością charakteryzują się mammografy cyfrowe, których obraz można dowolnie powiększać na monitorze i dzięki temu dokładnie przeszukać gruczoły w poszukiwaniu jakichkolwiek zmian w obrębie sutka.

USG piersi sprawdza ich stan za pomocą ultradźwięków. Ultrasonograf wykorzystuje fakt, że tkanki posiadające różną grubość inaczej odbijają fale dźwiękowe. Dzięki temu powstały na monitorze obraz pozwala lekarzowi na dokładne sprawdzenie piersi i wychwycenie podejrzanych zmian.

Badania dodatkowe

Jeśli powyższe metody dają niejasne rezultaty lub ich wyniki zaniepokoją lekarza, zleca on dodatkowe badania. W przypadku gdy istnieje ryzyko raka, wykonywana jest biopsja piersi, czyli pobranie wycinka zmienionej tkanki, który poddaje się badaniu. Drugim sposobem, umożliwiającym rzetelną diagnozę, jest rezonans magnetyczny. Polega on na wstrzyknięciu w piersi kontrastu oraz umieszczeniu pacjentki w urządzeniu, które prześwietla biust. Na monitorze lekarz może zaobserwować, jak zgromadził się kontrast. Obszary, gdzie uzbierało się go najwięcej, to tkanki chore, mogące świadczyć o nowotworze.

Profilaktyka raka piersi to szansa na szybkie wyzdrowienie

Regularne badanie piersi oraz wizyty u lekarza pozwalają na szybkie wykrycie choroby oraz skuteczne leczenie. Dlatego wszystkim kobietom, które ukończyły dwudziesty rok życia, zaleca się coroczne wykonanie mammografii i USG, natomiast panie po 35. roku życia powinny pojawiać się na badaniach nawet co sześć miesięcy. Szczególną uwagę do samobadania oraz wykonywania badań profesjonalnych powinny przykładać kobiety obciążone genetycznie, ponieważ u pań, których matki chorowały na raka piersi, ryzyko wystąpienia nowotworu jest znacznie wyższe.



FORUM - bieżące dyskusje

Tanie gotowanie
Ja nie lubię odgrzewanego,zwłaszcza z mikrofali. Jest gumowate...
Srebrna torebka, jaki kolor butów?
Z nią zawsze jest problem, lepsze są jednak stonowane kolory...
najbardziej nietrafiony prezent
Dostałam raz taki na 18-tkę - krowę ze śmiesznym napisem, chyba miało być...
Zabawy dla przedszkolaków
Ja zawsze lubiłam puzzle i zabawki konstrukcyjne - one najlepiej angażują dziecko...