Pompa insulinowa – koszty i refundacja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Pompa insulinowa – koszty i refundacja

27 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ile kosztuje pompa insulinowa? Poznaj cennik oraz dowiedz się, jak zminimalizować koszt zakupu.

pompa insulinowa

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Osobista pompa insulinowa to elektroniczne urządzenie wykorzystywane głównie w leczeniu cukrzycy typu 1., które swoim działaniem przypomina zachowanie zdrowej trzustki. Koszty związane z zakupem i wyposażeniem narzędzia w niezbędny osprzęt mogą przerastać wielu cukrzyków, jednak mogą oni liczyć na pomoc, np. refundacje Narodowego Funduszu Zdrowia.

Refundacja NFZ dla dzieci i młodych dorosłych

Najmłodsi diabetycy oraz młodzi dorośli, którzy nie ukończyli 26. roku życia mają szansę na zdobycie 100-procentowej refundacji pompy oraz niezbędnego osprzętu, na który składają się zestawy infuzyjne (wkłucia oraz dreny) oraz zbiorniczki na insulinę. Jedynym kosztem, jaki musi pokryć pacjent, jest koszt samej insuliny i jest on zależny od rodzaju leku, który dobierany jest przez lekarza diabetologa. Co zatem należy zrobić, aby otrzymać refundowaną pompę insulinową?

Proces pozyskania osobistej pompy insulinowej trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, ale nie należy się tym zrażać. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zorientowanie się czy leczenie za pomocą pompy insulinowej jest odpowiednią dla nas metodą. Głównymi aspektami wykluczającymi są wszelkiego rodzaju choroby skóry, nieodpowiednia higiena osobista, choroby psychiczne czy niektóre poważne wady wzroku bądź jego utrata (pompa insulinowa jest na tyle małym urządzeniem, że część osób niedowidzących nie jest w stanie samodzielnie jej obsłużyć). Jeżeli żadne z powyższych przeciwwskazań nie występuje, należy skontaktować się z jednym z udostępniających możliwość pozyskania pompy ośrodków, mających podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lista ośrodków dostępna jest w Internecie pod adresem: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PozostaleSwiadczenia.

Kolejny krok to przejście przez proces kwalifikacyjny, obejmujący rozmowę z diabetologiem oraz analizę wyników leczenia cukrzycy. Kiedy proces ten przebiegnie pozytywnie, jedyne co nam pozostało, to uzbrojenie się w cierpliwość i dbanie o to, aby wyniki samokontroli były jak najlepsze. 

 

Refundacja NFZ po 26. roku życia

Osoby dorosłe, które przekroczyły 26. rok życia również mogą liczyć na refundację NFZ, jednak jest ona dużo bardziej ograniczona. Obejmuje wyłączne zestawy infuzyjne, a odpłatność wynosi 30%. Miesięczny koszt zestawów infuzyjnych wynosi 90 zł, do tego dochodzą koszty związane z zakupem zbiorniczka na insulinę (jeden zbiorniczek kosztuje około 9 zł, a w ciągu jednego miesiąca zużywa się od 4 do 8 sztuk) oraz samej insuliny. Pokrycie całkowitego kosztu związanego z zakupem pompy insulinowej leży po stronie pacjenta.

Koszt pompy insulinowej bez refundacji

Koszt samego urządzenia może przerastać możliwości finansowe niejednego diabetyka, jednak istnieją rozwiązania tego problemu, takie jak  możliwość rozłożenia ich na dogodne raty. Ceny pomp insulinowych wynoszą od 4 do nawet 18 tysięcy złotych i zależne są od modelu i rodzaju pompy insulinowej, a co za tym idzie – ilości spełnianych przez nie funkcji. Na polskim rynku dostępne są rodzaje pomp insulinowych, takie jak:

  • podstawowa pompa insulinowa (bez dodatkowych funkcji);
  • pompa z ciągłym monitoringiem glikemii;
  • pompa z ciągłym monitoringiem glikemii oraz hipoblokadą;
  • pompa przewidująca hipoglikemię wyposażona w system SmartGuard.

Dodatkowe informacje o refundacji pomp możemy znaleźć między innymi na stronie: https://diabetyk24.pl/refundacja-nfz.html.

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...