Piękna w ciąży – bezpieczne zabiegi kosmetyczne rekomenduje dr Anna Kaliszewska
Każda z nas chce być piękna i zadbana, a czasy, kiedy prawa do pielęgnacji urody odmawiano kobietom w ciąży, dawno minęły. Dziś powiększający się brzuszek to powód do dumy, panie nie ukrywają go już wstydliwie pod maskującą odzieżą. Chcą wyglądać atrakcyjnie, dlatego też nie odmawiają sobie zabiegów upiększających. Czy jednak wszystkie są dla nich bezpieczne? Które mogą wykonywać, a na które powinny poczekać?
Smukłe, lekkie nogi
Kiedy trądzik powraca
W okresie ciąży część kobiet ma piękniejszą niż zwykle cerę, wygładzoną, jędrną, bez rozszerzonych porów. Jednak niektóre zmagają się z problemami. Powodem są zmiany hormonalne, które skutkują nadmiernym wydzielaniem sebum i pojawieniem się trądziku – nie tylko na twarzy, ale również na plecach i klatce piersiowej. Za zmiany odpowiedzialny jest przede wszystkim progesteron, który uwrażliwia na androgeny. Sam sprawia, że gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie, natomiast androgeny wzmagają wydzielanie sebum. Proces ten podobny jest do tego, który przechodzą młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Jak sobie radzić z tym problemem w ciąży? Na pewno nie wolno wyciskać wyprysków, lepiej też unikać zwykłych kosmetyków do cery trądzikowej, które nie mają rekomendacji dla kobiet w ciąży. Dobre rezultaty przynosi dieta (np. unikanie czekolady, spożywanie dużej ilości warzyw). Jednak najlepiej z problemem zgłosić się do gabinetu kosmetycznego. – Paniom w ciąży, które zgłaszają się do nas z cerą trądzikową, polecamy oczyszczanie skóry i pielęgnację wysokiej klasy kosmetykami organicznymi. Zapewniają one bezpieczeństwo matce i dziecku, pozbawione są konserwantów i substancji, które przenikają do krwiobiegu – mówi Anna Mistewicz, kosmetolog z kliniki ESTETIQA DR KALISZEWSKA.
Rozjaśnianie i delikatny peeling
Częstym problemem pań w ciąży są także przebarwienia w postaci większych lub mniejszych plamek. Co ciekawe, częściej zmagają się z nimi brunetki niż blondynki. Zmiany zazwyczaj ustępują po ciąży, jednak – podobnie jak w przypadku trądziku – można je łagodzić. W gabinecie kosmetycznym można wykonywać łagodne złuszczanie, działając na powierzchniowe warstwy skóry, bez głębszej ingerencji – mówi Anna Mistewicz. – Wykonujemy peeling mechaniczny, czyli delikatną mikrodermabrazję tlenkiem glinu (tzw. korundem), czyli przypominającą piasek substancją ścierną, lub końcówką diamentową. Stosujemy również złuszczanie kwasami. Posługujemy się w tym celu kosmetykami doskonałej hiszpańskiej marki Sesderma, która specjalizuje się w kwasach, takich jak bezpieczny kwas azelainowy czy mlekowy. Kosmetyki te są rekomendowane kobietom w ciąży.
Kobiety w stanie odmiennym mogą również wykonywać w gabinecie kosmetycznym niektóre typowe zabiegi pielęgnacyjne. – Możemy rozświetlać, ujędrniać, regenerować, wygładzać i poprawiać koloryt skóry – dodaje dr Anna Kaliszewska. – Rezygnujemy jednak z kosmetyków, np. z nanocząsteczkami, które mogą przenikać przez skórę.
Gładka skóra bez włosków
Panie w ciąży chcą być zadbane, mieć wypielęgnowane gładkie ciało, ale sporym problemem, szczególnie latem, może okazać się depilacja. Golenie włosków nie wiąże się co prawda z żadnym niebezpieczeństwem, ale może podrażniać skórę, a efekt jest krótkotrwały, dlatego panie często pytają w gabinetach kosmetycznych o możliwość zastosowania innych, skuteczniejszych metod. Jak się okazuje, nie wszystkie można im polecić. – Depilacja to bardzo szeroki temat – mówi kosmetolog kliniki ESTETIQA DR KALISZEWSKA. – Jeśli kobieta wykonywała depilację woskiem przed ciążą, wie, z czym się to wiąże, usuwała włoski z całego ciała, robiła głębokie bikini i jest do tego przyzwyczajona, to możne poddać się zabiegowi również będąc w ciąży. Jeśli jednak przyjdzie do nas na depilację bikini pani bez doświadczenia, bo wyczytała, że w ten sposób lepiej przygotuje się do porodu, to musimy odmówić. Ból może okazać się zbyt dużym szokiem dla organizmu i wywołać skurcze! Nie ryzykujemy, dlatego u kobiet ciężarnych, nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju bólu, nie wykonujemy wosku na żadnej części ciała. Ciąża to także zdecydowane przeciwwskazanie do depilacji laserowej. Jest to zbyt duża ingerencja termiczna i świetlna w struktury skóry.
Panie w ciąży mogą dbać bezpiecznie o urodę, jest bowiem coraz więcej kosmetyków dla nich przeznaczonych. Pielęgnować ciało mogą w domu, ale udając się do gabinetu będą miały pewność, że specjalista wybierze odpowiednie preparaty i skuteczne, ale bezpieczne zabiegi.