Kaszel – skąd się bierze i kiedy staje jest objawem choroby?

24 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kaszel to dolegliwość, która może towarzyszyć wielu poważnym infekcjom, choć prawdopodobnie kojarzy ci on głównie z przeziębieniem. Kaszel może być bardzo dokuczliwy, szczególnie w nocy, kiedy jest przyczyną problemów ze snem. Skąd bierze się kaszel? Co warto o nim wiedzieć?

Kaszel – skąd się bierze?

Kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi do pediatrów, alergologów, pulmonologów i lekarzy pierwszego kontaktu zgłaszają się pacjenci. To odruch, który ma wspomagać oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu i zanieczyszczeń pyłowych i jednocześnie jeden z mechanizmów obronnych układu odpornościowego. Intensywność kaszlu może być różna. Możliwe, że chrząkasz kilka razy na dzień, ale w innym przypadku może okazać się, że kaszel będzie bardzo męczący i uniemożliwi ci pracę czy wykonywanie codziennych obowiązków. Najczęściej nie wymaga on konsultacji z lekarzem, chyba że infekcja nie ustępuje – nie widzisz żadnych efektów wdrożonego leczenia, a wręcz przeciwnie – objawy nasilają się.

Kaszel nie musi mieć jednej przyczyny – może jednocześnie wynikać z różnych dolegliwości. Najczęściej odpowiadają za niego:

  • choroby układu pokarmowego,
  • choroby dróg oddechowych,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • stosowane leki,
  • nowotwór.

To tylko kilka wybranych przykładów – lista możliwych przyczyn jest bardzo długa. Dlatego, jeśli kaszel nie ustępuje przez kilka tygodni, to udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może stwierdzi on, że konieczne jest przeprowadzenie badań, które wykażą, z jakim rodzajem infekcji masz do czynienia.

Rodzaje kaszlu

Kaszel dzieli się na różne typy, w zależności od produktywności kaszlu wyróżniamy:

  • Kaszel suchy – jest męczący, duszący, a inaczej nazywany jest nieproduktywnym. Często towarzyszy on infekcji wirusowej. Przy takim kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Z reguły objawia się on suchością w gardle i ciągłym odruchem kaszlu. Jeśli rzeczywiście jest wywołany przez wirusy, to wówczas najczęściej trwa około kilku dni. Może on utrudniać sen, często towarzyszy mu stan podgorączkowy.
  • Kaszel wilgotny – kaszel produktywny, często nazywany mokrym. Jest on jednocześnie niezbędny, żeby usunąć nagromadzoną wydzielinę, która pochodzi z nosa, gardła czy z oskrzeli. Czasami śluz może być tak gęsty i lepki, że odkrztuszenie wydzieliny może wymagać leku wykrztuśnego. Mokremu kaszlowi towarzyszą m.in. bóle w klatce piersiowej czy drapanie w gardle. Pamiętaj, że wykrztuszoną wydzielinę należy wypluć, z czym problem mają dzieci. Połykanie plwociny może powodować podrażnienie żołądka i doprowadzić nawet do wymiotów. Najczęstsze przyczyny kaszlu wilgotnego to m.in. alergia, zapalenie zatok czy płuc.

Kiedy skorzystać z pomocy lekarskiej?

Kaszel, który nas nie męczy z reguły nie wymaga konsultacji z lekarzem, ale w pewnych przypadkach powinieneś koniecznie udać się specjalisty. Zrób to, jeśli:

  • suchy kaszel prowadzi do wymiotów,
  • pojawiła się gorączka, która przekracza 38,5 stopnia Celsjusza,
  • kaszel suchy nie przekształca się w wilgotny,
  • kaszel jest duszący,
  • dolegliwość utrzymuje się przez wiele tygodni.

Pamiętaj również, że kaszel może być oznaką kontaktu z alergenem. Wówczas nie pomogą leki, które mają zastosowanie przy infekcjach bakteryjnych czy wirusowych. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy zaprzestanie kontaktu z alergenem oraz konsultacja ze specjalistą, który być może zaproponuje farmaceutyki, dzięki którym twój organizm nie będzie intensywnie reagować np. na kurz. Alergolog prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie testów, które wykażą, na co jesteś uczulony.