1

Temat: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

Nie wiem gdzie mam szukać pomocy. Mój przypadek i mojej mamy objawowo jest identyczny, zapalenie skóry wokół ust mami identyczne, z podobnymi plamkami. Okres występowania zapalenia skóry jest przeważnie różny, u mamy dłużej, jedynie ostatnie raz zaczął nam się w tym samym momencie. Zacznę ode mnie: Cierpię na zapalenie skóry twarzy – objęte są obszary: broda, po lewej stronie mniejszy obszar wokół ust, po prawej – uczulenie sięgające od podbródka do nosa idące wg zmarszczki mimicznej ust. Zaczerwienienie jest obrzęknięte, na tą chwilę z mnóstwem prawie niewidocznym białych wypryskow (sadzę, że to wynik odstawienia elocomu). Czas trwania zaczerwienienia :sierpień 2014, czas brania maści sterydowych: październik 2014 – styczeń 2015, moja Pani dermatolog sądzi, że to uczulenie na nikiel, jednak po jej kuracji nic nie pomogło. W/w zapalenie to objaw nawracający. Pierwszy raz miałam ok16 roku życia – wszyscy uważali że tak mój organizm reaguje na stres, ponieważ nastały wakacje i zapalenie samoczynnie bez leczenia zniknęło. Potem powtórzyło się na studiach (lat ok. 20) – podobnie jak we wcześniejszych wypadku, razem z czasem wolnym od nauki – objaw zniknął. Kolejny raz nastąpił podczas pracy jako Inżynier Budowy – po zakończonej umowie objawy zniknęły. Czas trwania tych objawów ok 4-6 m-cy. Te zapalenia zniknęły samoczynnie. Od sierpnia 2014 (lat 27) również był to okres bardzo stresujący – zapalenie skóry się pojawiło, jednak po usunięciu czynnika stresogennego nie zniknęło. Po 4 miesiącach postanowiłam leczyć się dermatologicznie. Stosowałam maść elocom, jednak dało efekt ugaszenia, ale nie wyleczenia skóry twarzy. 3dni temu odstawiłam – mam objawy zapalenia skóry posterydowego – obszar zapalenia się powiększył, pojawiły się białe krostki, swędzenie, pieczenie, ból skóry przy każdym najmniejszym poruszeniu. Jestem na diecie niskowęglowodanowej, bezglutenowej i bezkazeinowej. Dodatkowo unikam produktów zawierających wysoką zawartość niklu. Co jakiś czas stosuję kurację przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze. Od Dwóch lat biorę tabletki antykoncpecyjne Yaz. Dodatkowo wspomagam swój organizm wit. C, cynkiem, kompleks wit. B, magnez, olej z czarnuszki, przy stanach przeziębieniowych oreganosept. Maluję się dość sporadycznie, zaczęłam od ok. 3 lat. Stosuję olejek kokosowy lub kremy apteczne natłuszczeniowe. Wszystkie kosmetyki są bez metyloizotiazloinonu ze względu na mamę. Chętnie przesłałabym zdjęcia uczulenia mego i mamy.
Moja mama: Objęte są obszary: broda, po prawej stronie mniejszy obszar wokół ust, po lewej – uczulenie sięgające od podbródka do nosa idące wg zmarszczki mimicznej ust. Czasem występuje w okolicach pępka, na powiekach. Zaczerwienienie jest obrzęknięte, bolące. Zaczęło się, gdy skończyła ok. 30 lat. Mama leczyła się dermatologicznie: ocena- uczulenie na metyloizotiazolinon, po wyeliminowaniu z najbliższego otoczenia zapalenie skory powracało. Kolejne oceny dermatologiczne: trądzik różowaty (brak typowych objawów, inny rodzaj zapalenia, brak podłoża zwiększonego ryzyka na zachorowalność), AZS. Zastanowiło nas to, że mamy identyczne uczulenie, a mi nikt takich chorób nie stwierdził. Zaobserwowanie, że w okresie zwiększonego stresu zapalenie było o wiele bardziej rozbudowane. Przez to, że ja jestem uczulona na pewne składniki jesteśmy na tej samej diecie. Mama nie maluje się, używała mnóstwo maści i leków zapisanych przez dermotologa. Choruje na niedoczynność tarczycy połączoną z chorobą Hasimoto. Jest w okresie menopauzy od pół roku – przyjmuje środki antykoncepcyjne. Przyjmuje, oprócz suplementów których ja używam dodatkowo selen oraz wit. D.

Ostatnio edytowany przez Anays (2015-07-27 12:08:41)

2

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

Jeśli po badaniach lekarze nie potrafią tego wyleczyć, to być może jest  jakaś nowa choroba, której jeszcze nie opisano w fachowych podręcznikach?...

3

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

Może po prostu nie trafiłaś na dobrego specjalistę? Wspominasz tutaj o AZS. Jest dobry lekarz, który specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie, to [url=http://febumed.pl/nasi-specjalisci/]Ewa Konca z Warszawy[/url]. Myślę, że powinnaś się z mamą do niej wybrać. Gabinet znajduje się przy stacji Służew, więc łatwo tam trafić.

4

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

To pewnie jakiś rodzaj grzyba, często dotykamy tej okolicy twarzy i mogło coś się "zasiać"...

5

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

A może podrażnienie po jedzeniu? Np. ja mam tak czasem po cytrusach - takie spierzchnięcie wokół ust, a jak skóra jest bardziej wrażliwa to może być to bardziej widoczne.

6

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

Skóra reaguje tez na chemię zawartą w kosmetykach czy produktach do prania, warto je wyeliminować na jakiś czas.

7

Odp: Zapalenie skóry wokół ust nieznanego pochodzenia

A może to od kwaśnych owoców? Mi tak się raz zrobiło od soku z kiwi:)