26

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

To chyba taniego domu z bali...

27

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Ja uważam, że w przypadku budowy domu powinno się stawiać na jak najwyższą jakość wykonania i jak najlepsze materiały. Jeśli już na wstępie pozwolimy sobie na partactwo i oszczędność na materiałach to możemy być pewni, że prędzej czy później obróci się to przeciwko.

28

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Czy w Waszej miejscowości jest kanalizacja? Ile kosztuje przyłącze do kanalizacji? Z tego co widziałam to szambo jest dość drogie...

29

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

[quote=rizzoli33]To chyba taniego domu z bali...[/quote]

Niekoniecznie, mały metraż jest do zrobienia w tej kwocie... Teraz są możliwości zakupu tańszych materiałów, z wyprzedaży, końcówek serii itp, a nawet od prywatnych osób, które chcą się pozbyć zalegających materiałów budowlanych z własnej budowy.

30

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Najtaniej wychodzą domki holenderskie, co prawda zimą trzeba dużo grzać, ale sam koszt takiego domku  to 20-30 tys., od wiosny do jesieni sprawdzają się w naszych warunkach świetnie, a zimą po prostu trzeba dogrzewać.

31

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

O tym nie wiedziałam, ciekawa sprawa.

32

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

za budowę domu typu bungalow w zależności od powierzchni przeciętnie za sam stan surowy biorą 80 tys zł
materiały na budowę takiego domu czyli beton z gruszek, zbrojenie, piasek, cement, pustaki, deski na szalunki, stemple na strop, oraz drewno na konstrukcje i obicie dachu, środki bitumiczne do izolacji hydro, papa, bloczki betonowe, drut wiązałkowy, gwoździe, płyn do zaprawy, to również koszt około, koparka do wykopu 80 tys zł....
podpis kierownika budowy /inżyniera/ to średnio 2500zł
wiadomo geodeta i świstki do urzędu też kosztują
plan około 2-3tys zł /Twój kierownik budowy może sam zmienić drobne rzeczy w planie domu!!!!!/
prąd w trakcie budowy to teraz nie konieczność gdyż wiele firm stosuje agregaty prądotwórcze i wychodzi to taniej niż prąd budowlany
woda to konieczność ale zawsze może masz sąsiada od którego można wąż pociągnąć
jeśli masz działkę to spoko sprawa
niestety ale np ogrzewanie centralne domu to koszt około 20 tys zł
instalacja elektryczna można za 4tys
instalacja wodociągowa i kanalizacyjna w obrębie domu
to koszt około 2tys zł
potem dochodzą okna, tynki wewnątrz, tynki szlachetne, malowanie, posadzki, panele, kafelki......80 tys zł
gdyż samo docieplenie zewnętrzne domu styropianem to koszt około 20 tys za robociznę plus materiały z 10 tys zł.... ale polecam samemu ocieplić dom proste jak cep i daje sporo frajdy

33

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Na pewno za 200 tys mały domek powinnismy postawić:)

34

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Wszystko zależy od wielkości domu, ale pewnie taki 60 m2 to tak. Warto pomyśleć o fajnym projekcie teraz tanio wychodzą domy budowane z elementów .

35

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Myślę, że wszystko zależy też od firmy budowlanej. U mojego szwagra w 150 tysiącach się nie zmieścił, ale niewiele przekroczył założony budżet.

36

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Pewnie, że tak. Ceny materiałów mogą się zmieniać. Najważniejsze, żeby poszukać firmy, która da nam gwarancję niezmienności kwoty. Są takie. Jeśli chodzi o projekty domów, to mi się podobają  energooszczędne nieruchomości, które pozwolą obniżyć koszty utrzymania.

37

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

A z usług geodezyjnych jakiej firmy korzystaliście podczas takiej budowy? Bo ja zastanawiam się ile to kosztuje.

38

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Owszem, taka budowa jest możliwa, tylko pytanie czy nie będzie potrzebne dodatkowe zobowiazanie finansowe.

39

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Pisarka Katarzyna Grochola zbudowała kiedyś dom za 30 tys., więc za 150 tys. to już jest full wypas;)

40

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Jak najbardziej za taką kwotę da się, choć trzeba wszystko dokładnie wyliczyć, zależeć to będzie przecież od wielkości domu i materiałów.

41

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Jasne, ze jest możliwa. Oczywiście nie mówimy tutaj o wszystkich kosztach, czyli również zakupie działki. Ale za same materiały budowlane, jeśli porównasz sobie ceny w różnych miejscach to spokojnie tyle wystarczy. Jest na przykład firma, która dodatkowo wynajmuje sprzęt budowlany, jeśli ktoś ma własną ekipę budowlaną i potrzebuje maszyn.

42

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Politycy twierdzą, że można za tę sumę wybudować dom, tylko ciekawe czy w praktyce by to przeprowadzili z sukcesem:)

43

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Kiedyś były inne ceny na materiały budowlane.... A mały domek na pewno można pobudować i dziś w granicach 200 tys., są ciągle przecież  i tańsze materiały, nie tylko cegła klinkierówka do wyboru:) Nie przesadzajmy więc z tymi kwotami... Są osoby, które dużo potrafią zrobić same czy z pomocą fachowców z rodziny, a koszt pracy murarzy itp to duża część kosztów w tym przypadku.

44

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Słyszałam o takiej grupie na fb "Ona buduje dom", gdzie kobiety piszą, jak same prowadza swoje budowy, doradzają sobie i pokazują, że mogą same sobie poradzić z takimi typowo męskimi zajęciami bez pomocy budowlańców... Znacie tę grupę? A może znacie jakąś kobietę, która też sama zbudowała dom?

45

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Niestety tanio i szybko nie da sie;/

46

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Da się, ale budynek długo nie będzie służył. mój dziadek w latach 50 budował stodołę i ktoś mu podpowiedział żeby więcej piasku dodawać do cementu robiąc takie szare cegły. No i dodawał, tyle że po jakimś czasie ta cegła zaczęła się rozsypywać, mur się wykruszał... A po 30 latach stodoła się zawaliła kompletnie...

47

Odp: Jak tanio i samodzielnie zbudować dom

Jest coraz drożej nawet przy własnej pracy....