Dynia na piękną i jędrną skórę. Pobudza kolagen i wygładza cerę
Zbliżamy się wielkimi krokami do sezonu zimowego i od razu przychodzi nam do głowy obraz i smak dyni. Możemy zatem delektować się smakiem latte z dynią, upiec ciasto dyniowe lub podjadać pestki dyni. Niewiele osób wie jednak, że dynia ma także znakomite właściwości w pielęgnacji skóry. Warto zatem poznać wspaniały i łatwy sposób na włączenie dyni do codziennej pielęgnacji skóry.
Dlaczego dynia jest dobra dla skóry?
Od nasion do miąższu, dynie są pełne składników odżywczych, które są pomocne dla skóry . Ponieważ dynia ma małą strukturę molekularną, może wnikać głęboko w skórę. Enzymy i witaminy dyni obejmują m.in.: kwasy alfa-hydroksylowe, witaminę A, C i E, beta-karoten, magnez, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3. Jest również bogata w witaminy, takie jak niacyna, ryboflawina, B6 i kwas foliowy, które poprawiają krążenie i zwalczają trądzik.
Dynia zawiera enzymy i alfa-hydroksykwasy, które rozbijają martwe komórki skóry. Usuwając martwe komórki skóry, normalna regeneracja komórek przyspiesza. Ma to działanie wygładzające i rozjaśniające, co skutkuje promienną skórą. Ekstrakt z dyni dostarcza też skórze zdrową mieszankę przeciwutleniaczy, witamin i składników odżywczych. Enzymy z dyni są bogate w witaminy A i C, które są bogate w przeciwutleniacze. Te niesamowite składniki oczyszczają i koją skórę, redukując drobne linie i zmarszczki. Dynia ma najwyższą zawartość naturalnie występującej witaminy A (która pomaga zminimalizować blizny potrądzikowe), kwasu salicylowego (pomaga zmniejszyć trądzik) i beta-karotenu (pomaga zmniejszyć zmarszczki i ciemne plamy). Naturalne enzymy z dyni pomagają też zredukować martwy naskórek i nagromadzenie zanieczyszczeń na powierzchni, a także zapewnia skórze lecznicze, antyoksydacyjne wsparcie. Złuszczanie skóry jest ważnym krokiem w korygowaniu uszkodzeń słonecznych i odkrywaniu nowej warstwy komórek skóry.
Wysoka zawartość cynku zawartego w dyni pomaga chronić skórę przed promieniami UV. Pochodna witaminy A, beta-karoten, zwiększa produkcję kolagenu, pomagając zminimalizować zmarszczki. Beta-karoten pomaga również odwrócić uszkodzenia UV i poprawić nierównomierną pigmentację skóry. Ze względu na wysoką zawartość magnezu i przeciwutleniaczy dynia jest szczególnie przydatna w zapobieganiu oznakom starzenia, bowiem wspomaga zatrzymywanie wilgoci i poprawia elastyczność skóry. Ponadto witamina C i beta-karoten w dyni działają w celu zwalczania wolnych rodników. Oba składniki odżywcze odwracają uszkodzenia UV i przeciwdziałają wpływowi wolnych rodników na skórę. Cynk działa również w połączeniu z witaminą E, aby zwalczać wypryski trądzikowe i poprawiać koloryt skóry. Jednocześnie przeciwzapalna witamina A minimalizuje blizny potrądzikowe.
Dynia ma moc wnikania głęboko w skórę, zapewniając wiele korzyści. Jest pełna przeciwutleniaczy, witaminy A i witaminy C, które pomagają zmiękczyć i ukoić suchą skórę. Dynia pobudza również produkcję kolagenu, co zapobiega pękaniu i łuszczeniu się skóry. Z czasem naturalnie prowadzi to do jaśniejszej i młodziej wyglądającej skóry. Zwiększona produkcja kolagenu może pomóc zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek i zachować młodzieńczy wygląd cery. A dodatkowa korzyść to naturalny zapach jesieni — jest lepszy niż jakakolwiek jesienna świeca zapachowa.
Jak przygotować domową maseczkę z dyni?
Dynia powinna być kupiona w dobrym warzywniaku, najlepiej od lokalnego dostawcy. Wówczas mamy pewność, że jest ekologiczna. Aby przygotować maseczkę, wystarczy zmiksować kawałki miąższu dyni razem z 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej i odrobiną naturalnego miodu. Ważne, aby z miąższu przed blendowaniem usunąć wszystkie pestki. Gotową masę nakładamy na twarz, szyję, a także dekolt. Po około 15 minutach maseczkę należy zmyć ciepłą wodą. Warto w sezonie jesiennym nakładać na twarz 1-2 razy w tygodniu.
Jak opisano w literaturze naukowej, związki zawarte w dyni wykazują potencjał ochronny dla skóry. Naturalnie występujące w dyni związki chemiczne współdziałają, chroniąc skórę przed uszkodzeniami i zapewniając jej promienny wygląd. Maseczka nie uczula i jest polecana do cer wrażliwych oraz delikatnych. Jako składnik nawilżający, polisacharydy w dyni pomagają utrzymać wilgoć skóry. Dzięki temu domowe maseczki do pielęgnacji skóry z dodatkiem dyni są korzystne dla osób o suchej, łuszczącej się skórze. Ponadto maseczka zawiera sporą dawkę witamin i minerałów, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowej fizjologii skóry.
Dodatkowo warto włączyć pestki dyni do diety. Jest to prosta, ale skuteczna strategia dla każdego, kto chce poprawić zdrowie swojej skóry od wewnątrz. Niezależnie od tego, czy będziemy spożywać w całości, jako olej czy w formie mąki, pestki z dyni oferują wszechstronną pomoc w zwiększeniu witalności skóry.