URODA I ZDROWIE

Dlaczego warto czytać komiksy?

3 kwietnia 2019, dodał: pinkmause

Komiksy (nie tylko) dla dzieci, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów zyskują coraz większą popularność. W ofercie wydawnictw ponownie można odnaleźć ciekawe komiksy dla dzieci i nastolatków, które mają szansę powtórzyć sukcesy znanych klasyków. Komiksy dla dzieci przybywają, zaskakują i zachwycają. My też daliśmy się oczarować i z ekscytacją dzielimy się wyborem. Przedstawiamy fantastyczne powieści graficzne Wydawnictwa Jaguar.

Niewielu znam rodziców, którzy swoim pociechom kupują komiksy. Wynika to po zapewne z nieznajomości komiksowego świata, a co za tym idzie poczucia niepewności tego, co on oferuje. A oferuje to, co każda forma sztuki. Poznanie nowych światów, przeżywanie przeróżnych emocji. Czytanie komiksów kształci: forma komiksowa angażuje uwagę czytelnika i wciąga w historię poprzez narrację wizualną, a tym samym uczy koncentracji uwagi i zrozumienia ciągłych historii. Komiksy rozwijają też u dzieci umiejętność czytania od prawej do lewej oraz oglądania z góry do dołu. Specjaliści zapewniają, że komiksy są doskonałą propozycją dla dzieci, które uczą się czytać, dymki zwykle wypełnia krótki tekst, co nie zrazi młodych czytelników, a druk wielkimi literami ułatwia składanie pierwszych słów. Ponadto ilustracje są jednocześnie ułatwieniem związanym z rozumieniem czytanych treści, nawet jeśli dziecko czasem pomyli się w czytaniu, to z kontekstu ilustracji może wydedukować, o czym mowa.

Komiksy z jednej strony dostarczają rozrywki w czystej formie, a z drugiej posiadają walory tak estetyczne, jak i edukacyjne, bowiem komiks leży na styku dwóch dziedzin sztuki: literatury i sztuk plastycznych. Dzieci młodsze są podatne na siłę komiksu, podobnie jak na literaturę obrazkową, dlatego że odbiór obrazu jest dla nich łatwiejszy niż zrozumienie tekstu. Komiks to również doskonała lekcja komunikacji interpersonalnej: dzięki rysunkom dzieci uczą się rozumieć gesty ciała i mimikę twarzy. Komiks znakomicie łączy elementy ilustracji i tekstu, tym samym pozwala docenić najmłodszym narrację prowadzoną słowem. Ponadto pozostawiają bardzo wiele miejsca dla wyobraźni.

Komiksy są ponadczasowe, barwne i można je czytać wspólnie z dziećmi, bowiem z dobrym komiksem bywa jak z książką i filmem – większość albumów może być interesująca nie tylko dla dzieci, ale i dla czytelnika dorosłego, każdy znajdzie w kadrach i dialogach coś dla siebie. Wspólne czytanie (czy książek, czy komiksów) zawsze jest dobrym pomysłem na spędzanie wspólnie czasu i pogłębianie więzi. Świetną zabawą dla całej rodziny może być czytanie na głos. Odczytanie dymków z wszelkimi odgłosami i onomatopejami, wspólne wygłupy i odgrywanie scenek może sprawić wszystkim sporo uciechy.

W komiksach jest również mnóstwo humoru sytuacyjnego. To zupełnie inny rodzaj wyobrażania sobie pewnych scen, niż zdarzenia opisane w książce. Komiksy mówią skrótami, i to poczucie humoru ma jakby trochę „większe pole do podpisu”. Tym bardziej warto szukać takich komiksów, które pozytywnie wpływają na wyobrażenie o sytuacjach, z których można i warto się śmiać. Komiksy mają w sobie tym samym coś bardzo cennego, uczy dystansu do rzeczywistości i  siebie, rozwija umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, zdobywania przyjaźni, czy rozładowywania napięcia w relacjach.

Wielką zaletą komiksów jest to, że nie boją się podejmowania żadnych, nawet trudnych tematów. Oczywiście te dla najmłodszych podejmują proste, ale już w komiksach dla dzieci starszych znajdziemy bardziej zawiłe historie, które często słyną z tego, że są tworzone seriami. Wciągają, jak najlepsze produkcje Disneya czy HBO!

Komiksy świetnie nadają się do rozbudzenia w najmłodszych zamiłowania do czytania, dlatego warto spróbować podrzucić dziecku kilka dobrych tytułów. Polecamy serię Dogman oraz najnowszą pozycję: Strzeżcie się Olbrzymy! Wydawnictwa Jaguar.

W ofercie Wydawnictwa Jaguar pojawiła się fantastyczna seria, która ma coraz większą rzeszę zagorzałych fanów (zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych) – komiksy o Dogmanie (Dav Pilkey: Dogman i Dogman – Bierz Go!). Teoretycznie komiksy z serii Dogman to książki dla dzieci, ale gwarantujemy, że dorośli również będą się przy nich świetnie bawić. Najlepszy super glina rusza na ulice miasta, aby pilnować porządku i spokoju, ale oczywiście przeszkadza mu czarny charakter Kot Pet, który tylko szuka okazji, by zniszczyć swojego przeciwnika. Posunie się nawet do usunięcia liter ze wszystkich książek, na całym świecie!

To, co najbardziej zachwyca w prezentowanych komiksach, to humor sytuacyjny. To opowieści mega zabawne i świetnie narysowane, którymi moje dzieci się zachwycają. Bohaterowie są kontrastowi, zabawni, pomysłowi i naprawdę sympatyczni. Do tego trochę niegrzeczni, lekko świrnięci i wyglądają przekomicznie. Udana zabawa gwarantowana – polecamy serdecznie.

Nowością w ofercie Wydawnictwa Jaguar jest komiks Jorge Aguirre: Strzeżcie się, olbrzymy! (seria: Uwaga Giganty!). Pogromczyni Claudette ze swoją najlepszą przyjaciółką Marie i bratem Gastonem oraz Śmiałkiem wyruszają z nudnego miasteczka (i oczywiście bez zgody rodziców) na supertajną misję znalezienia i zabicia olbrzyma. Po wielu bardzo zabawnych i dynamicznych przygodach pełnych strachu, wrzasków i odkrywania nowych rodzajów broni (np. brudnych stóp) spotykają Minusia – olbrzyma, który jednak bardziej niż do zgładzenia nadaje się do wspólnej zabawy.

Komisy Wydawnictwa Jaguar dostarczyć mogą czystej, pięknej i nieskrępowanej rozrywki, z drugiej zaś posiadają niezaprzeczalne walory edukacyjne – bawiąc, uczą, a ucząc, bawią. Przyjemna, pełna uśmiechu i humoru treść, często abstrakcja i groteska. To czysta przyjemność czytania i oglądania.

Więcej: Wydawnictwo Jaguar

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile herbaty dziennie można wypić?
Zielona herbata i czerwona są uznawane za bardzo zdrowe. Podobno zielona to najzdrowszy...
Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam
Moda na kosmetyki indyjskie?
Mam mydełko indyjskie, nawet fajny zapach, ale słabo się pieni.. Drugi raz nie kupię.