Jod to minerał o dobroczynnych właściwościach i kluczowym znaczeniu dla naszego organizmu. Sprawdź, w jakich sytuacjach należy go stosować i jaki ma związek z tarczycą.
Co to jest jod i skąd się bierze?
Jod to naturalny związek mineralny występujący w organizmach pochodzenia morskiego tj. w wodorostach, glonach i algach, w rybach i skorupiakach. Jod zawarty jest też w nadmorskim powietrzu. Za to w naszym organizmie jod występuje w ilościach śladowych, co nie znaczy jednak, że jest dla człowieka nieistotny. Wręcz przeciwnie – jest bardzo ważnym pierwiastkiem kształtującym i wspierającym nasze organy i narządy.
Na co pomaga jod?
Jod odgrywa ważną rolę w gospodarce hormonalnej i w pracy tarczycy. Co za tym idzie – wspiera on metabolizm, przemianę materii, regulację temperatury ciała, a także pomaga zachować równowagę w układzie nerwowym i kostnym. Ma wpływ na zdrowie włosów i paznokci i posiada właściwości antyoksydacyjne. Trzeba więc pamiętać, że jod to pierwiastek o dużej wartości i ma istotne znaczenie dla funkcjonowania wielu elementów naszego organizmu.
Jod a tarczyca
Tarczyca jest narządem, który może działać prawidłowo między innymi dzięki obecności jodu, a więc jest on niezwykle ważny dla tego gruczołu. Jod wspiera pracę tarczycy i bierze udział w kształtowaniu jej hormonów – tyroksyny i trijodotyroniny.
Niewystarczająca podaż jodu może prowadzić do nieprawidłowej pracy tarczycy, ale należy pamiętać, że jego nadmiar również nie jest dobry, a więc to, czy i w jaki sposób powinniśmy uzupełniać jod w swoim organizmie, powinno być skonsultowane z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Jeśli jednak mamy mało jodu w organizmie, jego uzupełnienie może pozytywnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie i samopoczucie.
Naturalne źródła jodu
Pierwiastek jodu zawarty jest w wielu produktach, dlatego w miarę możliwości warto zadbać o ich obecność w diecie. Spore ilości jodu znajdują się w glonach i wodorostach, w rybach oraz w skorupiakach. Nieco mniejsza zawartość jodu jest w mleku, a także w owocach i warzywach.
Jod możemy uzupełniać również za pomocą układu oddechowego oraz skóry i czerpać go z powietrza nad morzem. Wysoka zawartość jodu w nadmorskim powietrzu jest wczesnym rankiem i pod koniec lata, dlatego to właśnie wtedy warto planować wyjazdy nad morze w celach prozdrowotnych.
Jod w tabletkach na tarczycę
Osoby będące na diecie roślinnej mogą mieć utrudnione zadanie w kontekście uzupełniania niedoborów jodu wraz z jedzeniem. Również osoby, które planują ciążę lub będące w niej mogą nie być w stanie dostarczać do organizmu jodu z jedzeniem w odpowiedniej dawce. W tych okresach zapotrzebowanie na jod szczególnie się zwiększa i należy dostarczać go więcej.
Jod znajduje się także w zwykłej soli kuchennej (jodowanej), jednak nie każdy może ją spożywać. W tego typu sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jod w tabletkach.
W prosty sposób pomoże uporać się ze zbyt małą ilością jodu w organizmie. Tabletki z jodkiem potasu są dostępne bez recepty i jedyne, co powinniśmy zrobić zanim wprowadzimy je do diety, to skonsultować z lekarzem ich przyjmowanie. Jeśli zalecono nam uzupełnienie minerału, to jod w tabletkach pomoże nam zadbać o zdrowie tarczycy, układ nerwowy, jak również może pozytywnie wpłynąć na naszą energię i samopoczucie.