Częste oddawanie moczu – czy to powód do niepokoju? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Częste oddawanie moczu – czy to powód do niepokoju?

13 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Częste oddawanie moczu to problem, który dotyczy wielu osób, niezależnie od wieku i płci. Czasem nie oznacza niczego złego i wynika z dość błahych przyczyn, jednak może również wskazywać na poważne schorzenie, dlatego niezbędne jest znalezienie podłoża częstomoczu.

ODDAWANIE MOCZU

Czym jest częstomocz?

Częstomocz jest po prostu potrzebą częstego oddawania moczu. Najczęściej objawia się również tym, że mimo oddania moczu, dalej odczuwamy potrzebę mikcji, co więcej, mocz zazwyczaj oddawany jest w małych ilościach, pomimo faktu, że potrzeba jest duża. Przyjmuje się, że standardowa częstotliwość mikcji wynosi od siedmiu do ośmiu razy na dobę, jednak wiele zależy od indywidualnych czynników. 

Problemy z prostatą

Jedną z najczęstszych przyczyn częstomoczu u mężczyzn jest nieprawidłowe funkcjonowanie prostaty. Z tym problemem zazwyczaj borykają się mężczyźni po 50 roku życia. Gruczoł krokowy ulega przerostowi i wówczas zaczyna uciskać cewkę moczową, co powoduje częstomocz, a często również dolegliwości bólowe podczas mikcji. Dodatkowo wielu mężczyzn musi oddawać mocz również w porach nocnych, co niszczy jakość snu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest Prostaceum dla mężczyzn – suplement diety, który wspomaga pracę prostaty, co przekłada się na zniwelowanie problemu związanego z częstomoczem. Cena tego specyfiku nie jest wysoka, ale tym, którzy nie lubią przepłacać na pewno spodoba się opcja porównywania cen leków, którą posiadają niektóre apteki internetowe, np. apteka Gdziepolek.pl oferuje taką możliwość.

Schorzenia narządów płciowych

Bardzo duża część kobiet stale doświadcza infekcji pochwy, które również powodują odczuwanie częstszej potrzeby mikcji. Dodatkowo infekcjom towarzyszy problem z rozpoczęciem oddawania moczu oraz ból. Same infekcje nie są specjalnie trudne do wyleczenia, jednak inaczej jest w przypadku schorzeń narządów rodnych, takich jak:

  • endometrioza,
  • zapalenie jajników,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby weneryczne.

Obecność w diecie danych substancji

Niektóre leki, suplementy, a nawet zioła mogą powodować nadmierne oddawanie moczu. Leki moczopędne stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zespołu nerczycowego, czy też chorób płuc. Zioła, które znakomicie oddziałują na skórę, włosy i paznokcie, takie jak pokrzywa czy skrzyp, również wpływają na częstsze oddawanie moczu. W podobny sposób działa kawa, herbata, czy alkohol. 

Zaburzenia funkcjonowania pęcherza

Częste oddawanie moczu pojawia się przy takich dolegliwościach jak:

  • zespół bolesnego pęcherza – wynika najczęściej z dysfunkcji neurogennej,
  • pęcherz nadreaktywny – przyczyną są osłabione mięśnie pęcherza,
  • rak pęcherza moczowego – zazwyczaj dotyczy mężczyzn, w moczu mogą pojawiać się nawet skrzepy krwi,
  • ciało obce w pęcherzu moczowym,
  • odpływ pęcherzowo-moczowodowy – często dotyka dzieci i potrafi minąć samoistnie wraz z wiekiem.

Problemy z nerkami

Kamica nerkowa to bardzo powszechna choroba, której jednym z objawów jest częstomocz. W moczu zaczynają osadzać się składniki kamieni i właśnie dlatego odczuwamy silną potrzebę częstego oddawania moczu. Przyczynami kamicy może być zbyt małe przyjmowanie płynów lub przeciwnie – dostarczanie zbyt dużej ilości substancji, które wypłukują minerały z organizmu.

Podłoże psychiczne

Częstomocz może mieć swoją przyczynę w psychice. Ogromny wpływ na częstą potrzebę mikcji ma przewlekły stres, który jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Z dolegliwością częstomoczu zmagają się również osoby chorujące na depresję czy zaburzenia lękowe. Dodatkowo wiele osób w sytuacjach stresujących doświadcza nietrzymania moczu. 

Duża ilość dostarczanych płynów

Częste oddawanie moczu jest zupełnie normalne, gdy po prostu dużo pijemy. Doświadczają tego w szczególności sportowcy, którzy podczas ciężkich treningów potrafią wypić nawet dwa litry wody, a drugie tyle w ciągu reszty dnia. Ta sama sytuacja pojawia się, gdy zmagamy się z wysokimi temperaturami – wzmaga się pragnienie, a przy okazji wzrasta ilość wydalanych płynów, w postaci mikcji oraz pocenia się. 

Podsumowując, przyczyn częstego oddawania moczu jest wiele i nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą wskazywać na poważne schorzenia. W wielu przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, a lekarz może zlecić niezbędne badania. 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz