Choroby skóry (dermatozy) – wszystko, co warto o nich wiedzieć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Choroby skóry (dermatozy) – wszystko, co warto o nich wiedzieć

28 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z problemami skórnymi. Swędzą, bolą, pieką, a przy tym wyglądają bardzo nieestetycznie. Ich obecność wpływa negatywnie zarówno na wygląd, jak i samopoczucie. Dowiedz się, czym dokładnie jest dermatoza, jakie choroby skóry występują najczęściej oraz jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry z problemami.

swędzenie

Co to jest dermatoza skóry?

Dermatozy to określenie chorób obejmujących skórę. Mogą one dotyczyć zarówno powierzchni naskórka, jak i skóry właściwej, ale także tkanki podskórnej oraz przydatków skóry – gruczołów łojowych i potowych, mieszków włosowych i paznokci. Choroby skóry mogą objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej są to różnego rodzaju wykwity i zmiany skórne, którym często towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie oraz świąd.

Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje ponad 5 milionów osób z różnymi chorobami skóry, do których zalicza się m.in. atopowe zapalenie skóry, egzemę, liszaj płaski oraz łuszczycę.

Najczęściej występujące dermatozy skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS to przewlekła choroba zapalna skóry, nazywana również wypryskiem atopowym, charakteryzująca się występowaniem suchych i bardzo swędzących zmian. Skóra osób cierpiących na AZS staje się bardziej przepuszczalna, w efekcie czego alergeny oraz wszelkiego rodzaju detergenty czy preparaty do codziennej pielęgnacji z łatwością ją podrażniają.

Do typowych objawów AZS zalicza się przede wszystkim suchą, zaczerwienioną, pękającą i swędzącą skórę. Na powierzchni zmian chorobowych mogą niekiedy pojawiać się drobne pęcherzyki wypełnione płynem. Niemniej warto pamiętać o tym, że objawy te w zależności od wieku chorego mogą być różne. Liczba chorych na atopowe zapalenie skóry wzrasta tak szybko, że AZS uznawane jest obecnie za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Egzema

Egzema, inaczej wyprysk to choroba skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym – alergicznym lub niealergicznym, wywołująca stan zapalny jej wierzchnich warstw. Może mieć ona charakter ostry bądź przewlekły. Szacuje się, że obecnie z tym problemem zmaga się co dziesiąta osoba na całym świecie.

Typowym objawem egzemy charakterystyczne czerwone grudki, które wraz z biegiem czasu zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pękając, pozostawiają po sobie nadżerki, co z kolei sprzyja zakażeniom bakteryjnym. Ponadto, zmianom skórnym bardzo często towarzyszy uporczywy świąd.

Liszaj płaski

Liszaj płaski, inaczej liszaj czerwony jest jedną z częściej występujących chorób przewlekłych skóry i paznokci. Dotyka ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Niestety przyczyny tej choroby nie są znane. Przypuszcza się, że rozwojowi liszaja płaskiego sprzyjają choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak zapalenie wątroby czy cukrzyca.

Liszaj płaski objawia się występowaniem niewielkich, błyszczących grudek, czemu nierzadko towarzyszy uporczywy świąd. Pojawiające się zmiany mogą przybierać różne zabarwienie od czerwonego aż po sine.

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, o charakterze zapalnym. Może mieć ona podłoże autoimmunologiczne lub genetyczne. Z problemem tym zmagają się zarówno osoby młode w wieku 20-40 lat, jak i starsze – u nich choroba ma zwykle łagodniejszy przebieg. W Polsce na łuszczycę choruje blisko milion osób.

Charakterystycznym objawem łuszczycy są zmiany skórne mające postać grudek pokrytych grubą warstwą łuszczącej się skóry. Główną przyczyną ich występowania jest nadmierne i nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Zmiany skórne mogą być bardzo rozległe. Niemniej jednak zazwyczaj obejmują one łokcie, kolana, owłosioną skórę głowy oraz paznokcie.

dermatoza

Jak dbać o skórę z problemami?

Leczenie dermatoz w dużej mierze zależne jest od przyczyny choroby i zazwyczaj polega ono na zastosowaniu odpowiednich, doustnych środków farmakologicznych. Oprócz tego niezwykle istotna jest także codzienna pielęgnacja skóry objętej zmianami chorobowymi. Dlatego też tak bardzo ważny jest dobór właściwych kosmetyków oraz znajomość ich składów. Po jakie preparaty zatem warto sięgać?

W tym konkretnym przypadku domowa pielęgnacja powinna skupiać się na zastosowaniu preparatów o działaniu nawilżającym i kojącym, które przywrócą jej fizjologiczną barierę ochronną. Preparaty do skóry z problemami powinny być nie tylko skuteczne w swoim działaniu, ale przede wszystkim bezpieczne – wolne od sztucznych barwników, parabenów, konserwantów czy substancji zapachowych, które mogłoby dodatkowo podrażniać i przesuszać wrażliwą skórę. Co ważne, kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry z problemami powinny być aplikowane regularnie, aby przyczyniły się do poprawy jej kondycji. 

Wybierając maść na atopowe zapalenie skóry, warto zwrócić uwagę, czy w jej składzie znajduje się m.in.:

  • alantoina, która intensywnie nawilża i przynosi ulgę podrażnionej skórze, a dodatkowo także zmniejsza zaczerwienienie i pieczenie,
  • D-phantenol, który nawilża głębokie warstwy skóry i regeneruje uszkodzony naskórek, przyspieszając tym samym gojenie się ran,
  • lanolina, która zmiękcza, natłuszcza i wygładza powierzchnię naskórka, a dodatkowo łagodzi podrażnienia i wspomaga wnikanie maści w głąb skóry.

Chcesz skutecznie walczyć z wypryskiem kontaktowym? W takim razie wybierz maść na egzemę SKIN balm o wyjątkowych właściwościach i w pełni naturalnym składzie. Skutecznie łagodzi stany zapalnie, intensywnie regeneruje i chroni skórę przed bakteriami i wirusami. Zawiera ona m.in. wymienione wyżej alantoinę, D-phantenol i lanolinę oraz witaminy A, C i E, a także witaminę D, która przyspiesza procesy regeneracji naskórka, zabezpieczając go jednocześnie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Maść regenerującą SKIN balm można stosować na wiele zmian skórnych. Produkt ten, dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych takich jak świetnie sprawdzi się także jako maść na liszaje, która jest w stanie skutecznie zminimalizować dyskomfort związany z występowaniem swędzących zmian skórnych.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz