Bieganie z dzieckiem w wózku – wszystko co warto wiedzieć na ten temat

2 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kiedy na świecie pojawia się dziecko świat rodziców zmienia się o 180 stopni. Teraz swoje potrzeby odkłada się na bliżej nieokreślone później, a maluch jest na pierwszym miejscu. Jednak nie jest to do końca dobre zarówno dla Waszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Warto zadbać o swoje samopoczucie, a niewątpliwie pomaga w tym sport. Tylko jak to pogodzić z opieką nad malutkim dzieckiem? To proste wystarczy zdecydować się na bieganie z dzieckiem w wózku. Poznajcie wszystko, co powinniście wiedzieć o joggingu z wózkiem.

Co lepiej sprawdzi się na jogging – wózek typu jogger czy przyczepki thule?

Wybór modelu wózka do biegania zależny jest od wieku dziecka. Można biegać już z kilkumiesięcznym maluchem, który smacznie śpi w gondoli. Takie wózki do joggingu mają specjalną konstrukcję, dodatkowy hamulec ręczny dla bezpieczeństwa, a także dobrą amortyzację gwarantującą absorbowanie drgań na nierównościach. Dziecko zatem może wygodnie spać, podczas gdy ty oddajesz się aktywności. Wielu rodziców zamiast wózków wybiera przyczepki Thule. W tym przypadku trzeba jednak wiedzieć, że te akcesoria szwedzkiej firmy są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już siedzieć bez pomocy. Zatem możesz je zakupić dla dziecka 6 czy 10-miesięcznego. W końcu maluchy w różnym wieku się rozwijają i taka różnica nie wskazuje jeszcze wcale na nieprawidłowości. Gondola i tak jest potrzebna, zatem jeśli chcesz wybrać przyczepkę, ale zacząć treningi wcześniej to wybierz wózek gondolę typu jogger, a później dokup przyczepkę. Model z uchwytem do roweru sprawia, że z wózka spacerowego możesz zrobić w krótkim czasie funkcjonalną przyczepkę. Co więcej, przyczepki Thule mogą być nawet doposażone w płozy, wtedy mogą się w zimie zamienić na bezpieczne dla dziecka sanie, z których na pewno nie wypadnie, w końcu budka jest zapinana, a dziecko w siedzisku zapięte 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Kiedy wybrać się na pierwszy jogging z wózkiem i jak poradzić sobie z high need baby?

Odeszliśmy na chwilę od biegania z wózkiem, warto więc do niego wrócić. Wielu rodziców zadaje pytania, kiedy wybrać się na pierwszy jogging z dzieckiem i jak poradzić sobie z wymagającym maluchem. Odpowiedź na pierwszą część pytania nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od Was i Waszego malucha. Jeśli jest zdrowy, a Wy dysponujecie odpowiednią gondolą, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć treningi już po połogu, a więc po 6-7 tygodniach. Gdy dziecko ma dwa miesiące można z nim wyruszać na pierwsze spacery i to moment, gdy można także zacząć biegać z wózkiem, oczywiście odpowiednim, czyli wózkiem gondolą typu jogger. Gdy chcecie postawić na treningi z przyczepką i różnorodność, raz biegi, innym razem jazda na rowerze, to oczywiście musicie poczekać do 6-8 miesiąca życia dziecka. Nie powinniście tego momentu przyspieszać, maluch musi stabilnie sam siedzieć. Jeśli dziecko jest wyjątkowo wymagające, to oczywiście trzeba biegać praktycznie nieprzerwanie, warto więc nie narzucać sobie zbyt dużego tempa, a na początku zacząć od marszobiegów. W ten sposób przejdziecie i przebiegniecie cały zaplanowany dystans. Stopniowo będziecie zwiększać dystans biegowy względem spacerowego.

Co zabrać ze sobą na jogging z wózkiem?

Oczywiście high need baby obudzi się jak tylko zaczniesz robić lekki stretching w przerwie biegu. Dlatego pod ręką musisz mieć jego ulubione zabawki. Przyda się dobrze usypiający Miś Szumiś, czy książeczki sensoryczne, jeśli dziecko jest już na etapie interesowania się nimi. Jeśli jeszcze nie, wystarczy grzechotka. Gdy nic nie pomaga, to nie pozostaje Ci nic innego jak ruszyć w dalszą drogę. Oczywiście do torby musisz spakować też jedzenie dla siebie, ale i dla dziecka, chyba że masz zamiar karmić piersią. Bez wątpienia w przypadku drugiej opcji musisz znaleźć sobie na to bezpieczne miejsce, najlepiej w pomieszczeniu.

Dlaczego bieganie z wózkiem wpłynie pozytywnie na Twój nastrój?

Na koniec warto podkreślić, że bieganie podnosi poziom endorfin, a także dopaminy. Wszystko to sprawia, że czujesz się lepiej nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym, a przecież nie jedna mama ma problem z obniżką nastroju po narodzinach dziecka i nie ma się czego wstydzić, tylko należy szukać pomocy. Na pewno w mieście organizowane są zorganizowane zajęcia joggingu z wózkiem w połączeniu z ćwiczeniami. Zapisz się, a nabierzesz innej perspektywy i poznasz mamy, które mają podobne doświadczenia. Oczywiście, gdy zmagasz się z depresją poporodową niezbędna będzie konsultacja u specjalisty.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz