Jak zwalczyć przeziębienie domowym sposobem? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zwalczyć przeziębienie domowym sposobem?

29 listopada 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zatkany nos, chrypka, bóle gardła i głowy to jedne z pierwszych objawów infekcji, które dopadają nasz organizm szczególnie w okresie pierwszych niskich temperatur. Potrzebujemy wówczas skutecznej kuracji wzmacniającej. Jednak zanim wybierzemy się do apteki po leki spróbujmy przegonić wirusy tradycyjnymi metodami pod postacią syropów, naparów ziołowych oraz innych naturalnych zabiegów.

 

Początki przeziębienia możemy pokonać leżąc kilka dni pod ciepłą pierzyną, popijając gorące mleko z miodem i masłem czy herbatę z sokiem malinowym. Często sposoby te bywają równie skuteczne jak tabletki, zwłaszcza w pierwszym etapie rozwoju infekcji. Pierwszymi sygnałami by rozpocząć domową kurację są drapanie w gardle, katar, a także stan podgorączkowy. Jeżeli zadbamy o siebie odpowiednio wcześnie możemy uniknąć wizyty u lekarza.

Skuteczne lekarstwo na kaszel:

● Syrop z cebuli

Skutecznym i mało pracochłonnym w przygotowaniu lekarstwem na kaszel jest syrop z cebuli, którego receptura w naszych domach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tajemnica jego dobroczynnego oddziaływania na układ immunologiczny ukryta jest w bogactwie składników zawartych w cebuli. Są to: witaminy A, B1, B2, C, PP. Do przygotowania syropu potrzebujemy 2 lub 3 duże cebule oraz stołową łyżkę cukru lub miodu. Cebulę należy pokroić na talarki oraz przełożyć do słoika. Następnie posypać cukrem lub polać miodem. Słoik należy odstawić na jedną noc, pamiętając by wieko było dobrze zakręcone. Następnego dnia syrop jest gotowy do picia. Dawkujemy go 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.

● Wywar z siemienia lnianego

Wywar warto stosować przy pierwszych objawach kaszlu i przeziębienia ponieważ nawilża śluzówkę gardła oraz jamy ustnej. Nasiona lnu są bogatym źródłem wielu cennych składników, przede wszystkim nienasyconych kwasów tuszowych oraz lecytyny. Spożywane w postaci naparu ma działanie przeciwzapalne, osłonowe na przewód pokarmowy. Wywar z siemienia lnianego jest szczególnie polecany na suchy kaszel. Wystarczy łyżeczkę siemienia lnianego wrzucić do małego rondelka i zalać szklanką wody i gotować przez około 10 min. Do tak przygotowanej mikstury należy dodać łyżkę miodu. Ciepły płyn powinniśmy pić 2 razy dziennie.

 

● Syrop z oliwy i cytryny


Walorów zdrowotnych oliwy z oliwek oraz cytryny nie sposób wyliczyć. Z uwagi na to, że w ich składzie jest wiele cennych składników, produkty te mają pozytywne oddziaływanie na układ immunologiczny. Do przygotowania syropu potrzebujemy 200 ml oliwy z oliwek, którą mieszamy ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Tak przygotowaną miksturę pijemy po łyżeczce 3 razy dziennie.

Na bolące gardło:

Płukanka z szałwii oraz rumianku

Taka płukanka zadziała jak antybiotyk, oczyści gardło z nagromadzonych bakterii oraz ukoi ból. Można kupić gotowe herbaty ziołowe, a następnie zalać torebkę ekspresową wrzątkiem. Kiedy napar wystygnie gardło należy płukać co 2 godziny.

Mleko z miodem, masłem i czosnkiem

Do szklanki gorącego mleka dodaj łyżeczkę miodu, masła oraz starty ząbek czosnku. Taka mikstura oczyści oraz nawilży gardło. Najlepiej pić ją tuż przed pójściem spać oraz zaraz po przebudzeniu.

Sposoby na uciążliwy katar:

● Wdychanie chrzanu oraz czosnku

Kiedy męczy nas nieustanny intensywny katar połączony z bólem zatok, skutecznym sposobem jest wdychanie chrzanu. Jego intensywny, ostry zapach udrożni zatkany nos. Możemy również dodawać go do każdego posiłku jedząc 2-3 łyżeczki startego chrzanu, najlepiej surowego. Pamiętajmy jednak, że przedawkowanie chrzanu może podrażnić błony śluzowe i należy uważać na oczy. Innym sposobem jest położenie w nocy koło łóżka czosnku, który również jest pomocny na uciążliwy katar.

Aromatyczne kąpiele


Wieczorem przed położeniem się spać przygotuj sobie kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, np. eukaliptusowym, lawendowym czy sosnowym. Zanurz się w wodzie na około kwadrans. Po osuszeniu ciała załóż skarpetki a następnie połóż się do łóżka.

Ziołowe inhalacje

Skutecznym domowym sposobem na zatkany nos są ziołowe inhalacje. Wybierając zioła warto postawić na te, które charakteryzują się intensywnym zapachem, jak np. mięta, rumianek czy majeranek. Można również przygotować inhalację z kwiatów rumianku czy lawendy oraz olejku eterycznego.

Jak zalecają specjaliści, szczególnie jesienią warto zadbać o profilaktykę naszego organizmu. Czujemy się wówczas zmęczeni, apatyczni, ospali, co skutkuje częstymi przeziębieniami. Dlatego też warto regularnie zabezpieczać oraz wzmacniać organizm sięgając także po nektary przygotowane na bazie naturalnych surowców. Jednym z nich jest ALFA NECTAR, bioaktywny nektar przygotowany na bazie aronii, czarnej porzeczki oraz miodu, który działa zarówno profilaktycznie, jak i wzmacniająco. To co wyróżnia go od innych, to specjalna metoda produkcji, która sprawia, że cenne substancje zawarte w aronii i czarnej porzeczce są bardziej skoncentrowane. Wysoka zawartość witamin w owocach (m.in. A, C, P) wpływa bezpośrednio na zwiększenie odporności oraz zapobieganie przeziębieniom i chorobom, a odżywcze właściwości miodu działają regenerująco i wzmacniająco. Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie ALFA NECTARU od 3 do 4 dawek dziennie po 20ml. Z kolei dzieciom powyżej 3 roku życia – od 2 do 3 porcji dziennie po 5ml. Ważne jest by każdą dawkę popijać szklanką wody.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty fioletowe czy niebieskie?
Zdecydowanie niebieskie!
szampon przeciwłupieżowy
Vichy Dercos DS to dermokosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych z tendencją do powstawania...
Polecani lekarze różnych dziedzin -…
Ja polecam Panią ginekolog dr, Bilińska -Szacon z Rzeszowa. Bardzo miła i konkretna...
Depresja a miejsce pracy
Depresja jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Oznacza to, że znakomita większość chorych może...