1

Temat: Pielęgnacja storczyków

Witajcie, chciałam zapytać czy któraś z was ma w domu storczyki ? Wiem jak trudno jest odpowiednio o nie zadbać ponieważ często po prostu nam padają czy chorują. Ja staram się znaleźć na nie sposób gdyż bardzo mi się podobają i przyznam szczerze że dopiero po dłuższym czasie odnalazłam odpowiednią stronę o ich uprawie, dzięki której łatwiej było mi się nimi zaopiekować. Czekam na wasze komentarze jak sobie radzicie z tymi roślinkami smile

2

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie jest jeden, ma okresy że kwitnie i ma po 10 kwiatów i okresy bez kwitnienia. Podlewam go raz na kilka dni, stosuję też nawóz do storczyków

3

Odp: Pielęgnacja storczyków

Ważne jest żeby postał w wodzie chociaż pół godziny raz na tydzień, a potem niech schnie podłoże do następnego razu

4

Odp: Pielęgnacja storczyków

Mój storczyk ma 2 miesiące i już zgubił kwiaty, ale wyrosła nowa łodyga i znowu mi zacznie kwitnąć. Ja podlewam co dwa tygodnie, moczę go przez 2 godziny i potem wylewam wodę. Wiem, że one mogę mieć nawet przerwę 6 miesięczną i żeby ich nie wyrzucać. Właśnie muszę jeszcze ten nawóz kupić do storczyków smile)

5

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie w grudniu jedna z dwóch łodyg uschła, więc obcięłam, ale wypuścił 2 nowe z podstawy i teraz mam 3 , jedna już ma pąki:)

6

Odp: Pielęgnacja storczyków

Storczyki są bardzo piękne. Ja swoje podlewam raz na tydzień. Trzeba uważać, żeby ich nie przelać. Raz na rok kwiaty przesadzam do przezroczystych doniczek.

Ostatnio edytowany przez yerer (2015-03-05 17:22:49)

7

Odp: Pielęgnacja storczyków

Ja obecnie mam tylko jednego storczyka i o dziwo ma się dobrze ;D niedawno wypuścił dwa pędy - nawet nie zauważyłam bo od kiedy mi ostatnio przekwitł to trochę o nim zapomniałam. Dostałam go na nowe mieszkanie, które naprawdę sprzyja moim kwiatkom. Wcześniej mieszkałam w miejscu gdzie okna były po zachodniej stronie i tam wykończyły się moje dwa storczyki sad. Teraz okna mam na północ, storczyk ma jasno, ale nie jest nigdy narażony na bezpośrednie promienie słoneczne. Mam go 8 miesięcy i będzie mi teraz kwitł 3 raz;)

8

Odp: Pielęgnacja storczyków

ja tez to słyszałam ze względu na dopływ światła do tych zielonych pędów podziemnych. Ja mam osłonki nieprzezroczyste. Podlewam raz w tyg, wodą z kranu, przez solidne przelanie ("deszcz tropikalny") a osłonki na doniczki mam z tym podwójnym dnem. I jestem w szoku bo kwitną trzeci miesiąc przepięknie:) Mojej mamie niedawno zakwitł drugi raz storczyk i jest cały obsypany kwiatami!

9

Odp: Pielęgnacja storczyków

mam  falenopsisa i co mogę o nim powiedzieć: lubi wschodnie okno, ale trzeba uważać na ostre słońce i upały, mam przezroczyste osłonki, bo takie moim zdaniem są najlepsze, podlewam wodą przegotowaną raz na kilka tygodni - wtedy, gdy widzę przez osłonkę, że storczyk ma sucho, zresztą takie przesuszenie od czasu do czasu mu nie szkodzi, kwitł pięknie trzy razy, teraz wypuszcza nowy pęd, ale jest on jeszcze malutki smile

10

Odp: Pielęgnacja storczyków

Ja mam już trzeciego storczyka, poprzednie dwa mi obumarły całkowicie więc o tego dbam zwłaszcza że dostałam go od koleżanki. Ma dwa pędy i już 3 raz mi kwitnie, ma 18 kwiatów smile przez okres kwitnienia bardzo rzadko go podlewam, a jak nie kwitnie to raz na dwa tygodnie i stosuje nawóz. Wydaje mi się że nawóz dużo mu pomaga bo poprzednio nie dodawałam i mi obumarły;/ oby kwitł jak najdłużej wink

11

Odp: Pielęgnacja storczyków

Jeżeli chodzi o kwiaty to niestety nie mam do nich ręki dlatego jest ich tak niewiele w moim domu. Jednak jeżeli chodzi o storczyki to już się przekonałam że te kwiaty nie wymagają zbytniej opieki, jest wręcz odwrotnie. Kiedy o nie dbałam, nawoziłam podcinałam odpowiednio podlewałam to niestety nie przynosiło żadnych efektów, w końcu postanowiłam wynieść je do skrytki ponieważ zostały już same szpecące badyle i kilka liści. I tam po kilku tygodniach moje storczyki modrzyły, wszyscy mówią że to dlatego że je przesuszyłam.

12

Odp: Pielęgnacja storczyków

Jeżeli chodzi o podlewanie storczyka nie jest to skomplikowana czynność, jednak ocena stanu jego podłoża może myć trudna. Jest kilka sposobów na sprawdzenie suchości podłoża. Pierwsza to ciężar doniczki. Jeżeli storczyk jest lekki to podłoże jest przeschnięte, jeżeli cięższy to należy wstrzymać się z podlaniem.

Kolejnym sposobem jest wykałaczka, Jeżeli po włożeniu wykałaczki do podłoża i wyłożeniu będzie sucha oznacza to, że możemy śmiało podlać storczyka. Jeżeli natomiast jest wilgotna wstrzymajmy się jeszcze kilka dni. To są moje skuteczne sposoby żeby ocenić stan podłoża

13

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie mąż zajmuje się kwiatami ,bo ja zawsze zapominam o podlewaniu sad

14

Odp: Pielęgnacja storczyków

a u nas liście już się zrobiły żółte, pomarszczone a jeszcze kwitnie

15

Odp: Pielęgnacja storczyków

A wiecie że warto zrobić dziurki w doniczce ze storczykiem po bokach? Żeby do korzeni docierało powietrze i żeby nie pleśniały

16

Odp: Pielęgnacja storczyków

Storczyki uwielbiają temperaturę ok 18-20 stopni, wtedy najlepiej im sie rośnie i kwitnie.
Moje kwitna co chwilę, ale ....niektorym gościom jest u mnie chłodno...

17

Odp: Pielęgnacja storczyków

Moje storczyki kwitną całą zimę, ale stoją w słonecznym miejscu i są podlewane regularnie

18

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie też, chociaż zapominam je podlewać... Ale są uparte:)

19

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie tylko na jednym parapecie kwitną, jak przestawię to jest strajk...

20

Odp: Pielęgnacja storczyków

U mnie storczyków nie ma, wolę bardziej zielone rośliny.