Chrapanie to choroba!

16 marca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Spokojny sen zapewnia odpoczynek i pomaga zregenerować siły. Niestety, czasem zakłócają go różne przeszkody. Do najbardziej denerwujących należy chrapanie, które potrafi skutecznie spędzić sen z powiek. Wato pamiętać, że jest ono nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla zdrowia.

chrapanie

Chrapanie dotyczy przede wszystkim mężczyzn, zwłaszcza po 60 roku życia. Wystąpienie tego problemu jest znacznie bardziej prawdopodobne u osób, które cierpią z powodu nadwagi i otyłości. Warto dokładniej poznać przyczyny chrapania, żeby lepiej zrozumieć mechanizm powstawania tej nieprzyjemnej i niebezpiecznej dolegliwości.

Nie lekceważ chrapania

Większość osób traktuje chrapanie przede wszystkim jako niezbyt przyjemny problem, który zakłóca sen. Często nie przywiązuje się zbyt dużej wagi do tej dolegliwości. Zwłaszcza w przypadku starszych osób zakłada się, że jest to w naturalny sposób związane z ich wiekiem. Trzeba jednak pamiętać, że chrapania nigdy nie wolno lekceważyć. Jest to dolegliwość, którą należy potraktować poważnie i skonsultować z lekarzem.

Uwaga na bezdech

Chrapanie staje się szczególnie niebezpieczne, gdy towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli przerwy w oddychaniu. Warto obserwować osobę, która chrapie, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie dotyczy jej to groźnie zjawisko. Jak wygląda bezdech? Zaczyna się od tego, że odgłosy stopniowo narastają i stają się coraz głośniejsze. W punkcie kulminacyjnym następuje dłuższa chwila ciszy, którą kończy pojedyncze, krótkie chrapnięcie. To zachowanie jest właśnie oznaką bezdechu.

Takie przerwy w oddychaniu są niezwykle niebezpieczne, ponieważ prowadzą to poważnych powikłań w postaci przerostu prawej komory serca, arytmii, a nawet zawału. Mogą także spowodować nagły zgon w czasie snu.

Za mało tlenu

Konsekwencją chrapania jest również niedotlenienie organizmu. Osoby, które chrapią, często budzą się w złym nastroju, bez energii i z bólem głowy. Taki stan rzeczy może stać się nawet przyczyną rozwoju depresji. Brak tlenu stopniowo prowadzi do pogorszenia zdolności do koncentracji i zapamiętywania. Ludzie dotknięci tą dolegliwością stają się bardziej rozkojarzeni, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji, np. wypadków. Chrapaniu towarzyszy obniżenie libido oraz spadek potencji.

Osoby, które chrapią, zazwyczaj nie rozumieją w pełni zagrożenia. Często lekceważą swój problem, a także nie zdają sobie sprawy z tego, że występuje u nich bezdech senny. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to dolegliwość, która zawsze wymaga poważnego potraktowania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w poważnych przypadkach bezdech może doprowadzić do nagłej śmierci w czasie snu.

Nieprzyjemne, głośne dźwięki są nie tylko uciążliwe dla domowników, ale także niebezpieczne dla samego chrapiącego. Dlatego w przypadku pojawienia się tej dolegliwości, warto sprawdzić stan zdrowia, znaleźć przyczyny jej rozwoju, a także podjąć odpowiednie kroki, żeby wyeliminować chrapanie. Takie postępowanie będzie najlepszą ochroną przed groźnymi konsekwencjami, które wiążą się z lekceważeniem chrapania.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz