Źródła witaminy D

24 kwietnia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

 

Witamina D to ważny składnik dla organizmu człowieka. Przede wszystkim odgrywa ona istotną rolę w metabolizmie wapnia i fosforu, co w praktyce jest niezbędne m.in. do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że „słoneczna” witamina powstaje w wyniku syntezy skórnej pod wpływem promieni słonecznych, więc dostarczenie jej we właściwej ilości jest trudne, szczególnie jesienią i zimą, gdy dni są pochmurne. Warto wiedzieć, gdzie szukać naturalnych i najlepszych źródeł witaminy D, by nie dopuścić do jej niedoborów.

Witamina D – dlaczego jest tak ważna?

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie, m.in. ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego człowieka, a także wspiera działanie układu odpornościowego. Jednocześnie pomaga ona także w utrzymywaniu prawidłowego poziomu wapnia, co przyczynia się do tego, że kości i zęby są mocne, zdrowe i mogą prawidłowo się rozwijać. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które intensywnie i szybko rosną. Dlatego też dużo mówi się o wielu zbawiennych właściwościach witaminy „słonecznej” oraz o poważnych skutkach jej niedoborów.

Skąd biorą się niedobory witaminy D?

Główną przyczyną niedostatecznego poziomu witaminy D jest zbyt mała synteza skórna, która jest podstawowym źródłem tego składnika. Ma na to wpływ zanieczyszczenie powietrza, a także strefa klimatyczna, w której przez długą część roku brakuje słońca, a dni są pochmurne. Z kolei, latem syntezę witaminy D hamują stosowane kremy z filtrami UV. Badania potwierdzają, że w Europie Środkowej, w okresie od października do maja, brak nasłonecznienia uniemożliwia wytwarzanie witaminy D przez ludzi w odpowiednich ilościach.

Naturalne źródła witaminy D

Utrzymanie witaminy D na prawidłowym poziomie może wspomóc dobrze zbilansowana dieta, bogata w produkty bogate w ten składnik. Za dobre źródło „słonecznej” witaminy uznaje się m.in. tłuste, ryby, takie jak np. łosoś, węgorz, śledź, makrela, tuńczyk i sardynki. Inne naturalne źródła witaminy D to także jajka, żółty ser, oleje roślinne oraz mleko. W praktyce jednak uzupełnienie niedoborów witaminy D tylko przy pomocy tych, wspomnianych produktów jest trudne, ponieważ wymagałoby zjadania znacznych ilości wspomnianych pokarmów każdego dnia. Przykładowo 1000 j.m. „słonecznej” witaminy może dostarczyć 660 g makreli lub 20 jaj. Trudno wyobrazić sobie, by włączyć do codziennej diety dziecka składniki w takich ilościach.

Dlatego też zalecana jest suplementacja witaminy D, szczególnie jesienią i zimą, a niekiedy nawet przez cały rok. Jak właściwie dobrać suplement i jego dawkę, można dowiedzieć się na stronie Bioaron.pl: https://bioaron.pl/witamina-d/.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Przede wszystkim osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto poszukać...
Blizny na twarzy krępujące :(
Ja próbowałam przeróżnych specyfików, a w końcu jednak postawiłam na zabieg laserowy. Jestem mega...
Wszy w przedszkolu
W tym wypadku trzeba działać szybko, naprawdę nie ma sensu zwlekać. U nas zastosowaliśmy...
Buty do przedszkola
Dziewczyny, kupiłam ostatnio klej do butów, bo dzieciaki strasznie niszczą buty. Używała...