Zielony jęczmień – odkryty na nowo | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zielony jęczmień – odkryty na nowo

15 lutego 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Coraz bardziej jesteśmy świadomi wpływu trybu życia na nasze zdrowie. To z tego powodu coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na to co jemy, ale także na sposób uprawy i produkcji poszczególnych artykułów, skład żywności, czystość powietrza.

Zielony jęczmień – właściwości

Zielony jęczmień to jedno z najstarszych zbóż. W starożytności szczególnie ceniony był przez żołnierzy ze względu na swoje właściwości, przede wszystkim w leczeniu ran. W późniejszych wiekach został wyparty przez znacznie wydajniejszą pszenicę. Pod koniec XX wieku właściwości zdrowotne jęczmienia zostały odkryte na nowo. Okazało się, że to niedoceniane zboże ma bardzo bogaty skład, zwłaszcza młode liście, które muszą być zebrane z ok. tygodniowej rośliny. Liście mają wtedy długość ok. 20, 25 cm. To właśnie w tej fazie zgromadzone jest w nich najwięcej składników odżywczych.

Od specjalistów w dziedzinie suplementacji z Kenayag, dowiadujemy się, że sok z młodego jęczmienia jest bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, E, beta-karotenu oraz minerałów (wapń, żelazo, potas i magnez). Zawiera także chlorofil i aminokwasy, których nie produkuje ludzki organizm.

Ze względu na swój skład młody jęczmień jest doskonałym środkiem do odkwaszania organizmu i przywraca mu równowagę zasadowo-kwasową, działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. Młody jęczmień reguluje poziom cukru, obniża cholesterol, wspomaga pracę serca. Duża zawartość błonnika sprawia, że stosowany jest jako suplement diety przy odchudzaniu.

Zielony jęczmień – Sok czy trawa?

Jasno trzeba powiedzieć, że zarówno sok jak i trawa występują w formie sproszkowanej lub tabletek, dlatego trzeba dokładnie przeczytać etykietę. Różnią się między sobą sposobem pozyskiwania, właściwościami i ceną.

Po zebraniu młode liście poddawane są obróbce na dwa sposoby. Pierwszy polega na wyciskaniu soku z liści. Następnie sok jest odparowywany i suszony. Cały proces odbywa się w ciągu 2 minut i temperaturze do 310 C. Dzięki temu susz zachowuje skład i właściwości młodych liści, jest też łatwo przyswajany przez organizm. Niestety tą metodą uzyskuje się niewielkie ilości sproszkowanego soku, dlatego jego cena jest wysoka.

Drugi sposób to wysuszenie i rozdrobnienie liści. Cały proces trwa dłużej i przebiega w wyższej temperaturze, która negatywnie wpływa na właściwości zdrowotne liści. Tą metodą pozyskuje się jednak więcej suszu i jego cena jest niższa. Stosowanie młodego jęczmienia z trawy na pewno przyśpieszy odchudzanie (duża zawartość błonnika), ale może podrażnić żołądek i jelita. Gorzej przyswajane są również składniki odżywcze.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...