Zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy

3 stycznia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia piersią, są dla kobiety ogromnym obciążeniem – minerały, witaminy i składniki odżywcze są dostarczane przede wszystkim dziecku. W tym czasie, młode mamy są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem jamy ustnej.
Zwiększone ryzyko próchnicy wynika z 2 czynników.

Niektóre kobiety będąc w ciąży mają duży apetyt na słodycze, które – jak wiadomo – mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie zębów. Cukry proste w jamie ustnej są świetną pożywką dla bakterii, które wytwarzają kwas węglowy, wywołujący próchnicę. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym próchnicy są wymioty, z którymi przyszłe mamy borykają się zwłaszcza na początku ciąży. Kwas żołądkowy, dostający się do jamy ustnej podczas wymiotowania, przyczynia się do występowania próchnicy.

Pojawiają się także problemy z dziąsłami. Przyczyną są zmiany hormonalne, które sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione i mniej odporne na działanie bakterii. Występująca wówczas nadwrażliwość prowadzi do odruchowego osłabienia siły szczotkowania, więc płytka bakteryjna nie ulega redukcji. To z kolei, prowadzić może do paradontozy. Rozluźnienie struktury przyzębia ułatwia drobinkom pokarmu
i bakteriom przedostawanie się do kieszeni dziąsłowych. Konsekwencjami długotrwałego, nie leczonego zapalenia przyzębia jest rozchwianie a następnie utrata zębów.

Oral care in pregnancy

Szczególna pielęgnacja i dbałość o higienę jamy ustnej jest w czasie ciąży i laktacji nie tyle wskazana, co konieczna! Przyszłe mamy powinny więc pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Nie wskazane są jedynie prześwietlenia, ze względu na szkodliwość promieni rentgenowskich.

Szczotkowanie zębów powinno trwać 3-5 minut – minimum 2 razy dziennie, a najlepiej dodatkowo po każdym, bogatym w cukry, posiłku. Warto pamiętać o korzystaniu z nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, usuwającego groźne dla zdrowia bakterie.
Odpowiednio zbilansowana dieta ma duży wpływ na zdrowie zębów przyszłej mamy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wzbogacaniu diety w produkty zwierające niezbędny dla zdrowych zębów wapń – mleko, jogurty, sery. Ważne jest też dostarczanie organizmowi witaminy D, która pomaga w przyswajaniu wapnia.
Jej źródłem są głównie ryby morskie oraz nabiał. Podobne efekty może przynieść stosowanie suplementów diety, które są dostępne w różnych formach i cenach w aptekach i drogeriach.
Przyszła mama powinna pamiętać, że zdrowie jej jamy ustnej jest o tyle ważne, że wpływa nie tylko na jej organizm, ale również na organizm jej dziecka i przebieg całej ciąży.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy

  1. Patogeny są sprawcą nieświeżego oddechu, żółknięcia zębów czy choćby ubytków.

Dodaj komentarz