Zbyt wolny metabolizm? Sprawdź, jak go przyspieszyć

21 kwietnia 2017, dodał: EKSPERTKA

Kilogramów przybywa, chociaż nie jesz więcej niż zwykle? Ćwiczysz, a mimo to waga stoi w miejscu? Widzisz nowe złogi tłuszczu i miejsca, w których właśnie pojawił się cellulit? Całkiem prawdopodobne, że to oznaki zbyt powolnej przemiany materii. Spokojnie, można się z tym uporać. Poniżej przeczytasz, jak.

Metabolizm to wszelkie reakcje zachodzące w komórkach organizmu ludzkiego, podczas których składniki odżywcze (takie jak tłuszcze, węglowodany, białka) są pobierane i przekształcane w energię, a produkty uboczne – wydalane. Podczas tych reakcji wytwarza się energia podstawowa – konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (do oddychania, krążenia etc.) oraz ponadpodstawowa – wykorzystywana podczas pewnych czynności (np. uprawiania sportu, pracy, uczenia się).

Im szybciej metabolizm przebiega (a więc im szybciej wytworzona energia jest wykorzystywana), tym lepiej. W momencie, gdy przemiana materii jest powolna, spowolnieniu ulega również szybkość spalania kalorii, a to powoduje z kolei gromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Wbrew pozorom, tempo metabolizmu to proces, na który mamy spory wpływ. Co możemy zrobić, aby go przyspieszyć?

 1. Więcej ruchu

Im dłużej siedzimy (np. przed komputerem, czy za kierownicą), tym wolniejszy jest nasz metabolizm. W przypadku długiej pracy siedzącej konieczna jest mobilizacja i wprowadzenie nieco więcej ruchu, niż np. pójście do sklepu na zakupy. W takiej sytuacji zaleca się dodatkową aktywność ruchową, typu dłuższe spacery, rolki, rower, basen, aerobik.

 2. Dieta

Absolutnie żadnych głodówek – bez jedzenia trudno normalnie funkcjonować, wtedy też nie dostarczamy organizmowi potrzebnych do wytwarzania energii składników. Dlatego dobrze jest jeść racjonalnie i regularnie – najlepiej częściej, ale w małych ilościach. Do potraw warto dodawać przyprawy o właściwościach przyspieszających metabolizm, takich, jak imbir, cynamon, pieprz, bazylia, oregano. Dobrze jest również zaopatrzyć się w produkty zawierające jod – pierwiastek, który wpływa na poprawne funkcjonowanie tarczycy. Dlaczego jest to takie istotne? Otóż tarczyca produkuje hormony regulujące procesy metaboliczne. Najlepsze pod tym kątem będą ryby, owoce morza, jaja, warzywa zielone. Co jeszcze? Produkty z błonnikiem (kasze, pieczywo razowe, otręby, owoce i warzywa) i białkiem (soja, ser żółty, orzechy, boczek wędzony, drób)

 2. Suplementacja

Zdrowe odżywianie to podstawa, jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których nie możemy w regularnych porach dostarczyć organizmowi potrzebnych składników. Poza tym, czasem poziom tych składników obniża się lub wzrasta (w wyniku np. infekcji ) i wtedy dobrze jest sięgnąć po dodatkowe wsparcie w postaci właściwej suplementacji. Jeśli chodzi o przyspieszenie tempa metabolizmu, pomocny będzie tutaj np. naturalny preparat Piperine Forte.

3. Woda

Woda jest naturalnym środowiskiem dla procesów przemiany materii. Jest niezastąpiona m.in. w wydalaniu toksyn oraz regulowaniu przebiegu trawienia. Do 2 litrów wody dziennie – tyle najlepiej pić. Można np. rano dodatkowo wspomagać się zieloną herbatą i zwykłą, czarną kawą bez mleka – te płyny również pomogą w przyspieszeniu metabolizmu.

 4. Sen

Zbyt mała ilość snu potrafi zaburzyć funkcjonowanie organizmu, również w kontekście szybkości przemiany materii. Podczas krótkiego snu zmniejsza się poziom hormonu wzrostu, a zwiększa hormon stresu, który wpływa niekorzystnie na metabolizm węglowodanów.

 

Jak widać, możemy sami warunkować własny metabolizm. Zdrowymi nawykami jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę dużo. Zatem do dzieła!

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Zestaw do fondue
Śliczny ceramiczny zestaw
Cena:
18,90 zł
Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Zazdrość o byłą partnerkę chłopaka…
Dokładnie. Sprawy muszą być zamknięte, trzeba się uwolnić od przeszłości, odpocząć, nabrać sił, zresetować,...
Jak spędzacie tegoroczne święta?
Ja to bym chciała spędzić święta w nowym miejscu zamieszkania. Niestety jedyna kawalerka, która...
Żałuję......
Do mojego miasta przyjeżdża coraz więcej Ukraińców, którzy bez gadania zgodzą się na wszystko....
Prezenty dla chrześniaka
Świetnym pomysłem na prezent dla chrześniaka może być powerbank. Dzieciaki tak długo przesiadują na...
facebook