Zasady zdrowej kuchni | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zasady zdrowej kuchni

24 czerwca 2014, dodał: _Lena_
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zdrowa kuchnia to z jednej strony szereg zasad prawidłowego odżywiania, a z drugiej – odpowiedni sposób przygotowywania oraz spożywania posiłków. Warto znać i stosować zasady zdrowej kuchni, bo dzięki temu długo będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Prawidłowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna są dwoma nieodzownymi elementami pomagającymi utrzymać dobrą kondycję, sprawność umysłu, niezawodną odporność organizmu oraz pozytywną energię wewnętrzną. Zdrowy tryb życia nie tylko pomaga nam w zachowaniu smukłej sylwetki, ale również zdrowia i dobrego samopoczucia.

  • Regularność: pamiętaj aby codziennie spożywać 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasowych, dzięki temu nie odczujesz głodu w ciągu dnia a twój organizm nie będzie zmuszony do spowolnienia przemiany materii
  • Urozmaicenie: staraj się aby każdy twój posiłek był jak najbardziej urozmaicony, dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych dla niego składników odżywczych a twoje menu stanie się mniej monotonne oraz bardziej wartościowe
  • Umiar: spożywane przez nas posiłki nie powinny być zbyt obfite, dzięki temu nie doprowadzisz do przejedzenia się a tym samym organizm nie będzie musiał odkładać niewykorzystanej energii w postaci fałdek na bokach
  • Dobry wybór: to co zjadasz w znacznej mierze wpływa nie tylko na stan twojego zdrowia ale również kondycji fizycznej i psychicznej. Posiłki zbyt obfite oraz bogate w tłuszcz i cukier wprowadzają nas w stan zmęczenia, niechęci i rozdrażnienia. Staraj się mądrze wybierać wśród różnorodnych artykułów spożywczych unikając produktów bogatych w tłuszcze nasycone oraz cukry proste
  • Aktywność fizyczna: systematyczne ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję całego organizmu, wpływają na nasze dobre samopoczucie oraz zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych. Staraj się włączyć ruch do swojego codziennego życia wybierając ten rodzaj aktywności fizycznej, która przynosi ci najwięcej radości

Zdrowa kuchnia to z jednej strony szereg zasad prawidłowego odżywiania, a z drugiej – odpowiedni sposób przygotowywania oraz spożywania posiłków. Warto znać i stosować zasady zdrowej kuchni, bo dzięki temu długo będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Zdrowa kuchnia – zasady:

1. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie. Nie powinnaś się ani głodzić, ani przejadać, nawet po głównym posiłku zalecane jest uczucie lekkiego niedosytu – w ten sposób unikniesz dolegliwości trawiennych, zachowasz właściwe tempo przemiany materii i zapomnisz o napadach głodu.

2. Żuj powoli – trawienie zaczyna się już w jamie ustnej, dlatego jedzenie powinno dobrze wymieszać się ze śliną.

3. Nie jedz w biegu ani gdy jesteś zdenerwowana – to powoduje problemy z żołądkiem. Posiłki powinno się celebrować, ta prosta zasada ma dobry wpływ na zdrowie, poza tym, jedzenie to ogromna przyjemność.

4. Urozmaicaj dania – kombinuj ze smakami, przyprawami, próbuj nowych rzeczy. Postaraj się, żeby na twoim talerzu znalazło się jak najwięcej kolorów, czyli bogactwo warzyw i owoców. Różnorodne produkty dostarczają całej gamy witamin i minerałów, białka, tłuszczy, węglowodanów. Wszystkie te składniki odżywcze są ważne. Jeśli twoje menu będzie różnorodne i kolorowe, nie będziesz musiała sięgać po suplementy.

5. Ogranicz trzy białe, niezdrowe produkty: cukier, białą mąkę i sól. Ta ostatnia jest w niewielkich ilościach potrzebna, jednak dostarczamy ją do organizmu wraz z innymi artykułami spożywczymi.Zdrowa kuchnia

6. Unikaj utwardzanego tłuszczu – masła i margaryny. O wiele zdrowiej jest wybierać oliwę z oliwek lub olej rzepakowy czy słonecznikowy, przede wszystkim do smażenia.

7. Czytaj skład produktów i zrezygnuj z tych zawierających sztuczne dodatki. Wszelkie substancje oznakowane jako „E” spożywane w dużych ilościach mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

8. Nie doprowadzaj do zakwaszenia organizmu, zachowaj równowagę pomiędzy spożywaniem produktów kwaso i zasadotwórczych. Więcej na ten temat przeczytasz

9. Nie jedz gotowych posiłków – więcej w nich konserwantów niż wartości odżywczych.

10. Codziennie sięgaj po 1,5 – 2 litry płynów. Napoje wybieraj mądrze. Ogranicz kawę, czarną herbatę, colę i inne napoje gazowane i sztucznie barwione, kupne soki także pij w rozsądnych ilościach. Zamiast nich wybieraj te, które przyrządzisz sobie sama, oprócz nich pij wodę, zieloną i białą herbatę oraz inne zioła.

11. Gotuj na parze albo duś – to najzdrowsze sposoby przygotowywania posiłków. Jeśli gotujesz w wodzie, wrzucaj produkty do wrzątku, a nie d zimnej wody. Staraj się gotować jak najkrócej, wówczas zachowasz więcej wartości odżywczych. Unikaj także smażenia potraw. Dania z patelni są tłuste i ciężkostrawne.

12. Nie jadaj zbyt gorących ani zbyt zimnych dań, które mogą powodować zaburzenia żołądkowe.

Zdrowa kuchnia opiera się więc na prostych i konkretnych założeniach.

 zobacz również:

  1. Śniadanie – podstawa każdego dnia
  2. Wiosenne pasty kanapkowe
  3. Dietetyczne potrawy – różne, smaczne przepisy
  4. Wszystkie przepisy czytelników

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Zasady zdrowej kuchni

  1. Aga zgadzam się w zupełności, ale trzeba przyznać, że artykuł jest całkiem sensowny :).Ja mam również z tym problem , ciągle jestem w pracy od rana do wieczora, siłownia… czemu nie ale nie znajdzie się wówczas chwilki na sen w nocy… moje wnioski. Jestem teraz użytkownikiem serwisu lionfitness.pl bardzo ciekawa oferta, gdyż ustalają Ci własna dietę oraz zestaw ćwiczeń na każdy dzień. I mogę się zgodzić, że 30 min dziennie wystarcza mi teraz w zupełności, ćwiczę przed praca rano, bo to najlepsza pora i ma się energię na cały dzień. Polecam .

  2. Wcale nie są to takie drobnostki, gdyż artykułów o zdrowiu i diecie Pani autorstwa jest wiele. Ja je czytam czasem z ciekawości, ale bardzo wyrywkowo – nikt mi płaci tu za korektę … natomiast ktoś inny może przeczytać i zastosować się do tych rad.

    Co do oleju – zdania są podzielone, dlatego pisząc artykuł i opowiadając się po jednej ze stron warto uzasadniać swój wybór.

  3. masło nie jest tłuszczem utwardzony, a na oleju słonecznikowym nie należy smażyć!!!!!

    proszę o przekazywanie rzetelnych i sprawdzonych informacji – pisząc o zdrowiu musimy być pewni przekazywanej wiedzy, inaczej możemy komuś zaszkodzić!

    pozdrawiam
    Justyna M. Jakubik

    • avatar _Lena_ pisze:

      Wkradł się chochlik pomiędzy masłem a margaryną :))\
      Na szczęście jest Pani – fachowiec w tej dziedzinie i mnie poprawi :)
      A co do oleju słonecznikowego, to zdania są apropos niego podzielone.
      Dobrze by było, aby każdy używał właściwego produktu do właściwej potrawy. Jednak to nie zawsze okazuje się takie proste w praktyce.
      To są małe szczegóły i na pewno nikomu nie zaszkodzi to co napisałam , bez przesady.

  4. avatar _Lena_ pisze:

    No tak… :D
    Ale warto spróbować :)

  5. avatar Aga pisze:

    Zeby to było takie proste sie do tego zastosować;)

Dodaj komentarz