Zasady bezpiecznego opalania – jakie stosować kremy?

24 czerwca 2011, dodał: malgosia74
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Słońce latem przynosi dużo radości i ma zbawienny wpływ na organizm człowieka, jeśli oczywiście przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Promienie słoneczne poprawiają krążenie krwi, barwią ciało na piękny, złocisty kolor, poprawiają humor. Niemniej jednak należy mieć świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą zbyt częste i nadmierne spędzanie czasu na wolnej przestrzeni bez żadnej ochrony skóry oraz eksponowanie jej na promienie słoneczne.

Opalanie może być bezpieczne a nawet zdroweBadania dowodzą, że promienie słoneczne są niezbędne dla człowieka, ponieważ dzięki nim w naszym organizmie zachodzi synteza witaminy D3. Jej niedobór może prowadzić do wielu chorób, m.in. krzywicy u dzieci, czy osteomalacji (rozmiękczenia kości) u dorosłych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby ograniczać czas opalania do kilku minut dziennie i unikać słońca szczególnie w godzinach od 11 do 15, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne i mogą być dla nas szkodliwe.

Skutki zbyt intensywnego wystawiania skóry na słońce

Zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nowotworów skóry tj. raka podstawnopodskórnego, czy koczystokomórkowego, a nawet do najniebezpieczniejszej formy czyli czerniaka. Z kosmetologicznego punktu widzenia nadmierne opalanie wiąże się z przyśpieszonym procesem starzenia się skóry, bowiem promienie UV uszkadzają DNA komórek skóry. Zatem zbyt intensywne wystawianie naszego ciała na ich działanie może spowodować jego niekorzystny wygląd w przyszłości.

Osoby, które powinny unikać słońca

Unikać opalania powinny osoby, które mają cierpią na tzw. uczulenie słoneczne, są nadwrażliwe na promienie UV, posiadają liczne znamiona barwnikowe lub chorują na bielactwo. Uważać powinny również osoby mające problemy z układem krążenia oraz te z I i II fototypem skóry, co oznacza, że mają skłonność do oparzeń słonecznych. Pomoże to nam określić lekarz dermatolog lub kosmetolog.

Kosmetyki do opalania: dla każdego coś innego

Wraz z wiekiem nasza skóra odznacza się różnym stopniem wrażliwości na opalanie. Skóra małych dzieci jest szczególnie narażona na oparzenia słoneczne ze względu na małą ilość melatoniny. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie u nich kremów z bardzo wysokim filtrem ochronnym SPF15-50. Mamy muszą pamiętać o stosowaniu kremu przynajmniej o filtrze SPF 15, co uchroni je przed powstawaniem przebarwień oraz przed przedwczesnym starzeniem skóry. Za to panie w dojrzałym wieku powinny pamiętać o stosowaniu w tym samym czasie kremów zawierających składniki nawilżające, które pozwolą zregenerować przesuszoną słońcem skórę. Najlepiej by w używanych kremach znajdowały się komponenty o działaniu antyoksydacyjnym czyli witaminy A, C, E. Należy również pamiętać o tym, żeby podczas opalania powtarzać kilkakrotnie czynność smarowania kremem, bowiem wraz z upływem czasu kremy tracą swoje ochronne działania.

Różnice w kremach do opalania w Polsce i egzotycznych krajach

Niezależnie od tego, gdzie spędzamy nasze wakacje, czy w Polsce, czy w Egipcie nie powinniśmy zapominać o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Słońce w Grecjii może tak samo nam zaszkodzić jak na polskich Mazurach. Dlatego bez względu na to gdzie spędzamy wakacje i urlopy powinniśmy stosować te same zasady dbania o naszą skórę i zdrowie.

Podstawy bezpiecznego opalania

Prawidłowe dobranie preparatów z filtrem oraz dostosowanie ich do naszych indywidualnych cech powinno nam zapewnić bezpieczne opalanie. Trzeba również pamiętać, aby wcierać krem w skórę, nie tylko przed opalaniem, ale także po jego wchłonięciu kilka razy w trakcie wystawienia naszego ciała na promienie słoneczne Bezwzględnie należy zrezygnować z opalania w godzinach 11-15, kiedy słońce jest najintensywniejsze.

Zdrowie i piękna opalenizna


Prawidłowe opalanie nie jest szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla piękna skóry. Wręcz przeciwnie. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możliwe jest uzyskanie pięknej i trwałej opalenizny. Do tych produktów kosmetologicznych zaliczają się zarówno kremy jak i suplementy dostępne w aptekach, które zawierają w sobie beta-karoten oraz witaminy C i E. Są to środki zawierające przeciwutleniacze redukujący szkodliwe działanie wolnych rodników powstałych wskutek napromieniowania słonecznego. Sam beta-karoten pobudza produkcje pigmentu skóry nadając jej piękny, zdrowy koloryt, natomiast witamina C zapobiega fotostarzeniu, gdyż bierze udział w produkcji kolagenu. Przed opalaniem możemy przygotować skórę zabiegiem z wykorzystaniem kwasu migdałowego, który możemy stosować cały rok, ponieważ nie uwrażliwia on skóry na działanie słońca. Jedyną zasadą, jaką należy zachować to rozpoczęcie opalania dopiero po 24 h od wykonanego zabiegu złuszczającego. Widoczny efekt to bardzo jednolita opalenizna, która utrzymuje się przez długi okres po ekspozycji.

Przed wyjazdem na urlop każdy gorączkowo pakuje walizki. W ferworze ostatnich przygotowań oraz zakupów warto jest pamiętać o zabraniu odpowiednich kosmetyków do skóry. W bagażu letniego podróżnika bezdyskusyjnie powinny znaleźć się specyfiki ochraniające skórę twarzy oraz całego ciała. Warto jest, co roku kupować nowe kosmetyki ochraniające skórę przed promieniami UVA i UVB.

Kosmetyki z filtrami wraz z upływem czasu tracą swoją moc i wyjęte z szafki kremy sprzed dwóch lat mogą być już nieskuteczne. Oprócz kosmetyków pielęgnujących i chroniących skórę warto jest również zaopatrzyć się w suplementy diety, takie jak np. zestawy witamin A i E, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i spowalniają proces starzenia skóry.

Obecnie w sklepach drogeryjnych, aptekach oraz innych punktach handlowych można znaleźć szeroką gamę kosmetyków w postaci: emulsji, kremów, balsamów, żeli, mgiełek, które zawierają filtry przeciwsłoneczne SPF. Warto jest mieć na uwadze, iż istnieją różne tzw. faktory tzn. bariery przeciwsłoneczne zawarte w wyżej wymienionych specyfikach. Przed zakupem odpowiedniego kosmetyku można poradzić się dermatologa, jaki krem jest dla danej cery najlepszy. Można również zastosować się do ogólnych zasad doboru kremu.

Kosmetyki do opalania dobieramy uwzględniając:

– liczbę dni eksponowania skóry na słońce;
– rodzaj cery.

Zasady doboru olejków, mgiełek, balsamów do opalania.

Przez pierwsze 3 – 4 dni skóra jest jeszcze nieprzyzwyczajona do mocnych promieni słonecznych i zaleca się stosowanie kosmetyków dla:
– cery ciemnej z filtrem SPF 8 – 16,
– cery normalnej z filtrem SPF 12 – 20,
– cery jasnej z filtrem SPF 20 – 35,
– cery wrażliwej z filtrem 20 – 50;
– przez kolejne 4 – 10 dni skóra może już przyjmować więcej promieni słonecznych i można stosować już mniejszy faktor tzn. dla:
– cery ciemnej z filtrem SPF 8 – 16,
– cery normalnej z filtrem SPF 6 – 8,
– cery jasnej z filtrem SPF 8 – 12,
– cery wrażliwej z filtrem 12 – 30;
– po 10 dniu można już stosować kremy o znacznie zmniejszonych faktorze i tak dla:
– cery ciemnej z filtrem SPF 4 – 6,
– cery normalnej z filtrem SPF 4 – 8,
– cery jasnej z filtrem SPF 8 – 16,
– cery wrażliwej z filtrem 16 – 25.

Dobrze dobrane kremy to połowa sukcesu. Warto jest również słuchać zaleceń lekarzy i nie eksponować ciała bezpośrednio na słońcu pomiędzy 10 – 14 godziną, a zwłaszcza w tzw. szczycie pomiędzy 11 – 13 godziną. Dodatkowo butelka wody mineralnej powinna być nieodłącznym kompanem letniego podróżnika. Dla lepszych efektów opalania warto jest również codziennie pić szklankę soku z marchwi lub łykać beta-karoten w kapsułkach.

Lato jak co roku, to okres, w którym możemy cieszyć się ogromną ilością promieni słonecznych. Warto wykorzystać ten czas na opalanie. Co zrobić, aby czynność ta nie sprawiała przykrości, była bezpieczna, wiązała się z przyjemnością i przyczyniała się do poprawy naszego wyglądu?

Bezpieczna opalenizna

Kanon dzisiejszej mody to przede wszystkim wspaniała, brązowa opalenizna, która idealnie komponuje się z letnimi sukienkami i plażowym bikini, sprawiając, że mężczyźni wręcz nie mogą oderwać wzroku od kobiet, które mijają ulicami.

Dlatego też idąc tym śladem kobiety dbają o to, aby przez cały rok ich ciało pokrywała złocista opalenizna. Jesienią i zimą są stałymi klientkami solarium, latem natomiast opalają się przy każdej możliwej okazji. Naszym priorytetem jest coraz ciemniejszy odcień skóry, nie zdając sobie sprawy, że opalanie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami dla naszego organizmu, mało tego nie każdy z nas może się opalać.

Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, o których wiele z nas nie zdaje sobie sprawy. Dlatego warto się z nimi zaznajomić, aby nasze opalanie było procesem bezpiecznym i nie skutkowało negatywnie na nasz organizm.

W jakich godzinach można się opalać ?

Po pierwsze musimy wiedzieć, iż latem w godzinach 11:00-15:00 promienie słoneczne są najbardziej intensywne przez co mogą spowodować poparzenia skóry. Chcąc się bezpiecznie opalić wystawiaj swoje ciało na działanie promieni słonecznych w godzinach, które nie są umieszczone w powyższej granicy czasowej. Błędne przekonanie, iż południe to najlepsza pora na opalanie, nie zawiera w sobie aspektów zdrowotnych, z których my musimy zdać sobie sprawę.

Znamiona skórne

Jeśli na naszej skórze znajduje się duża ilość znamion i przebarwień również nie powinniśmy się opalać. Dzięki temu unikniemy pojawienia się na ciele czerniaków, które mogą mieć charakter rakotwórczy. Również w przypadku, kiedy na naszej skórze po intensywnym opaleniu pojawiły się znamiona i przebarwienie, powinniśmy się skonsultować z lekarzem, który oceni ich stan i będzie stale nadzorował nasze znamiona, czy przypadkiem się nie powiększają.

Cera z tendencją do trądziku

Niejednokrotnie można się spotkać z twierdzeniem, że słońce to skuteczny lek na walkę z trądzikiem. Niestety nie ma w tym żadnej prawdy, wręcz przeciwnie nadmierne opalanie tak naprawdę tylko nasila nasz trądzik ? Dlaczego tak się dzieje ? Cera trądzikowa wydziela w nadmiarze sebum, które powoduje, iż nasza twarz nie dość, że strasznie się błyszczy to w dodatku pojawiają się na niej ropne wykwity.

Fakt słońce w początkowej fazie wysusza naszą twarz, sprawiając, że sebum wydzielane jest w mniejszej ilości, przez co chwilowo staje się ona matowa. Niestety, mechanizm naszej skóry szybko nadrobi zaległości, sprawiając, że nasza skóra zacznie wydzielać sebum w podwójnej ilości, co przełoży się na pogorszenie stanu naszej skóry. Tak naprawdę chwilowy stan poprawy cery musimy opłacić jego znacznym pogorszeniem się w przeciągu następnych dni.

Leki

Jeśli przyjmujesz leki w postaci tabletek antykoncepcyjnych musisz wiedzieć, że estrogeny pod wpływem słońca stwarzają ryzyko, iż nasza skóra nie będzie się równomiernie opalać.
Inne natomiast ( przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie, przeciwcukrzycowe) zwiększają ryzyko poparzenia słonecznego czy też przebarwienia skórne.

Zabiegi na bazie kwasów AHA

Jeśli poddajemy się zabiegom złuszczania naskórka, przy wykorzystaniu kwasów AHA, to najlepiej wykonywać je w okresie jesieni i zimy, kiedy to promieniowanie słoneczne nie jest tak silne jak wiosną i latem.

Kwasy AHA powodują, że nasza skóra jest delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenia, dlatego też silne promieniowanie słoneczne może doprowadzić do jej poparzenia. Jeśli już korzystamy z zabiegów złuszczających to kilka dni po zabiegu nie wystawiajmy naszej skóry na słońce, pozwólmy jej na zregenerowanie się.

Ciąża

Kobiety, które są w ciąży muszą zrezygnować ze słonecznych kąpieli, ponieważ nadmierne promieniowanie słoneczne może zaszkodzić skórze, która w okresie ciąży jest wyjątkowa wrażliwa. Mało tego nadmiar promieni może zaszkodzić również dziecku, oraz wywołać krwotok. Jeśli będąc w ciąży wybierasz się na spacer, posmaruj ciało kremem z wysokim filtrem.

Nadmiar makijażu

Kobieta zawsze i wszędzie chce wyglądać jak najlepiej. Niestety nadmiar podkładu, tuszu, kuszącego błyszczyka może przełożyć się na występujące u nas podrażnienia i nieestetycznych przebarwieniach. Dzieje się tak dlatego, że w naszych kosmetykach zawarte są barwniki i środki konserwujące, które w połączeniu z działaniem promieni słonecznych, mają negatywny wpływ na naszą skórę.

MOJE VADEMACUM ZDROWEGO OPALANIAPODSUMOWANIE

Promieniowanie słoneczne to promieniowanie elektromagnetyczne, obejmujące promieniowanie w podczerwieni IR, widzialne VIS i ultrafioletowe UV. Liczne obserwacje efektów fizjologicznych promieniowania ultrafioletowego doprowadziły do jego podziału na trzy zakresy: UVA, UVB, UVC . Najważniejsze znaczenie dla ludzi odgrywa promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVB odpowiadają za tz. opóźnioną opaleniznę, widoczną po 72 godzinach od ekspozycji na słońce. Intensywność działania promieni słonecznych w zakresie UVB zależy od wielu czynników, m.in. od miejsca w którym się znajdujemy. Latem największe ich natężenie występuje w godz. południowych. Ze względu na najwyższą intensywność ich działania w południe- czas potrzebny do powstania rumienia ( oparzenia skóry) jest czterokrotnie krótszy niż o godzinie szesnastej. Ekspozycja słoneczna o tej porze jest bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu. Promieniowanie UVA odpowiada przede wszystkim za starzenie się skóry, oraz stymulację różnych nowotworów skóry. Odsetek promieni UVA emitowanych przez słońce i dochodzących do powierzchni Ziemi jest dwudziestokrotnie wyższy niż promieni UVB. Ważną informacją jest również to, że promieniowanie UVA przenika przez chmury i szkło, a ich dawka jest stała podczas całego dnia od wschodu do zachodu słońca.

OCHRONA PRZED NADMIERNYM PROMIENIOWANIEM

I tu możemy wyróżnić Fotoochrona naturalna ( i tu odpowiada sama natura)- polega na zwiększonej syntezie melaniny, na pogrubieniu warstwy rogowej naskórka i wewnętrznych mechanizmach naprawczych. Fotoochrona sztuczna – polega na stosowaniu kremów z filtrem chemicznym, fizycznym i zmiataczy wolnych rodników. Kremy z filtrem chemicznym charakteryzują się zdolnością pochłaniania promieniowania UV i przekształcenia go w nieszkodliwą energię cieplną. Natomiast filtry fizyczne powodują odbijanie bądź rozpraszanie promieni słonecznych.

ZŁOTE ZASADY BEZPIECZNEGO OPALANIA

1. Unikać przebywania na słońcu między godziną 11 -162. Kosmetyk powinno nanosić się co najmniej 20 min. przed planowanym wyjściem na słońce3. Wybierając kosmetyk ochronny, powinniśmy zakupić taki, by jednocześnie chronił nas promieniowaniem UVB (oznaczone jako SPF), jak i UVA (oznaczonego gwiazdkami).4.Efekt działania preparatu promieniochronnego w dużym stopniu zależy od ilości nałożonego na skórę. Zastosowanie zbyt małej ilości preparatu, zmniejsza w znaczący sposób jego SPF , w stosunku do deklarowanego przez producenta. Przyjmuje się, że prawidłową ochronę zapewnia naniesienie na całe ciało około 30 ml kosmetyku.

5.Kosmetyki z filtrem UV należy nakładać co 3-4 godziny, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa ochronna zostaje usunięta.


DODATKOWE WSKAZÓWKI

* po kąpieli słonecznej należy wziąć prysznic, następnie nałożyć kosmetyk nawilżający, zawierający substancje łagodzące i substancje neutralizujące szkodliwe wolne rodniki.*wszystkie zażywane leki powinniśmy skonsultować z lekarzem w celu uniknięcia fotouczulenia. Warto podkreślić, że jeżeli wystąpiła reakcja fotoalergiczna- to istnieje ryzyko, że może rozwinąć się nadwrażliwość na światło, utrzymujące się mimo zaprzestania kontaktu z substancją ftouczuleniową.* przed opalaniem ważne jest, by nie stosować żadnych kosmetyków, które nie są przeznaczone do opalania, a także wód toaletowych, perfum, dezodorantów – gdyż mogą spowodować plamy na skórze.*by chronić oczy należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

*usta zabezpieczamy pomadką.

Znając wszystkie przeciwwskazania do opalanie, możesz uchronić się, przed wszelkimi poparzeniami, przebarwieniami i zmianami na naszej skórze. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż potem przechodzić długi, żmudny i często kosztowny proces leczenia, który mimo wszystko pozostawi uszczerbek na naszym zdrowiu.

Rozsądne opalanie zwłaszcza w ruchu, nie zaszkodzi nikomu, nie spowoduje i nie przyśpieszy starzenia skóry oraz nie wywoła innych poważanych chorób m.in. czerniaka złośliwego skóry.

Zebrała: Małgorzata

Zobacz również:

 1. Które kremy do opalania są szkodliwe?
 2. Solarium – fakty i mity
 3. Słońce a starzenie się skóry
 4. Jak wygląda czerniak?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

7 komentarzy do Zasady bezpiecznego opalania – jakie stosować kremy?

 1. avatar MiniMidi pisze:

  Moim zdaniem filtry np. o wysokości 8 są nieprzydatne. Wierzę tylko w profesjonalne kosmetyki z wysokim faktorem sprzedawane przez specjalistów. K

 2. avatar ulka7 pisze:

  Ja również przyjmuje ponieważ wiem ze opalenizna na pewno utrzymuje sie dłużej i jest trwalsza. Ja natomiast biorę raz dziennie kapsułkę Sun Complex my beauty system. I naprawde moja opalenizna jest brązowa i wszyscy sie pytaja czy wróciłam z Grecji :)

 3. avatar magaTA pisze:

  Ja w tym roku od pierwszego dnia opalania stosuję olejek do opalania Dax Sun arganowy z B-karotenem, ma filtr UVA i UVB, faktor 6. Niby jestem jasnej karnacji, ale od samego początku mi wystarczał, ładnie pachnie, dobrze się rozprowadza bo jest w sprayu no i skóra jest nawilżona podczas opalania.

 4. avatar bllaneczka pisze:

  Oj to zachęciłyście mnie bardzo do spróbowania tego suplementu. A gdzie można go kupić ? Jak teraz zacznę przyjmowac to kiedy zobaczę pierwsze efekty ?

 5. avatar kajutek pisze:

  Polecam Wam drogie Panie jeszcze do tego odpowiedni suplement. Ja bardzo sobie chwalę My Sun Complex. W składzie suplementów jest duża dawka betakarotenu, duza dawka karotenoidów, z dużą dawką astaksantyny, z dużą dawką wiesiołka który działa przeciw alergicznie, duza dawka karotenoidów które gwarantują piękny koloryt skóry. I naprawde mam piękną i zdrowa opalenizę.

 6. avatar aneta123 pisze:

  Super artykuł! To takie ważne żeby stosować ochronę, nawet w zimę;)

 7. avatar Dobika pisze:

  Właśnie tak robię!Ochrona jest najważniejsza!

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywność medyczna - posiłki w chorob…
Też uważam że najlepiej kupić produkty bio i samemu robić jedzenie dla chorego...
Bioenergoterapia
Czasem na kogoś może mieć zbawienny wpływ sama wiara, taki efekt placebo...
zaczerwieniona twarz
Często kosmetyki powodują podrażnienia...
Najlepsza pizza włoska Poznań
Sama piekę taką pizzę, że w niejednej pizzerii nie mają tak dobrych:)